Rezultatai 1 iki 3 iš 3

Gija: Vandens paparčiai. Marsilijos - Marsileaceae

 1. #1
  Administratorius Jogaila avataras
  Įstojimo data
  2010 12 21
  Vietovė
  Vilnius
  Įrašai
  601
  Blog Entries
  15

  Vandens paparčiai. Marsilijos - Marsileaceae

  Dažnai akvariumuose ir poliudariumuose auginamos miniatiūrinių paparčių rūšys. Savo lapais keturlapį dobilą ar kiškiakopūstį primenantys paparčiai, jų atsparumas ir gebėjimas prisitaikyti dirbtinėse sąlygose jau senai patraukė akvariumistų dėmesį. Šie paparčiai priklauso Marsileacea šeimai, turinčioje ir daugiau rūšių, kurias galima būtų panaudoti tiek vandens, tiek pelkinių ekosistemų komponavime.

  Marsileaceae - nedidelė paparčių šeima, dabar turinti tris gentis (dvi gentys išnyko ir randamos tik fosilijose). Sistematinė padėtis: Karalystė – Augalai (Plantae), skyrius – Sporiniai induočiai (Pteridophyta), klasė – Papartūnai (Pteridopsida), eilė – Salviniečiai (Salviniales), šeima – Marsilijiniai (Marsileaceae).

  Šeimoje - trys gentys, viso ne daugiau 80 augalų rūšių. Visi augalai yra vandeniniai arba pusiauvandeniniai paparčiai. Jie gali augti panirę vandenyje, dalinai ar visiškai apsemti, įsitvirtinę grunte ar plūduriuojantys. Palankiu metų laiku jie dauginasi vegetatyviškai, tačiau atėjus šaltiems orams ar sausroms, formuoja nepalankiems klimato faktoriams atsparius dauginimosi organus.

  Iš trijų Marseliaceae šeimos genčių gausiausia yra Marsilea gentis (sinonimai Lemma Juss. ex Adans., Spheroidea Dulac, Zaluzianskia Neck.), kurioje priskaičiuojama nuo 45 iki 75 augalų rūšių. Išskirtinis Marsilea genties bruožas - ji turi lapus, sudarytus ir keturių lapų lakštų segmentų (nors kai kurios rūšys gali suformuoti iki 6 segmentų). Gentis paplitusivisame Žemės rutulyje, tropinių ir vidutinio klimato zonų pelkėse, vandens telkiniuose. Kai kurių rūšių (Marsilea drummondii) atskiros dalys yra valgomos, kitose dalyse yra fermento tiaminazės, ardančio vitaminą B1 ir pavojingo gyvuliams. Šios genties atstovai dažniausiai auginami akvariumuose - M. quadrifolia ir kt. rūšys.

  Kita, nemažiau įdomi gentis Regnellidium turi tik vieną rūšį Regnellidium diphyllium, paplitusią Brazilijoje. Jos lapai sudaryti tik iš dviejų segmentų.

  Trečioji gentis - Pilularia turi nesegmentuotus, siūliškus lapus, primenančius žolę. Gentyje yra 6 rūšys.

  Visi Marsileaceae šeimos paparčiai sandara panašūs į kitus paparčius. Juos skiria tik keletas bruožų. Pirmiausiai - ilgas šliaužiantis šakniastiebis, kurio bambliuose auga lapai. Tarpubambliai gana ilgi, todėl šakniastiebio atrodo yra daugiau nei lapų, skirtingai nuo kitų paparčių. Labai turi kotą, kuris baigiasi 2,4 (iki 6) lapų lakštais.

  Sporifikuojantys lapai yra kitokie, jie trumpi. Sporos susidaro sporangių viduje. Šie paparčiai yra heterosporiniai, t.y. turi dvejopas sporas - mikro (vyriškas) ir makro (moteriškas). Iš jų sudygsta vyriški ir moteriški gametofitai.

  Auginant akvariume, reikia stengtis išlaikyti aukštesnę nei +16C temperatūrą (+18 - +22C). Vanduo minkštas, neutralios ar silpnai rūgščios reakcijos. Apšvietimui nereikli, jis gali ir nebūti labai intensyvus, tinka ir šoninis papildomas apšvietimas, dienos ilgumas pageidautina 10-12 valandų. Gruntas turi būti dumblėtas, turtingas maisto medžiagomis. Priešingu atveju, šį papartį reiktų tręšti papildomai. Kadangi šaknų sistema nėra gerai išvystyta, kaip substratas tiktų rupus smėlis.

  Jei apšvietimas ryškus, o vandens lygis mažesnis nei 10 cm, šis papartis ima auginti orinius lapus, kurie yra gerokai stambesni už vandeninius.

  Auginant dirbtinai dauginama šakniastiebio dalimis. Tačiau atmintina, kad geriausiai prigyja viršūnes. Vidurinės šakniastiebio dalys (ypač jei paimtos per mažos) sunkiai pradeda šoninį augimą, o neretai ir žūna po padauginimo.

  Informacijos šaltiniai: (1)Жизнь растений, 3 tomas, 1980; (2) Wikipedia; (3) М.Б.Цирлинг, Аквариум и водные растения, 1991.

 2. #2
  Administratorius Jogaila avataras
  Įstojimo data
  2010 12 21
  Vietovė
  Vilnius
  Įrašai
  601
  Blog Entries
  15
  Neblogai auga ir pelkutėje:


 3. #3
  Administratorius Jogaila avataras
  Įstojimo data
  2010 12 21
  Vietovė
  Vilnius
  Įrašai
  601
  Blog Entries
  15
  Kuo toliau, tuo atrodo grynam ore jai geriau... va tau ir vandeninis padaras...Panašios gijos

 1. Vandens paparčiai. Salvinija - Salvinia
  Nuo Jogaila forume Augmenija
  ats.: 1
  Paskutinis: 31-01-2011, 12:53
 2. Vandens paparčiai. Azola
  Nuo Jogaila forume Augmenija
  ats.: 0
  Paskutinis: 31-01-2011, 12:39
 3. Parduodu Tailando paparčius. Vilnius
  Nuo Evaldas forume Skelbimai
  ats.: 1
  Paskutinis: 30-01-2011, 11:08

Šios gijos žymos

Rašymo leidimai

 • Jūs negalite rašyti naujas gijas
 • Jūs negalite rašyti atsakymus
 • Jūs negalite prisegti failų priedus
 • Jūs negalite keisti savo žinutes
 •