PDA

Ĺ˝iĹ«rÄ—ti pilnÄ… versijÄ… : Saulažuvė - Leucaspius delineatus

Nilas
18-10-2011, 09:44
1857
Nedidelė, panaši į aukšlę žuvis. Kūnas 6-8 cm. Nugara žalsva, šonai sidabriški. Šoninė linija nepilna, apima 2-12 žvynų. Pelekai šviesūs, bespalviai. Apatinis žandas užsirietęs į viršų. Lietuvoje dažna žuvis, paplitusi ežeruose.
Saulažuvės – nedidelės žuvys užaugančios ligi 7 – 8 cm ilgio. Neršia keletą kartų: pirmąjį – gegužės mėn., kai vanduo sušyla ligi 15 laipsnių, ir antrąjį – birželio – liepos mėn. kai vandens temperatūra būna 20 – 25 laipsniai šilumos. Saulažuvės neršia maždaug metro gylyje, 1 – 1,5mm ikrelius juostelėmis priklijuoja prie vandens augalų lapų, kerplėšų, po vandeniu esančių kitų daiktų, ant vandens paukščių kojų (taip ikreliai pernešami į kitus vandens telkinius). Viena saulažuvė išneršia 1 – 4 tūkst. ikrelių. Lervutės išsirita maždaug po 5 parų, jos būna aktyvios ir gerai išsivysčiusios, ir greitu laiku virsta mailiumi. Saulažuvės subręsta jau antraisiais metais ir gyvena apie 4 metus, auga lėtai.
Saulažuvės minta įvairiu smulkiu augalinės ir gyvūninės kilmės maistu esančiu telkinyje: planktonu, dumbliais, įvairiomis lervomis, kitų žuvų ikrais, taip pat į vandenį įkritusiais vabzdžiais.
Saulažuvės šiltu metų laiku plaukioja dideliais tuntais arti vandens paviršiaus, vandeniui atvėsus saulažuvės pavieniui leidžiasi į gilumą, žiemą įsirausia į dumblą.
Saulažuves mėgsta medžioti plėšrios žuvys, ypač ešeriai ir starkiai. Nuoroda (http://www.zvejosvetaine.lt/2184/saulazuve/)

Nilas
18-10-2011, 09:47
Ką manote apie šį gyvą pašarą? Gal ši žuvis būtų visai aktuali plėšrias žuvis auginantiems?
Kai akvariume auginau lydekaites, tai saulažuvių lervutės buvo puikus pašaras. taip pat šios žuvytės puikiai tinka jauniems šamukams ir starkiukams, kurie karosų neapžioja.

Pikulis
18-10-2011, 12:31
Mažoms lydekaitėms, ešeriams geras maistas, jei tik sugeba pasigaut ;D. Gal daugiau tinka ešeriams, dar iš dalies starkiukams, nes medžioja būriu.
p.s. Pirma parašiau, tada tik paskaičiau apie jas ką rašo, pasirodo neklydau dėl ešerių ;D

tvis
24-01-2012, 20:50
Turi lakią vaizduotę tas, kuris mano, kad saulažuvė žiemą dumblan įsirausia. Turbūt Sabanejevo pasekėjas.

Fiskius
25-01-2012, 09:57
Gal ir neįsirausia į dumblą, bet jos gan atsparios ir žiemą lengviau ištveria nei pvz. aukšlės. Sode, melioracijos griovy tuntai gyvendavo su karosais, būdavo pagrindinis mano užsiėmimas, kai vaikas buvau. :) Gaila, tas griovys durpėj iškastas, užslinko ir nebeliko nieko. :(

tvis
25-01-2012, 20:24
Žvejojant žiemą blizgute ir užplaukus saulažuvių būriui dažnai pasimauna ant kabliuko,o gaudant maža avižėle užknisa desperatiškas sargelio virpinimas. Taip yra nutikę ne tik mano prūde,bet ir ežeruose. Todėl manau,kad į dumblą žiemą nelenda. Kas liečia ištvermingumą žiemą-tikrai gajos. Prieš eilę metų turėjau prūde dusimą,tai pavasarį gyvi buvo tik karosai ir saulažuvės.