PDA

Žiūrėti pilną versiją : Titnagas

maswa
06-11-2011, 11:00
Turiu galimybę į akvariumą įsidėti labai grąžu titnago akmenį.
Gal kas žinote, kaip titnagas reguoja su vandeniu?

Laura&Simonas
06-11-2011, 11:09
Kiek kituose forumuose buvo nagrinėta ši tema, tai panašu, kad vienintelė problema - aštrūs kampai.

maswa
06-11-2011, 12:56
Hmm.Ačiū:)
Truputėlį nuraminai:)

Akmuo rastas labai srauneme upelyje, todėl aštrių kampų kaip ir nėra.
Bet reikalas tame, kad googlėje daugiausia rašo apie neva ''stebuklingas'' šio akmens žmogui savybes, bet tuo pačiu radau info, kad yra kažkur žemelėje toks ežeras, kuriame apstu šio mineralo ir ten nėra jokios gyvybės formos, nei žuvų, nei dumblių, nei augalų. Deja, niekur neradau parašyta, kodėl jos ten nėra.

Įdedu nuorodą apie titnago cheminę sudėtį.
Gal atsiras žmogus, gerai kremtantis chemiją ir galintis paaiškinti visa tai ''žmonių kalba''.
http://www.titnagas.com/index.php/lt/titnagas-kas-tai

Jogaila
06-11-2011, 19:33
Kad ten nelabai tos chemijos - taip ir neaišku, kas ir kokiais kiekiais pereina iš titnago į vandenį. Jei tai cheminės medžiagos, tai visas titnagas jau senai turėtų būti nuo lietaus ištirpęs. Tai reikia spėt, kad čia jau ne chemija, o fizika - akmens virpesiai persiduoda vandeniui ir jis tampa stebuklingas :)

Visą tekstą apie 10 proc. derliaus padidėjimą, ilgiau žydinčias gėles galima praleisti, nebent mėgstate mokslinę fantastiką. Ir kas labai keista, jei tai gyvybingumą skatinantis daiktas, tai kodėl gerus žmogui organizmus ans kaip sakoma "pakylėja", o visokius pelėsius stipina. Turėtų teigiamai veikt viską.

O iš praktinės pusės, kadangi teko dirbt su žmonėmis, kurių hobis buvo mineralai ir jų panaudojimas sveikatai, tai ir darbe turėjom ąsotį, kuriame buvo įmestas titnago gabaliukas. Gerai, kad ąsotis buvo skaidrus ir pastebėjom, kaip smagiai žaliuoja jo apatinė dalis nuo dumblių (ar melsvadumblių). Šį eksperimentą pakartojau ir namie su dviem indais - vienam mirko titnagas, kitam buvo tik vanduo. Žinoma, eksperimentinė sistema nebuvo autoklavuota, tik gerai išplauta ir nuplikyta verdančiu vandeniu (įskaitant ir titnagą), bet tendencingai tame vandenyje, kur buvo akmuo, gražiai ir tolygiai imdavo augt kažkokie žali mikroorganizmai ant sienelių.

maswa
07-11-2011, 16:02
taip ir neaišku, kas ir kokiais kiekiais pereina iš titnago į vandenį.
Taigi

Virgism
07-11-2011, 16:35
Na kažkada prieš kokius 4-5 metus pas mane akvariume buvo keli titnago gabalai. Tiesa bendras akmens kiekis buvo gal kokie 5 kg, o vandens 360 ltr. Akmenys akvariume prabuvo gal kokia 1,5 metų. Pastebimo akmenų poveikio vandens cheminei sudėčiai nepastebėjau. Būdavo karts nuo karto tuomet matuojami tokie parametrai kaip KH, GH, PH, PO4, NO3, NH4 (atskiri testai).
Net ir pažiūrėjus į šio akmens cheminę sudėtį, ten nelabai yra kam tirpti. Jis sudarytas iš netirpių mineralų.

Rolandas
07-11-2011, 20:05
Man užkliuvo toks faktas: paleidžiant akvariumą (ir gėlą, ir jūrinį) dažnai pradžioje augalus, gruntą, sieneles, kuriam laikui aptraukia titnadumbliai Diatomea. Nustatyta dėl ištirpusio SiO. Paskui jis išsiurbiamas, atsiranda kiti dumbliai ir susitvarko balansas. Tik tiek dėl silicio, pagrindinės titnago sudedamojo elemento.
O mineralai visi tirpsta vandenyje, tik mikroskopiniais kiekiais, nepastebimai įtakojantys procesus ir dažnai pastebimi tik analitiniais tyrimais.
Iš kitos pusės, akvariumas stiklinis, turėtų tiek to silicio pritirpt :)
Bet, kad ant titnago nesideda bakterinė plėvelė - įdomu. Reiks pabandyt. Jei tai tiesa, dėsiu į uzboną su geriamu vandeniu ir aš.

Virgism
07-11-2011, 21:10
Rolandai, bet nereikia jau taip viską absoliutinti, juk yra visuotinai priimta medžiagų klasifikacija pagal tirpumą: tirpios, mažai tirpios ir netirpios. O SiO2 tikrai nepatenka į pirmas dvi kategorijas.
Ir turbūt nevertėtų šioje vietoje veltis į gilesnius mokslinius analizavimus...

Rolandas
07-11-2011, 21:14
Taip, čia šiaip teorinė galimybė. :)

maswa
08-11-2011, 21:45
Akmenėlis jau bliūdelį:)
Ačiū visiems pasisakiusiems už nuomones ir mintis:)

Suprantu, kad galbūt kardinaliai jis pakeisti vandens parametrų ir negali, arba aplamai negali visai, bet šiaip būtų labai įdomu, daugiau kažką sužinoti apie šio mineralo įtaką vandeniui, jeigu aišku tokia išvis egzistuoja.
Taip kad jei, vis dėlto, atsirastų žmogelis stiprus chemijos srityje, būtų labai įdomu jo išklausyti.
Klausimas vis dar lieka atviras:).

Jogaila
08-11-2011, 23:55
Bet, kad ant titnago nesideda bakterinė plėvelė
Kad būtent su titnagu uzbonas man pirmiau pažaliuodavo

Rolandas
08-11-2011, 23:59
Ar uzbonas ar titnagas?
Žaliuodavo, tai reiškia "gyvas" vanduo. :)
O jei rimtai, tai vis tik efektas: skirtumas dėl dumblių su titnagu ir be, pastebėtas.

Jogaila
09-11-2011, 00:11
Tai ta bendradarbė ir laikė akmenį todėl, kad jis ten pasak jos vandenį užpildo gyvybiniais virpesiais. Bet man kažkaip tai, kas nepamatuojama, neatrodo tikra...

Žaliuodavo būtent uzbonas. Kaip titnagas nepamenu, nesinorėtų sufantazuot.

Dabar "mikriuke" su krevetėm laikau titnagą su skylutėm, į kurias jauną anubį įkišęs, tai pats akmuo (bet jis išorės šviesus) visas nužaliavęs, skirtingai nei gruntui panaudota granito skaldelė.

Rolandas
09-11-2011, 00:19
Dar pafilosofuosiu. :)
Virpesiai suskatina dumblius, o anie išsiurbia amonį, nitritus - rezultate vanduo švaresnis, sveikesnis.
Teisi bendradarbė, padeda titnagas :)

maswa
09-11-2011, 09:07
Virpesiai suskatina dumblius,
Kad tavo Rolandai žodžiai tiesiai Dievui į ausį nueitų:)
Na niekaip neišeina man prisišaukti dumblių į akvariumą.O taip norėtusį turėti žalių dumblių gausias kolonijas, svajonė:).

Fiskius
09-11-2011, 11:07
Ot bėda, nuvaryk į senukus, nusipirk Daigos mikroelementų mišinį ir dar KNO3 :) Papilstysi, viskas pažaliuos :)

maswa
09-11-2011, 11:20
:))).
tai galima ir be trąšų dumblių pilnus stiklus apsiauginti:), bet esmė tame, kad visas demėsys sutelktas į žūvų gerovę.
O jei rimtai, man atrodo, kad žaliam dumbliui nepatinka aukštas pH.

Virgism
09-11-2011, 11:48
O jei rimtai, man atrodo, kad žaliam dumbliui nepatinka aukštas pH.
Na o man atrodo kad šioje vietoje esi neteisus. Užtenka tik pažiūrėti į Tanganikos ežero povandenines nuotraukas. Be to pats puikiai žinai kokie šio ežero vandens parametrai. Taigi jei tu būtum teisus, Tanganikoje dumblių nebūtų o jei būtų, tai labai mažai. Tuomet kiltų labai natūralus klausimas, kuo gi maitintųsi Tropheus žuvys gamtoje ir ar būtų jų tokia didelė įvairovė ir gausa. Manau, kad pas tamsta akvariume dumblių nėra te tik dėl to kad vanduo geras, bet dar ir dėl to, kad žuvys labai jau mėgstančios užkasti dumbliais.

maswa
09-11-2011, 12:15
Aš net neįsivaizduoju, kiek yra rūšių dumblių pasaulio vandenyse:).
O ir vandenį Tanganikos atkurti identiškai, manyčiau jokių šansų nėra.Deja, viskas pH, Kh,Gh dar nesibaigia.
Dar toks įdomus faktas: yra tropheusams toks labai brangus pašaras, kurio sudėtyje yra būtent, noriu pabrėžti žodį būtent,Tanganikos ež. surinkto džiovinto dumblio.Logiškai mastant, turbūt daugiau, butent tokios rūšies, niekur jo ir neįmanoma atrasti:)
Aišku, tema labai būtų čia įdomi:)
Tiktų man ir ''made in Lithuania'' žalias, vėšlus dumbliukas:)

Virgism
09-11-2011, 13:36
Jei būtų kalba apie endeminę dumblių rūšį (tokia kuri a aptinkama tik konkrečiame areale), manau vargu ar ji galėtų atsirasti žuvų maiste, nes abejoju ar kas leistų naikinti unikalų biotopą (nors kas žino, ten tuose kraštuose aplink riftą ir taip visokios nesamonės dedasi, žmones ir į Nac. parkus keliasi savavališkai ir prižiūrėtojus žudo, jei kas tam priešinasi). Taip kad manau kad tai tik daugiau marketinginis reikalas norint išpūsti paslaptingumo aurą apie labai gerą pašarą. Nesakau kad jie nenaudoja dumblių iš Tanganikos ežero, tik nemanau kad tie dumbliai kažkokie ypatingi :)
Na bet čia tik mano nuomonė.
Beje turbūt nei vieno vandens baseino vandens identiškai atkurti turbūt neįmanoma, ne tik Tanganikos...Va čia ir yra gamta su savo paslaptimis ir akibrokštais...

maswa
11-11-2011, 08:02
.Va čia ir yra gamta su savo paslaptimis ir akibrokštais...
Virgiau, čia pritariu tau šimtu procentu:).

Galiu pasidalinti tik savo asmeniniais pastebėjimais, jei kam nors tai bus įdomu.
Prieš pradedant įnešinėti sodą, magnio sulfatą ir akmens druską į akvariumą, jame žalias dumblis jautėsi gan jaukiai:).
Pradėjus šarminti vandenį, vienos savaitės bėgį jis išnyko. Akvariumas, atliekant šiuos veiksmus, netgi nebuvo ''pagesintas'', tai yra, buvo paliktas veikiantis filtras, gruntas ir pan.