Rezultatai 1 iki 7 iš 7

Gija: Vandens lelijų auginimas iš sėklos

Administratorius Jogaila avataras
    Įstojimo data
    2010 12 21
    Vietovė
    Vilnius
    Įrašai
    601
    Blog Entries
    15

Post Vandens lelijų auginimas iš sėklos

Gal kas yra bandęs išsiauginti vandens lelijas iš sėklos ir pavyko? Bandžiau parsisiuntęs trijų rūšių - Nymphaea caerulea, N. mexicana ir N. stellata (visos rūšys tropikinės).

N. caerulea ir N. stellata sėklos elgėsi kaip gyvybingos (išbrinko ir paskendo), bet nesudygo nė viena. Kadangi užsisakinėjau vėlyvą rudenį, kol atkeliavo paštu galėjo ir pašalti.

N. mexicana sudygo, bet neatlaikė dumblių konkurencijos. Sėjinukai pasirodė labai jautrūs, o kol aš susigaudžiau, kad juos reik gebėt, buvo jau vėlu.

Įdomu, gal yra pavykusių bandymų?

Su vandens lelijų dauginimu sėklomis neteko praktikuotis, bet su akvariuminiais augalais - taip. Ar yra kokių specifinių sąlygų sėjant, dygstant, šaknydijantis lelijų sėkloms?
    Technologijos, vistiek kažkiek panašios turėtų būti: šviesa, temperatūra, maistas (gruntas), srovė, seklus gylis (kabinama lentynėlė į akvariumo vidų ir dedama dėžutė arba jei jau labai rimtai ruoštis, tai ir visą hidroponikos sistemėlę galima susikonstruot. Vienas iš kolegų jau turi, tuoj mes jį paklausim. ;)
    Su dumbliais kovot irgi priemonių, metodų yra.
    Gal ir norėčiau pabandyt, juolab, planuoju vieną akvariumą restartuoti, rasčiau vietos "lysvei".
    P.S. jei ką planuoji pirktis/siųstis, pagriebk ir man kelias iš nelepių veislių.

Įstojimo data
    2010 12 21
    Vietovė
    Vilnius
    Įrašai
    601
    Blog Entries
    15

Taigi, šiek tiek apie patį nesėkmingai užsibaigusį procesą. Užsisakiau sėklas vėlyvą rudenį, tai, kaip minėjau kol atkeliavo galėjo pašalti. Užsisakinėjau iš vokiečių (Sementes), bet man regis visos jos yra iš vieno bendro Tailande surinkto maišiuko (net nuotraukos kataloguose tokios pačios). Visą procesą dariau panašiai kaip kad išdiskutavom vieno gero amerikiečių saito (Victoria-adventure) mailing list'e.

Temperatūra +26 - +28 C, dienos ilgumas 12-14 val. Apšvietimą jie vandens lelijom naudoja kaip susitarę iš kaitinamųjų lempų, motyvuodami tuo, kad infraraudonieji spinduliai joms patinka. Na, aš naudojau paprastą ekonomiškąją, stalinę. Tai čia gal nuo metodikos ir nuklydau. Gruntas - smėlis. Paaugus - priemolis.

Pirmiausia, sėklos turi būti nuvalytos nuo bent kokių apyvaisio liekanų, veikiančių kaip dygimo inhibitorius. Kad įsitikinti, ar jos daigios, galima užmerkti mažame vandens tūryje - per parą laiko sėklos turi išbrinkti ir paskęsti.

Man paskendo visos per keletą valandų, net gi tos, kurios nė nemanė dygti. Užmerkti galima Petri lėkštelėje, ar stiklinėlėje. Tada skystis nupilamas, o sėklos pincetu atsargiai imamos tiesiog skandinamos, nardinamos ant substrato sėjimo talpoje.

Tam naudojau litrinius plastikinius kibirėlius.

Uždengtus kibirėlius sukabinau ant vinies, įkalto į palangę, kad vienu šonu būtų beveik prisiglaudę prie radiatoriaus. Paradoksalu, nes radiatorių temperatūra įvairuoja, o vandens temperatūra laikėsi stabiliai - +27 - +28C.

Paprastai vandens lelijos sudygsta per savaitę-dvi. Man jos sudygo per 25 dienas. Tiksliau sudygo Nymphaea mexicana sėklos, kitų dviejų rūšių daigelių nepamačiau.
    Pirmiausia pasirodo siūliškas pirmasis lapelis, po to ima augti povandeniniai tikrieji lapai. Dviejų tokių tikrųjų lapelių stadijoje jas jau galima persodinti į trąšesnį substratą.

Kas ir buvo padaryta. O vazonėliai perkelti į bendrą katilą pas lotosus.

Čia trubūt ir buvo esminė klaida. Lotosams į vazono dugnus buvau pridėjęs pirkto grunto akvariuminiams augalams, kuris matyt buvo nepakankamai apdorotas. Įsimetė melsvadumbliai. Lotosms nieko, jie jų net nepuolė (gal tik lapkočius kiek apaugdavo), o vandens lelijų sėjinukai kaip mat apsinešdavo. Tapo pablyškę.
    Nepadėjo nei valymas, nei atskyrimas į atskirą indą.

Jie tiesiog "supuvo akyse", skrotelės subyrėjo ir išsibarstė atskirais lapais.

Ką daryčiau, jei bandyčiau pakartoti eksperimentą. Pirmiausia, tai pirkčiau sėklas tik šiltuoju metų laikotarpiu. Toliau - neskubėčiau persodinėt, o maisto medžiagų padidinimui naudočiau ne andens augalams skirtą substratą su organika (po smėlio sluoksniu), o tirpias trąšas. Dar reiktų pamąstyti apie atitinkamo spektro apšvietimą vietoj stalinės lempos.

Citata Autorius Jogaila Žiūrėti skelbimus
    Ką daryčiau, jei bandyčiau pakartoti eksperimentą. Pirmiausia, tai pirkčiau sėklas tik šiltuoju metų laikotarpiu. Toliau - neskubėčiau persodinėt, o maisto medžiagų padidinimui naudočiau ne andens augalams skirtą substratą su organika (po smėlio sluoksniu), o tirpias trąšas. Dar reiktų pamąstyti apie atitinkamo spektro apšvietimą vietoj stalinės lempos.
    Galvoju, kad tas sakinukas: visi kaip susitarę naudoja kaitrines lemputes, gali būti svarbus. Žinau iš savo kolegų praktikos, kad tik su kaitrinėmis lemputėmis, galima pilnavertiškiau organizuoti fotoperiodizmą, ruošiant kai kurias žuvis nerštui. O augalams šviesa tai dar svarbiau.
    Nuotraukose matau lelijukus labai apipultus melsvadumbliu. Tokiuose kibirėliuose, be cirkuliacijos, be didesnio vandens kiekio, naudojant trąšius gruntus, sunku bus stabilizuot azotą, fosforą. Gal geriau sodint į "veikiantį" akvariumą?
    O dėl tręšimo per vandenį. Hmm, pagal šaknų sistemą spėčiau, kad mityba per šaknis dominuoja. Įdomu, kaip ten tirpios trąšos, didesnėmis koncentracijomis pateks į gruntą, bet nesukels dumblių antplūdžio. Reikalingas labai subtilus dozavimas, kontroliavimas.

Įstojimo data
    2010 12 21
    Vietovė
    Vilnius
    Įrašai
    601
    Blog Entries
    15
    Viską dariau pagal pavyzdžius, kuriais keitėsi mailing-list'o dalyviai. Jokio judraus vandens, smėlis, persodinimas ankstyvoje stadijoje į derlingą substratą. Vat kolegoms pavyko, o man ne.
    Analogiškai viskas buvo daroma ir su lotosais - čia rezultatai sėkmingi. Bet apie juos - kitoje temoje ir kiek vėliau.

O gal kur teko sutikt lelijų daiginimo praktiką hidroponikoje ar rūko sistemoje, ar kombinuotoje iš šių dviejų?
    Iš karto atkristų visos dumblių problemos.

Įstojimo data
    2010 12 21
    Vietovė
    Vilnius
    Įrašai
    601
    Blog Entries
    15
    Už tokios informacijos akis neužkliuvo.

Panašios gijos

1. ats.: 12