PDA

Ĺ˝iĹ«rÄ—ti pilnÄ… versijÄ… : Akvariumo aušinimas

Laura&Simonas
22-05-2011, 13:02
Artėja vasara, bus karšta, mums tai - pirma vasara su akvariumu. Kadangi žuvys ne diskusai, tai, matyt, neišvengsim aukų. Žodžiu iškilo klausimas kaip sprendžiat temperatūros klausimą. Kol kas "optimalaus" būdo rasti nepavyko, o perskaityta apie tokius:

Paprasčiausi - dančio nukėlimas, lempų veikimo trumpinimas, ventiliatoriaus statymas. Problema, kad visi šie būdai negarantuoja kažkokios pastovios temperatūros. Na ir žemesnę už aplinkos galima teoriškai sukurti tik su ventiliatorium.

Reikalaujantys pastovaus darbo - ledukų merkimas į akvariumą (atskirų ar viso šaldymo maišelio), šalto vandens pylimas, kelioninių šaldytuvų elementų naudojimas. Vieninteliai šaldytuvų elementai suteikia kažkiek laisvės (kai kurie veikia iki 48val). Vienintelis įspėjimas, kad laikant labirintines žuvis ledukus reiktų padaryt nepasiekiamus (kitaip didelė tikimybė, jog susirgs).

Techniniai - dėžės su įėjimu ir išėjimu, kur įteka šiltas vanduo, išteka šaltas. Trūkumas - kaina. Kiek radom, prasideda nuo 1000lt.

Galvoje kirba mintis pirkt naują šaldytuvą (50x50x50) už 400-500lt (nedielio naudoto tiesiog neradom), imt termorėlę, kuri reguliuotų šaldytuvo įjungimą/išjungimą priklausomai nuo temperatūros akvariume ir šaldyt vandenį šaldytuvu. Filtrą viduj statyt ar žarną pravest čia jau techniniai sprendimai. Gal teko skaityt apie bandymus tą įgyvendint?

jurna
22-05-2011, 13:44
Praeitą vasarą perkaitinimo problemas man išsprenė 2 6x6cm ventiliatoriai, įmontuoti į dangtį. Temperatūra tikrai stabili gaunasi, aukščiau 27 nepakildavo net ir esant virš 30 laipsnių lauke, o lempos T5, net žiemą šildytuvo beveik nereikia. Manyčiau reikėtų pradėti nuo to. Turiu tuos 2 ventiliatorius, galiu už ką nors atiduoti :-) . Keičiau į tylesnius.

Laura&Simonas
23-05-2011, 08:27
Na gyvenam mieste, viršutiniam aukšte, tai mūsų atveju "virš 30" gali reikšt "beveik 40" (pvz savaitgalį kai namie nieko nėra ir langai uždaryti). 3 laipsnių skirtumo gali ir nepakakt, nors nesitikėjau, kad toks metodas gali būti efektyvus.
Ačiū už pasiūlymą įsigyt ventiliatorius, bet darbas susijęs su kompiuterių remontu, tai šito gėrio savam šiukšlyne rasiu. Sunkiau bus prisiverst estetišką 12V šaltinį pasidaryt.

jurna
23-05-2011, 08:44
Tokiu atveju gal vertėtų svarstyti apie viso kambario vėsinimą? Manau už ~500Lt galima rasti paprastą, pastatomą kondicionierių, kuris sugebės vieno kabario temperatūrą numušti bent iki 30 laipsnių. Nedvės ne tik žuvys, bet ir jų šeimininkai :-) .
O dėl maitinimo, tai nieko estetiškiau, nei "telefono pakrovėjo" tipo maitinimo aš nesugalvojau...

nadh
23-05-2011, 10:13
Padidintas plotas ir vandens garavimo greitis leistų sumažinti temperatūrą, tačiau lieka viena problema: šilumą reikia pašalinti iš vandens, o ne iš oro.

Fiskius
23-05-2011, 10:35
Bent man tai pakanka palikti atvirą dangtį, vasarą skaliarai, neonai, guramiai ir t.t. išgyvena normaliai.

jurna
23-05-2011, 11:26
šiluma reikia pašalinti iš vandens, o ne iš oro.
Jei vėsinsi kambario orą, vės ir akvariumas. Aišku, jei nori kambaryje laikyti 35 laipsnius (nes žemesnė temperatūra - per šalta), o akvariume - 25, tuomet šis vairantas netinka.
Aš prie aušinimo ventiliatoriais dar ir skersvėjus kambaryje padarau, atidarydamas kiek galima daugiau langų - greičiau garuoja, geriau vėsta, ir šeimininkui ne taip karšta. Tai pat ekstra atvejais papildomą aeraciją paleidžiu (čia prie ploto padidinimo).
Gyvenu taip pat paskutiniame daugiaaukščio aukšte, tik namas naujas, tai gal šilumos izoliacija geresnė. Irgi nei vienos žuvies nepraradau.

Laura&Simonas
30-05-2011, 12:33
Matyt dviračio neišrasiu - reikės priverstinę ventiliaciją daryt ir taupyt pinigus. Jei nepasiteisins - galėsiu pirkt naujas žuvis ir kondicionierių.

Vytautas
02-06-2011, 18:47
Pas mane šiandien +27C. Kaip startui turbūt daugoka. Dangtis nukeltas. Ką daryti? Lempas laikyti įjungtas tiek pat? Dabar 5 val per dieną šviečia.

Laura&Simonas
02-06-2011, 19:11
Iki +28C visiškai ramiai gyvenčiau. Pas mus akvoj šiandien +29C, pirmas panda korydoras iškeliavo, tiesa jis "nekokybiškas" įsigytas buvo, bet įtariam, kad šiluma prisidėjo. Geros žinios tokios, kad susišaudyti keturi 9cm skersmens ventiliatoriai, kurie bus pajungti prie maitinimo šaltinio nuo seno LCD monitoriaus (netikėtas atradimas, nes namuose visi telefonų pakrovėjai 3-6V). Blogos žinios, kad reikės visus ventiliatorius pajungt ir pritvirtint. Dabar "ant snarglių" veikia tik vienas. Kažkoks vėjas yra. Apsimetam, kad gelbsti.

maswa
02-06-2011, 19:54
Pas mane šiandien +27C. Kaip startui turbūt daugoka. Dangtis nukeltas. Ką daryti? Lempas laikyti įjungtas tiek pat? Dabar 5 val per dieną šviečia.
Lempos ,ypač T5 prišyldo vandenį labai stipriai.
Bet +27 tikrai nepakenks, nei florai ,nei faunai.

Vytautas
02-06-2011, 21:01
Pas mane suraitytos T4 - compact CLF.

jurna
02-06-2011, 22:02
Pas mane kaip sakiau lempos T5, dangtis uždaras, akva 200l. 2 įmontuoti 6cm ventiliatoriukai. Šiandien apie 25. Labai padeda ir pačio kambario praventiliavimas, kad dregme išsivaikščiotų. Nuo sekmadienio vandens nugaravo 2cm (apie 10l).

Vytautas
03-06-2011, 08:52
Pas mane kaip sakiau lempos T5, dangtis uždaras, akva 200l. 2 įmontuoti 6cm ventiliatoriukai. Šiandien apie 25. Labai padeda ir pačio kambario praventiliavimas, kad dregme išsivaikščiotų. Nuo sekmadienio vandens nugaravo 2cm (apie 10l).

Ar galima dangčio nuotrauką? Ar abu ventiliatoriai ištraukia orą? Kaip dėl šildytuvo? Ar yra prasmė jį laikyti vasarą įmerkus? Ar šildytuvas yra būtinai reikalingas tam, kad mažinti temperatūrų svyravimus (klausimas ne tik apie vasarą)?

Viktoras
03-06-2011, 17:11
Kaip dėl šildytuvo? Ar yra prasmė jį laikyti vasarą įmerkus? Ar šildytuvas yra būtinai reikalingas tam, kad mažinti temperatūrų svyravimus (klausimas ne tik apie vasarą)?
priklauso kiek pas tave žiema kambaryje temperatūra nukrenta ir kokias žuvis auginsi. Aišku, geriau turėti negu neturėti šildytuvo. Aš savo viename akvariume su dangčiu šildytuvo nenaudoju. Žemiau 18 nenukrenta.

Vytautas
08-06-2011, 23:18
Ar kovojant su aukšta temperatūrą verta gerinti vandens aprūpinimą deguonimi, pvz iškelti fleitą taip, kad burbuliukai vandenyje susidarytų? T.y. ar deguonies trūkumas dėl mažesnio tirpumo pakylus temperatūrai ar pati temperatūra problemų priežąstis.

Klausimas apie akvariumą be CO2.

Edis
10-06-2011, 20:18
Pernai irgi buvo karsciai ir nieko neatsitiko akvai, dapilinejom salto vandens isjungem is vis sildytuva ir lempom retai naudojomes, zuvytes isgyveno puikiai be jokiu problemu. Akvai jau daug daug metu ir visad sitaip darom

Nykstukas
12-07-2011, 13:34
Neprisimenu kas, bet nerekomendavo man aušinti akvariumą atidarius dangtį. Sakė, kad atidarius dangtį padidėja vandens garavimas, o tuo pačiu padidėja ir likusio akvariume vandens kietumas. Mano akvariumo GKH ~11-14, tai nerizikuoju atidarynėti dangčio. Karštą birželį nedegiau visų šviesų, tai daugiau 28 C nebuvo.

Laura&Simonas
12-07-2011, 15:00
Pernai irgi buvo karsciai ir nieko neatsitiko akvai, dapilinejom salto vandens isjungem is vis sildytuva ir lempom retai naudojomes, zuvytes isgyveno puikiai be jokiu problemu. Akvai jau daug daug metu ir visad sitaip darom
Tai gal neatsitiko todėl, kad kažką darėt?

Mes nieko nedarydami apurėjom NO2 (gal ir NH4) šuolį, kai akvoj vandens temperatūra užkilo virš 30. Labiausiai tikėtina, kad deguonies mažai buvo, tai filtras apmirė. Vizualūs rezultatai - vienas kardonešis pilvu į viršų išplaukė, kiti kelias dienas paplaukiojo "sulipusiom" uodegom. Guramiui apipuvo pelekai, gupijai supelijo akys, korydorams nupuvo ūsai. Gupija susitvarkė per parą nuo vandens keitimo, guramis vis dar procese, manau per pora savaičių atsiaugins ko trūksta, o korydorai matyt ilgai aptriušę bus, nes lėtai atsistatinėja...

Įspūdžiai iš ventiliatoriaus naudojimo tokie, kad atvėsina vandenį tiek, kiek prišyla nuo lempų ir dar grubiai 1-2 laipsnius 2 valandų bėgyje. Toliau efektyvumas labai priklauso nuo aplinkos temperatūros. Mūsų atveju naudojamas taip, kad per vieną dangčio įėjimą pūstų orą į vidų, per kitą išėjimą tas oras išeina. Foto, kad aiškiau būtų, vakare įdėsiu (jei prisiminsiu).

romelis008
19-06-2014, 13:08
Pas mane taip pat uždaras akvariumas yra 72 litrų apytikriai...Pajungt as šildytuvas 100w.Dangtį padaręs esu iš PVC lentelių.Kad aušinimas būtų geresnis pajungiau vieną ventiliatorių nuo kompiuterio maitinimo bloko(turėjau nenaudojamą).Vienam gale dangčio įtaisiau jį,o kitam gale palikau ertmę,kad galėtų laisvai išeit oras iš vidaus..tai kol kas gana neblogai palaiko temperatūrą pastovią 25 laipsnių.Kambariuos e būna,kad pasiekia 30 ribą šiluma,bet akvariume tie patys 25 būna..Planuose turiu naują dangtį gamintis,bet laiko vis pritrūksta..