PDA

Žiūrėti pilną versiją : Vynuoginių sraigių auginimas žuvų šėrimui.

tvis
26-01-2012, 22:16
Jau du metus savo žuvų maisto racioną paįvairinu sraigėm. Sraiges, galima sakyt, auginu pasyviai-mulčeriu šienauju pievos pakraščius ir žolės nerenku. Šuntanti žolė vilioja sraiges ir naktį, ar lyjant lietui jos renkasi ant tos žolės, o toliau viskas aišku. Ėda karpiai, šamai, unguriai. Teigiu, kad ėda, nes šias žuvis esu pagavęs meškere, masalui naudodamas vynuoginę sraigę.
Šerdamas sraigėm, susiduriu su keliom bėdom: užima daug laiko, sausros metu nesirodo ir pan. Vis dažniau pagalvoju apie sraigių auginimą. Nenoriu prasidėt su afrikinėm, nes reikia šildomų patalpų ir t.t. Vynuoginės, manau, turėtų tikt, nes jų aktyvus periodas beveik sutampa su aktyviu mano žuvų maitinimosi laikotarpiu. Jei neužtektų užsiauginto kiekio, galima dasipirkt. Perekupai moka 0,8lt/kg. Davei po 1lt ir turi. Įdomu kiek kg sraigių reikia sušert vienam kg žuvies? Gal pigiau pirkt pašarus? Nors šeriant sraigėm gal ekologiškiau? Ką manot aklieji kurmiai?

Gedas
26-01-2012, 22:27
Man ir labai įdomi šita tema?
Kaip ten su tom sraigėm, negi žuvys ryja jas su visais kiautais?

Rolandas
26-01-2012, 22:30
Taip, tai puikus baltymų šaltinis - geras maistas. Ir jei užsiauginama "nemokamai", aišku, kad pigiau nei pirkti gerus kombinuotus pašarus.
Dėl pašarinio koeficiento gali atsakyti tik praktika arba bent jau reiktų išskaičiuoti kiek gryno baltymo yra "šlapiame" moliusko kiekyje.
Tiesa, yra LT žuv. ūkių, kurie nuperka vynuoginių sraigių perdirbimo atliekas, kaip papildą žuvų šerimui. Sako gerai, o kaip yra, nežinau.
Dėl auginimo, tai jas labai sunku išsaugoti, kad nepabėgtų. Gal paprasčiau būtų organizuoti automatinę laistymo sistemėlę sausros metu šėrimo vietoje? Gal kaip tik jas ten galima sukoncentruoti?

tvis
26-01-2012, 22:34
Cielų nemetu, nes dalis plaukia. Traiškau kojom, ant liepto metalinėje dėžėje 10cm bortu. Pora minučių laukinių karo šokio ir kibiras sraigių šėrimui paruoštas.

Nilas
26-01-2012, 22:34
Aš visada UŽ tokias idėjas ir sprendimus. Jei įmanoma jas auginti ekstensyviai (pasyviai) tai valio. Pas mane kur gyvenu Vilniuj yra šalia miškelis, gegužės mėnesį tų vynuoginių sraigių būna labai daug, tai galvoju reikia uošvijon prie prūdo nuvežt, užveisti. Tik klausimas ar jos nedaro žalingo poveikio kitiems sodo augalamas? Šiaip sraigės, kaip pašaras, turėtų labai gerai tikti ir eršketams, bet norint jomis bent dalinai pakeisti rimtą pašarą, reikėtų bent kokį 100 kg prisiauginti. Šiaip, kaip priedas prie pagrindinių pašarų, tai manau labai liuks.

tvis
26-01-2012, 22:47
Sodo augalam sraigių įtakos nepastebėjau, daržo-galbūt, bet irgi ne bėda. Blogiausia grybam. Suėda viską. Nuo grybų viskas ir prasidėjo. Prie namų auga baravykai ir raudonikiai, jei maži-neskinu, leidžiu paaugt, o vienam, kitam ir sporas išbarstyt. Tai tos sraigės erzino smarkiai. Suėsdavo visą grybą, net tą dalį koto kur žemėj. Pradžioj tas sraiges surinkdavau ir mesdavau už upelio. Paskui pamaniau, kad galima jas ir prasmingiau panaudot, juolab ne mūsų krašto gyventojas.

Gediminas
28-01-2012, 15:52
Jei nori šerti žuvis sraigėmis tai rekia jas ir veisti. Pas mane jų šliaužioja pamiškį bet jei parenku greitai jų sumažėja. O auginti jas jau papildomi rūpesčiai.
Vakar parsivežiau 1 kg kalifornijos sliekų, suverčiau į dėže prikroviau maisto dabar pradesiu ekspermentuoti. Gal eis užsiauginti pakankamai žuvims pašerti ir dar biohumoso pasigaminti. Manau kad sliekai daugiau ir lengviau naudos duoda negu sraigės, nors pastarosios eršketams tikrai labai patinka.

tvis
28-01-2012, 16:28
Gediminai, sutinku, kad sliekai geriau. Kažkur mačiau, kad karpio 1kg užaugint reikia 2,5 kg sliekų, bet su jais daugiau darbo. Sudėtinga pati auginimo technologija ir atskyrimas nuo grunto. Sraiges perekupai superka po 0,8lt. Ir tik dideles. Tarkim aš mokėčiau po 1lt ir superku visas. Mažesnes per vasarą šeriu ir paauginu.

vaasaris
28-01-2012, 19:28
Šeimininkauju 20 arų sklype. Kompostuoju visas atliekas, tiek nupjautą žolę, tiek bulvių lupenas, rudenį lapai, daržo atliekos ir viską, kas gali supūti. Komposto dėžė natūrali medinė, tačiau nėra labai sandari, uždengta mediniu dangčiu. Perkasti ir aeruoti tingiu, todėl stengiuosi sluoksniuoti viską. Sliekai auga kaip ant mielių. Vynuogines sraiges kiekvieną rytą išrankioju ir išmėtau į pievą už tvoros, nes nuolatos deda kiaušinius. Žinau kad grįžta, bet ką padarysi, jeigu jau tokios ištikimos. Todėl manau, kad nesunkiai šiltuoju metų laiku galima šių gėrybių prisiauginti ir daug neinvestuojant.
Gaila, kad pas mane tvenkinukas tik dekoratyvinis, mažytis su spalvotais karosiukais. Negaliu jų šerti sraigėmis. Todėl turi nuolatos misti sliekais, bet kol nesisikundžia..... nekreipiu dėmesio.
Dėl baravykų ir raudonikių apsaugos, tai siūlau aplink papilti ploną druskos žiedą. Sraigės per ją neropos, o grybui užaugti 2 dienų pakaks. :)

tvis
28-01-2012, 21:11
Be žuvų šėrimo sraiges gali naudot augalų tręšimui. Vienas kolega pasakojo, kad parauginus porą savaičių inde su vandeniu gavosi geras trunkas augalam tręšt. Na, panašiai kaip su raugintu mėšlu.
Grybus su druska gelbėt - ne išeitis, nes manau, kad druska gali paveikt grybieną. Gediminas gerai sako, kai dažniau parenki sraiges, jų sumažėja. Tai grybai jau auga laisvai. Turiu virš 10ha žemės ir kai išeksploatuoju vieną plotą, imuosi kito.

Jogaila
29-01-2012, 21:09
Po kiekvieno lietaus ar didesnės rasos - trilitris "šašlykinis" kibirėlis vynuoginių-sodinių sraigių mišinio. Vynuoginės sudaro 1/3-2/3 viso tūrio. Kadangi karosiukai kūdroj lepinami batonu, tai sraigės eina ant raugo, po to - gyvatvorių tręšimui. Apie kažkokį auginimą net pagalvot baisu - visos mintys "kaip išnaikint".

O dėl grybų apsaugos "paišant" apskritimus iš druskos tai pralinksminot. Juk ta druska iki pirmos rasos ir laikysis, o po to, jai ištirpus, grybienai labai greit bus šakės. Gal jau geriau sraiges medžiot rankiniu būdu :)

vaasaris
02-02-2012, 10:48
Na tuomet prie grybų reikia praktiškai nakvoti, nes sraigės pagrinde keliauja iškritus rasai, tamsoje. Arba judesio davikliais apstatyti :)

O štai sraigių rauginimas ir naudojimas kaip traša man naujiena, nesusimasčiau. O kodėl būtent gyvatvorių tręšimui? Ką jų raugas turi tokio įpatingo?

tvis
02-02-2012, 10:58
Aš manau, kad veikia baltymai. baltymuose yra organinėj ir lengvai pasisavinamoj formoj azoto. Turėtų tikt beveik visiem augalam.

Jogaila
02-02-2012, 11:03
Tikrai labiau verta pasirūpinti jas auginant, kad jos neišsilakstytų, nebent artimai nėra jokių žemės ūkio kultūrų, kurioms sraigės gali padaryti žalos.

Dėl raugo įpatingumo gyvatvorėms - ne, nieko jame įpatingo nėra (saug azoto, mikroelementų, magnio, mažiau geležies). Jį galima naudot bent kokių daug azoto reikalaujančių augalų tręšimui, gyvatvorės tik viena iš alternatyvų.

Skirtingai nuo gyvulių mėsos sraigiena turi mažai geležies, nes šio elemento nėra moliuskų kraujuje.

tvis
25-04-2012, 20:09
Po šiandienos lietaus išlindo daug sraigių ir pirmoji partija nukeliavo į šėryklą.

Junka
25-04-2012, 22:36
Va, aš irgi šiandien kokį 40 vnt. iš kiautų "išviliojau" grubiuoju būdu ir į kūdrą eršketams sumečiau, bet kažkodėl atrodo, kad ir upėtakiams, ir lynams labai gerai tiks - visgi šliužas... Upėtakiams dar kokį 500 aukšlių į kompaniją įleidau - lai sportuoja :)

Junka
04-05-2012, 22:29
Nelabai supratau šiandien... Radau išplaukusių gal desietką sraigių jau su kvapeliu. Toks vaizdas, kad netiko eršketams jos. Bet panašu, kad ir lynams nepatiko. Tai įbrozdinau dar kokius 500 aukšlių sterkams ir upėtakiams. O dėl sraigių, tai jas gal sugrūsti į košę ar išvirti..? Nes cielų (be kiautų) lyg ir neima...

tvis
04-05-2012, 22:34
Šamai jau jas ėda. Šeriu cielom, tik traiškytom. Eršketam dar nesiūliau, bet ateity bandysiu tą daryt. Manau, kad teks smulkint, bent kol eršketai svers mažiau nei 5 ar 7kg.

Sartorius
04-05-2012, 22:36
Tai įbrozdinau dar kokius 500 aukšlių sterkams ir upėtakiams.

O iš kur aukšles imi tokiais kiekiais?

Junka
04-05-2012, 22:43
Aukšlių tai gaunu iš tokio mažyčio upeliuko - graibšteliu pratrauki per kokią duobutę ir turi 10-20 vnt. mažikių, tokių po kokius 5 cm. Bet reikia greit paskui kūdron vežt, nes baisiai greitai jos iš vandens deguonį išsiurbia. O dėl sraigių, tai matyt teks jas virt ir sukapotas maišyt su kviečiais, žirniais, perlinėm kruopom ir kukurūzais. Gal kas gausis... Beje, čia ne į temą, bet geras vakaras grambuolių prisirinkt :)

tvis
04-05-2012, 22:58
Karkvabalių irgi cielų nepaduosi.Bet kuriuo atveju reikia mesarubkos.Ko gero kaip priedas pašaruose galėtų būt.

Sartorius
04-05-2012, 22:58
Aukšlės dabar neršia, todėl graibšteliu taip lengvai paimamos :(
... visgi reikėtų leist joms išneršt.

Junka
04-05-2012, 23:05
Aukšlės dabar neršia, todėl graibšteliu taip lengvai paimamos :(
... visgi reikėtų leist joms išneršt.

Tai jos (jei nerštui ruošiasi) tai ir išnerš, tik pas mane kūdroje. Aš net jaučiuosi gerą darbą padaręs, nes be aukšlių milijono ten dar gyvena ešerių tuntas, pūgžlių legijonas, o jau dyglių tai devynios galybės. Be jų dar ten ir kuojų pasitaiko. Tai neršiančioms kompanija kaip ir netikusi. Kad ikrai subręs, tikimybė didesnė mano kūdroje. Aišku, kažkiek jų bus suvartota maistui, bet... tikiuosi, kad natūraliai pasiveis pas mane. Beje... Tas upelis vos teka, vandens plotas ~ 25 cm, gylis apie 5 cm, duobėse gylis apie 20 cm. Taigi... Konclageris ne kitaip...

Grambuoliai bus upėtakiams. Labai jau jie aktyviai dirba kūdroje.

tvis
04-05-2012, 23:11
Jei upėtakiai jama grambuolius,tai jau turėtų būt paaugę.

Junka
06-05-2012, 21:51
Šiandien dar gal desietkas sraigių "su kvapeliu" išplaukė... Reiškia teks atsisakyti jų bent iki tol, kol žuvys bent kiek paaugs, kad galėtų išsižiot pakankamai, nors... Gal sraigės joms (lynams, eršketams, upėtakiams ir sterkams) nelabai įdomios, nes aktyviai nekruta? Pasimaišė varliukas toks apie 25-30 g po kojomis, tai eksperimento tvarka nukeliavo į kūdros vidurį. Spėjo dar nuplaukti apie 2 metrus, kai vanduo suraibuliavo ir varliukas prapuolė. Tai darau išvadą, kad išsižiot jie sugeba, bet gal jiems tiesiog neaktyvus maistas nekelia alkio...?

P.S. Būtų gal gerai sukelt visus pasisakymus apie alternatyvų maistą žuvims į vieną temą, ale "Alternatyvus/papildomas žuvų maistas"? O tai apie varles tenka rašyti prie sraigių, o ir šiaip... Man, kaip pradedančiam, tai kaip ir visos alternatyvos įdomios... Jei būčiau paskaitęs pvz. apie vynuogines sraiges (kad ne visos žuvys jas mėgsta, kad nuo žuvies dydžio priklauso ar ės ar ne...) ir t.t. tai būčiau vandens nesmardinęs, o dabar viską savo kailiu reik patirt :)

Rolandas
06-05-2012, 23:12
Nevisai supratau pasiūlymą. Apjungti temas?

Nesunku sumest į vieną temą nukopijuojant žinutes iš atskirų temų ir suformuoti atskirą bendrą temą, netrinant pirminių temų/žinučių, jei reik.
Tik nėr laiko "skanuot", jei parodytut linkais, žinučių Nr. - ne problema suformuot tokį reikalą.

Junka
06-05-2012, 23:29
Na, man pasirodė, kad sraigės, musių lervos, sliekai, varlės ir visi kiti vabalai galėtų būti vienoje temoje. Nors nežinau, kaip išspręsti konkrečius klausimus pvz. dėl sliekų auginimo technologijos, nes čia jau kiek daugiau specifikos... Bet jei nebus vienos temos apie "netradicinius" pašarus, tai ilgainiui bus 20 pusgyvių temų apie kiekvieną alternatyvą atskirai... Na, bet čia tik man taip atrodo.

Rolandas
06-05-2012, 23:39
Jei sugebėtume apie bendras temas bendrai, labai nesigilinant diskutuot, o specializuotoje labai giliai kapstyt, būtų liuks.
Bet būna kai pagriebiamas siūlo galas ne į temą ir išvystoma labai graži, gili kita tema. Sunku tokius reikalus moderuot.
Man noris kažkiek sistemiškumo, kad kai bus dar daugiau info, paieška leistų surasti greitai ir konkrečius atsakymus į klausimus, o ne skaityti ištisus temos ritinius, nukrypimus ir ieškoti vienos razinos. Aišku, forumas nebūtinai sausa enciklopedija turi tapt, galima juk bendraut, pasidžiaugiant ir aktualiomis dienos naujienomis, darbais, atradimais, pastebėjimais, praktika...