PDA

Ĺ˝iĹ«rÄ—ti pilnÄ… versijÄ… : Ar užtenka augaliniame akvariume deguonies?

jurna
24-02-2011, 08:20
Kiek esu matęs augalinių akvariumų, nemačiau, kad jų vanduo būtų aeruojamas. Parpastai srovių pagalba judinamas vandens paviršius.
Kadangi pas mane irgi augalinis akvariumas, aš taip pat nelabai noriu vandenį aeruoti (estetika, garsas, apsitaško lempos). Kaip būti tikram, kad akvariume užtenka deguonies? Ar galima spręsti pagal žuvis? Jei žuvys plaukioja po visą akvariumą ir nerodo dusimo požymių, tai ar galima spręsti, jog ir kitiems gyviems padarams (nitrobakterijoms, moliuskams, vėžiagyviams) deguonies užtenka?
Noriu ramiai naktį miegot :-)

Rolandas
24-02-2011, 09:11
Augalinis augaliniam nelygu, kaip ir vandens judėjimas gali būti skirtingas.
Augalinis gali būti nepraplaukiamos džiunglės (turėjau tokias ir kai vieną naktį sustojo aeracija, dvi dienas vieną paskui kitą išrinkinėjau skaliarus). O gali augalinis akvariumas būti tik su pievele ir su daug erdvės.
Pateiksiu truputį skaičiukų, kad vertinti skirtingas situacijas.
Bakterijoms, esančioms filtro viduje, deguonies užtektinai, jei iš biofiltro ištekančiame vandenyje deguonies nemažiau nei 2mg/l. O tai reiškia, kad jei dar gyvos žuvys ir biofiltras turi pratekėjimą, tai niekados biofiltre netruks deguonies, na, beveik niekados.
Daugumai (nekalbu apie atmosferinį deguonį naudojančias ar prie neturtingų deguonimi vandenų evoliuciškai prisitaikiusius gyvūnus) tropinių žuvų pakaks ~6 mg/l deguonies. Jo tirpimas labai priklauso nuo temperatūros. Todėl esant virš 30C, jau galim susidurti su deguonies stygiumi tik reofilinėms žuvims.
Jei turime pakankamą? vandens paviršiaus judinimą ir augalinį akvariumą (mažai faunos), deguonies turėtų pakakti ir be papildomos aeracijos. Juolab, kad vandens judėjimas reikalingas ir augaliniame akvariume - atneša maisto medžiagas prie augalo įsiurbimo taškų.
Jei užtenka deguonies, augaliniame akvariume aeracija gali būti ir žalinga - išgarina CO2.
Ir po viso to, kad realiai įvertinti esamą situaciją, tiksliausia būtų pamatuoti deguonies kiekį "priešaušrio" valandomis oksimetru, patikimu deguonies testu.
Žinant konkrečių žuvų deguonies poreikio normas, apatinę ribą - teisingai įvertinsime ar užtenka vandens judėjimo ar jau reikia ir aeracijos.
P.S. apie išimtis (atskiros rūšys, joms reikalingas konkretus deguonies kiekis) korektiška būtų kalbėt, kaip apie išimtis.