PDA

Ĺ˝iĹ«rÄ—ti pilnÄ… versijÄ… : Europinis šamas URSistemoje

Nilas
02-05-2011, 18:05
O kiek svarbu URS auginamoms žuvims (Silurus glanis) natūrali šviesa, gal galima auginti kur nors kamaroj prie dirbtinio apšvietimo?

Rolandas
02-05-2011, 18:52
Manau, kad nelabai svarbi. Gal tik tiek, kad jaustų paros laiką ir veiktų fotoperiodizmas kaip ir visus gyvus sutvėrimus.
Pradžioje ikrai inkubuojami tamsoje, lervutės ir jaunikliai taip pat laikomi uždengtuose juoda plėvele baseinuose. Tik vėliau pratinami prie šviesos (kaip ir lašišinės žuvys). Bet ir paskui laikomi pritemdytoje patalpoje.
Tikrai nereikia tiesioginės saulės ar ryškaus apšvietimo: nei natūralaus, nei dirbtinio.

Nilas
02-05-2011, 19:41
Kol kas gundausi ties šiūmetukų užsiauginimu, per vasarą iki vidurio rudens, kad patalpų nereikėtų šildyti. Blaškausi tarp dviejų variantų:
1.) naudoti akvariumą 100-200l; Pažaisti, pasiauginti sau nedidelį kiekį.
2.) Arba tėviškėj garaže pasistatyti bent 1000 l. sistemą. Kaip suprantu esant tokiam tūriui jau visi filtrai, siurbliai eina pilnai kaip normalios URS, t.y. reikia painvestuoti. Iki prekinio dydžio kolkas auginti negalvoju, nebent pabandymui jei seksis nedidelį kiekį. Jei pajėgčiau susikonstruoti didesnę sistemą, gal išeitų pardavimui šūmetukų ar metinukų priaugint. Europinis kaip suprantu žiemą gali "pamiegoti" nešeriamas prie +4 temperatūros, svarbu vandenį prižiūrėti?

Beje, ar Europiniui galioja tokie patys tankumo rodikliai, kaip ir Afrikinio, 200-400kg/1000l.?

Rolandas
02-05-2011, 20:05
Nesiblaškyk. Konstruokis mini URS (dabar kaip tik suku galvą dėl optimalių minimalių dydžių ir aš). Turėtum suspėt iki liepos.
Geriau nuspręsk kurioje vietoje taupysi: ar pigiai, greitai, iš bet ko, ar brangiau, bet parinksi optimalius, ekonomiškus energetiškai prietaisus.
Jei patalpa šildoma, nėr ko jų ten migdyt žiemai. Geriau šert ir pavasarį turėt tokius iki puskilio, tokius pačius geriausius, kokių reik įžuvinimui.

Europinio mažiau išauginsi nei afrikinio. Kiek pamenu į kūbinį baseiną leidžiama 2000vnt, paskui paliekama 800 vnt po 50g ir galiausiai 200 - 500 iki 200g, jei neklystu. Galima bus pasiskambint, pasiklaust, kai reikalas prieis iki to. ;)
Pats šios rūšies neturėjau, tik pas kolegas.

Nilas
02-05-2011, 23:06
Geriau nuspręsk kurioje vietoje taupysi: ar pigiai, greitai, iš bet ko, ar brangiau, bet parinksi optimalius, ekonomiškus energetiškai prietaisus.
Man svarbiausia bus tai, kiek vietos užims, kad būtų kuo kompaktiškiau, kad nereikėtų miegoti šalia burbuliuojančio akvariumo ir užiančios pompos. Reikės kažkur gal ant sienos prikabint, nes mažai vietos kambary.

Rolandas
02-05-2011, 23:19
Ne, gyvenamoj patalpoje tikrai nepaauginsi. Ir kvapai, ir teškėjimas, ir šiaip, vanduo, elektra...
Reik kokioj katilinėj šiltą kambariuką/sandėliuką arba rūsy, šiluminiam mazge kokių 15 - 20 kv.m. išsinuomot. Visi skundžias, kad bulvės žiemą šiltai nestovi, bet už tai šamai gerai auga ;)

P.S. projektuočiau 3-4 baseinus 100x100x60 (po 500l) ir dar vieną panašią talpą nusodintuvui/biofiltrui. Šalia pompa, kompresorius, UV virš baseinų. Tai gautųsi 5-6 x 2 m grindų ploto.

Nilas
02-05-2011, 23:47
Aaa.. supratau apie ką tu, nes aš prieš tai turėjau galvoj alternatyvų hyper-minimalų variantą, panašiai kaip tu su lydekaitėm. Pvz akvariume 800x350x500 140l. :)

projektuočiau 3-4 baseinus 100x100x60 (po 500l) ir dar vieną panašią talpą nusodintuvui/biofiltrui. Šalia pompa, kompresorius, UV virš baseinų. Tai gautųsi 5-6 x 2 m grindų ploto.
Reikėtų tokį variantą man pas tėvą garaže įsirengti arba malkinėj, tas gali užtrukti, bet bandysiu ateinantį savaitgalį užsiimti diplomatija šiuo klausimu. Patalpos nėra šildomos, bet galima tą išspręsti - garažiukas kažkur 12 kv. žemos lubos. Būtų galima polistirolu išmušti visą vidų ir duris iš vidaus, o pašildymui pastatyti šildytuviuką. Greta garažo yra vandens šulinys, galima siurbti vandenį.

Rolandas
03-05-2011, 10:50
o pašildymui pastatyti šildytuviuką. Greta garažo yra vandens šulinys, galima siurbti vandenį.
Yra neblogi ir galingi vandens srauto tikslūs termoreguliatoriai-šildytuvai nuo kelių kW, jei ką, galima truputį pakoreguot, stabilizuot norimą temperatūrą.
O vandens reiks ir žiemą. Trąsą reik giliai ir apšiltintą įsivest. Gerai jei netoli. Arba reiks laikiną šlangą vis kišt į šulinį. Bet kai sistema maža, tai parai pora šimtų litrų tereiks, ne daugiau.
Vasarą numetamu vandeniu gerai bus šiltnamį laistyt. Šiltas, su trąšomis.

Nilas
03-05-2011, 11:38
Tai kaip suprantu mano konservatyvųjį variantą pasižaisti pradžiai su keliais šamukais akvariume atmeti:)))?

Rolandas
03-05-2011, 11:41
Drąsinu tave rimtiems užmojams. :)
Akvariumui irgi reiktų filtro, UV - tie patys beveik pinigai, o produktyvumas... desėtkas šamukų. O mano sistemėlėje iki 2000 skirtingo dydžio užaugintum. Jau vien tarp savų net pigiai parsidavęs, atpirktum investicijas per metus.
Na gi ryžkis. :)

Nilas
03-05-2011, 12:37
Įdomu, ar sunku gauti tuo veterinarinius sertifikatus, kad pardavinėti jauniklius įžuvinimui arba prekinį dydį?

Na gi ryžkis. :)
Noro ir ryžto yra, bet žinau kiek laukia inžinerinio darbo, net visko susipirkti vienu smūgiu nepavyks, patalpos paruošimas ir visko sustatymas pareikalaus ilgų vasaros vakarų. Be viso šito, dar reikia ir profesinio amato neapleisti ;) Blogiausia, kad turėsiu tą sistemą patikėti prižiūrėti kitam žmogui, nes pats šalia visą laiką nebūsiu. Todėl ir sukiojosi mintis apie akvariumą, kurį galiu ant palangės virtuvėj pastatyti ir kasdien prižiūrėti, stebėti žuvų elgseną, įpročius. 2000 šamukų labai vilioja, ypač jei eitų juos parduoti su visais sertifikatais, bet įsivaizduoju, kiek tame biurokratijos.

Rolandas
03-05-2011, 12:50
2000 - dar ne verslas. Čia kaip kaimynui atliekamų pomidorų parduoti iš savo šiltnamio, taip sakant, už sėklą, už trąšas, jei per daug užderėjo. Negi eisi įmonę registruot, kasos aparatą pirkt?
Va, pasitikrinsi kaip sekas, įvertinsi perspektyvas, tada ir žiūrėsi ką daryt.
Aišku, svetimom rankom tokius darbus dirbti... nelabai. Pas mane panaši situacija.
Reik ieškot Vilniuj kampo, metamės :))

Nilas
03-05-2011, 13:07
Reik ieškot Vilniuj kampo, metamės :))
hmm... ketvirtadienį prie prūdų aptarsim viską detaliau. :)

2000 - dar ne verslas. Čia kaip kaimynui atliekamų pomidorų parduoti iš savo šiltnamio
:)))) patiko man šitas...

Nilas
21-05-2011, 00:35
Radau gražų pavyzduką su šamukais, na gražu visų pirma dėl to, kad man šamai aplamai neapsakomai graži žuvis, tvarkinga sistemėlė, ne neperdidelis žuvų kiekis. :)

http://www.youtube.com/watch?v=gw22c_fpLJ8&feature=related

Rolandas
22-05-2011, 09:34
Tik ką iš Čekijos.
Europinį šamą URS T=25C, geri kiti vandens parametrai iki 60kg/m.kub per 12 mėnesių išaugina iki 5 kg. Iki 1,5kg - per 8 mėn.
Viską lemia pašarai. Buvo naudoti "Alma" (baltymo 48%) ir kita sudėtis - super. Juos jau "prarijo" "Biomar".
Duomenys tiesiai iš augintojo lūpų. Neįtikėtina.

Nilas
22-05-2011, 14:41
Europinį šamą URS T=25C, geri kiti vandens parametrai iki 60kg/m.kub
Spėju, kad palyginus su Afrikiniais, šis rodiklis ne koks?

per 12 mėnesių išaugina iki 5 kg. Iki 1,5kg - per 8 mėn.
O, čia jau man patinka:)

Viską lemia pašarai. Buvo naudoti "Alma" (baltymo 48%) ir kita sudėtis - super. Juos jau "prarijo" "Biomar".
Kas ką "prarijo"? Nevisai supratau :)

O kaip šiaip tavo nuomone Europinių rentabilumas auginant URS? Kaip suprantu populiarumą visgi šiokį tokį jie turi. Įskaitant dėl galimybės parduoti įžuvinimui. Su afrikiniais tvenkinių neįžuvinsi. :) Be to mano supratimu ir įsitikinimu, mūsiškis šamas yra paklausesnis, pirkėjai juo labiau pasitiki, nes apie Afrikinį prikurta daug legendų.:)

Rolandas
22-05-2011, 17:33
Almą prarijo Biomar'as. Čia apie pašarų gamintojus.
Afrikinio galima 400 - 600kg/m.kub laikyti, iki 1kg užauga per 7-8 mėn. Per metus iš kūbo baseino "derlius" iki tonos produkcijos. Europinio tiek neišauginsi, bet jis, teisingai, tinka paskui žuvinti Lietuvos telkinius.