PDA

Ĺ˝iĹ«rÄ—ti pilnÄ… versijÄ… : Vandeninės sraigės

Pikulis
01-07-2011, 21:07
Kažkaip dar nediskutavome apie sraigių naudą/nenaudą akvakultūroje, tad pasidalinkime nuomone ir pastebėjimais apie šiuos moliuskus.

Rolandas
02-07-2011, 09:42
Akvakultūroje - nežinau. Daug tarpinių parazitų šeimininkų esama. Kaip pašarinis objektas gali būti naudojamas juodųjų amūrų. Bet kad dėl jų siauros mitybinės specializacijos niekas aplink arčiau Lietuvos neveisia, nėra iš kur įsigyti, o ir pačių moliuskų mūsų telkiniuose (tvenkiniuose) nėra tiek daug, kad apsimokėtų auginti šią žuvį.
Dreisenos - puikus kuojų maistas.
O šiaip tai daug moliuskų filtratoriai, detrito, organinių liekanų ardytojai, aišku, kad svarbūs vandens ekosistemose.

Akvariumininkystėje - platu. Labai daug nuo naudingų iki žalingų. Kiti nesvarbūs, tik kaip akvariumininko šeimininkas žiūri per savo supratimo prizmę, kokie kriterijai. Dažnai būna tik: fe, kiek daug, kaip naikinti? :)

Pikulis
02-07-2011, 22:21
Na, pas mane akvariume tai 3 rūšys gyvena, tai naudos kaip ir jokios nematau, nes stiklų taip "ščyrai" nenuvalo kaip norėtųsi ir šiaip tik šliaužioja ir viskas. Dar gerai, kad per daug neprisiveisė, kad reiktų naikint. Baseinukuose gyvena tik kūdrinukės, nes gerai išgyvena žiemą įšalusios į ledą, kvėpuoja atmosferos oru, kitos rūšys ne visada neištveria žiemą. Angliškai jos vadinamos "pond snail" kas parodo jų paskirtį ;). Nauda jų tokia, kad suėda pūvančius lapus, neleidžia rūgti vandeniui.

Laura&Simonas
02-07-2011, 23:46
Man su stiklų valymu pasiteisino vienintelės - neritinos. Pasiteisino irgi dalinis - nuvalgo nuo stiklų žalią pūką (kažkiek žalio taškinio), bet nupylus vandenį matosi pėdsakai. Šiaip gražūs ir juokingi, bet "nesterilu".

Toliau asmeniniai pastebėjimai apie elgesį ir "pritaikymą". Kadangi visos irgi "tik šliaužioja", tai tenka prisigalvot iš jų naudos - ampuliarijos kai didelės, tai kartais pažaidžiu - jei užmatau "burną" vandens paviršiuj, tai pincetu duodu išmirkyto žuvų sausmaisčio. Vis dar įdomu stebėt kaip ryja. Tokia "juodoji skylė" - kiek dėsi, tiek suvalgys. Tiesa perdidelius gabalus nustumia padu už savęs. Kikoj teko stebėt kaip kerta žuvų lavonus, bet namie tokių nėra, tai nepritaikoma funkcija. Kol buvo mažiau žuvų ir šėrimas menkesnis - atiminėjo iš korydorų tabletes, dabar matyt likučių pakanka.
Melanijos atrodo tinginės - apuosto viską aplinkui, tik paskui pajudina "koją", tada vėl puslankiu viską nuragauja. Niekaip nesuprantu kaip jos su savo tempais užlipa ant akvariumo stiklų, bet juokinga stebėt kai įjungus šviesą pradeda nuo stiklų byrėt. Kartais sujudina gruntą po korydoru ir jis sunerimęs pradeda vienas sukt ratus nerasdamas sau vietos. Kai jos buvo įleistos - pradėjo maišytis pogruntis su gruntu, tai tikiu, kad iš tiesų judina gruntą gan giliai (5cm+). Buvo aiškinama, kad grafinera sudraskys daugelį augalų aštriu kiautu, bet kol kas tokių dalykų nepastebėjau.
Helena tai tokia slapukė - tris paras tūno vienoj vietoj - nesuprasi ar dar gyva, paskui pora dienų ratais rausia gruntą palikdama melanijų kiautus grunto paviršiuj, tada prapuola porai savaičių. Suprask atostogauja. Beje vienintelė sraigė, kurios neteko matyt ant augalo ar stiklo. Šiaip pasirodė tinkama melanijų populiacijai reguliuot, bet nemačiau, kad valgytų sraigtelį, fizą ar trimitą (kiautų irgi dar neradau).
Sraigteliai, fizos ir trimitai dar neatsiskleidė - tik dauginasi ir šliaužioja.
Tyli svajonė, kad kokia nors parduotuvė atsiveš raguotų sraigių. Nors kiek supratau nieko ypatingo apart išvaizdos.

Nykstukas
30-10-2011, 19:35
Laura ir Simonai labai gražu:) Man jos taip pat yra labai gražios, bet susidūriau su jų pertekliumi. Mano 60 l. akvariume jų (turbūt trimitininkų) prisiveisė aibės. Žuvų ten nelaikau jau kokį mėnesį, pilu trąšas augalams ir turiu įjungęs pastoviai išorinį filtrą. Laisvo laiko vis mažiau, o ypač laisvo ploto, tad nutariau jį "gesinti". Kai kuriuos augalus norėčiau perkelti į 150 l akvariumą, bet labai jau nenorėčiau tų sraigių. Patarkite žmonės kas žinote efektyvią, greitai veikiančią priemonę kuri perkeliant augalus padėtų atsikratyti nuo sraigių, bet tuo pačiu minimaliai pakenktų patiems augalams?
Ačiū :)

Fiskius
30-10-2011, 21:07
Aš irgi įsigyjau pora neritinų,pasiskaitęs , kad jos vienintelės įveikia "green spot" dumblį, o ir šiaip gražios pasirodė. Bet dabar tai smarkiai gailiuosi... nieko jos ten stebuklo nepadaro, to ir nesitikėjau, bet be visa ko dar visur prideda savo baltų kiaušinėlių, kurie taip ir stovi ilgai ilgai... Akmenys, dekoracijos, netgi kitos sraigės apdėliotos baltais taškeliais. O iš jų niekas neišsirita, nes, kiek žinau, veisiasi jos sūriame vandenyje.
Ampuliarijos pas mane kažkodel negyvena, ilgainiui nusibaigia, nžn kodėl :)
Trimitininkų nedaug, yra keletas irgi nesuprantu kodėl visai nedaug. Kadaise, mažame 20l akvariumuke pilname gupijų, trimitininkų kalnai budavo :)
O dabar fizų kalnai. Jei susirgęs ar kitaip užsikasęs užleidziu akvariumą tiek, kad stiklas smarkiai apžaliuotų, tai pasimato kiek jų daug, o kai stiklas švarus, sulindę augaluose, net nesimato. Iš esmės netrukdo, bet įsigijau pora botiu klounų, tai kartais girdžiu kaip traškina :) Gal kiek apreguliuos sraigių populiaciją :)

Nykstukas
31-10-2011, 12:30
Botijų klounų nežadu pirkti. Mano akvariumas ir taip perkrautas. O sakykit gal kokia nors cheminė priemonė egzistuoja? Na nesudeginus, augalų? Rankioti rankomis netinka, nes labai mažytės jos ir daug... Perkelti tų sraigių koloniją nesinori, o ir augalus išmesti taip pat būtų netikslinga:(

Jogaila
11-12-2011, 20:56
Netikėtai 20 l akvariume "sprogo" ritinukių populiacija. Kantrūs bandymai jas išrankiot pincetu greitų rezultatų nedavė. Nusipirkau tris helenas. Bet tikrai susidaro įspūdis, kad jos daugiau linkusios pasišliaužiot stiklu ir grunte pasnaust.

https://lh6.googleuserconten t.com/-BwhX0zf0Ens/TuT8Qvx_3II/AAAAAAAAOWc/kT84-MsyK8o/s400/P1310814.JPG

Dar321
11-12-2011, 23:27
Palauk, palauk, po kelių mėnesių turėsi kitą galvos skausmą - kuo helenas išnaikint... ;)

maswa
11-12-2011, 23:34
Aha, tikrai taip:).
Tik pradžioj jos atrodo nekaltos:).

Fiskius
12-12-2011, 09:52
Su visom tom sraigėm "pagalbininkėm" būna dagiau bėdos, negu naudos :)
Aš kurį laiką turėjau bėdų su green spot dumbliu. Pasiskaičiau, kad jį šauniai sudoroja sraigės Neritinos. Paprašiau draugo, iš Kauno parvežė, nes Panevėžy nebuvo. Na, galvoju, ėskit dabar ta žalią bjaurastį :D
O iš tikro jokios apčiuopiamos naudos nepasimatė. Ne tik kad nepasimatė, bet dar ir pridėliojo visur kur įmanoma savo baltų kiaušinėlių, kurie vaizdą gadina daug labiau nei mano minėtas dumblis :) Viena sraigė, dar gyvena, gaila išmesti, bet anksčiau ar vėliau teks.

Jogaila
17-12-2011, 17:28
Nu dirba helenos, dirba. Jau šiandien išgriebiau pradurtą kiautą. O prieš kelias dienas kai pincetu nurinkinėjau nuo stiklo, viena ritinukė labai įdomiai "nusiėmė". Truktelėjau, išsitraukė tik kiautas, o padas liko prilipęs prie stiklo. Teko ranką kišt ir nuimt, nes pincetu sugriebt nepasisekė.

Jogaila
10-01-2012, 19:30
Palauk, palauk, po kelių mėnesių turėsi kitą galvos skausmą - kuo helenas išnaikint... ;)
Nežinau kolėl manęs tai neišgąsdino. Gal intuicija :) Bet dvi mažosios jau "pakatė kiautus". Pamačiau ant grunto laisvai dreifuojančius jau tuščius. O didžiosios nesimato - gal slapstosi, o gal irgi kur grunte pasirausus galus atidavė. Nesėkmingos aklimatizacijos priežastis neaiški.

Dar321
10-01-2012, 22:32
Ale gi ir pasisekė Tau... ;)
Viens prietelis irgi kadais įsileido kelias helenas į ~600 L bliūdelį, kad apnaikintų prisiveisusias įvairių rūšių "koleges", tai dabar kas kelis mėnesius po gerą puslitrį zoopardavyklom išdalina...

Jogaila
20-01-2012, 21:33
Na, man helenos visai nieko estetine prasme. Tikrai gražesnės už tas ritinukes. Taigi, jei jų prisiveis, neturėsiu nieko prieš.

Vakar parsinešiau sumainęs melanijas iš Lauros ir Simo septynetą helenų. Vakare suleidau į akvariumą. Ryte vaizdas "kitoks". Anksčiau ritinukės šliaužiodavo po augalus ir gruntą, ant stiklo matydavosi viena kita. Dabar visos sraigės kartu draugiškai ant stiklų vandens paviršiuje. O ant stiklų pilna kiaušinių pridėta (per vieną naktį). Kaip ritinukių, bet ne ovalios dėtys, o pailgos, kaip trumpos juostelės. Google paieška man helenų kiaušinių nuotraukos surast nesugebėjo.