PDA

Žiūrėti pilną versiją : Genetiniai eksperimentai akvakultūroje

Nilas
15-02-2011, 23:08
Genetiškai modifikuoti Vaivorykštiniai upėtakiai. Kaip manote, ar neperlenkiama lazda? O gal ateityje tai bus normalu?

http://www.youtube.com/watch?v=fVx9m3ucGcY&feature=related

O čia, genetiškai modifikuota lašiša (palyginimas su tokio pat amžiaus įprastine lašiša):
http://cache.gawkerassets.c om/assets/images/7/2010/09/500x_you_could_be_ea ting_this__frankenfi sh__in_18_months.jpg

Fiskius
16-02-2011, 11:42
Aš tai esu natūralistas ir bet kokio genetinio kišimosi, kol kas, bijau nuo tolo.

Nilas
16-02-2011, 15:54
Jo jo, man čia irgi neatrodo labai patraukliai, bet kartais pagalvoju, kad pavyzdžiui kokį lyną su mielu noru patobulinčiau, kad tik šis greičiau augtų :D

Beje, ar kas nors esate girdėje apie karpių ir karosų hibridus? Kas tai per žuvis? Mačiau Išlaužo svetainėje, kad jie jais laikas nuo laiko prekiauja, bet kokie tos žuvies privalumai?

Marius S
16-02-2011, 17:46
Man ir kaškaip visai neskaniai atrodo, bet įdomu kaip ant meškerės toks hibridas priešintųsi.

Rolandas
16-02-2011, 19:17
Dėl genų inžinerijos, nesustabdysi jau šio džino. Baisiausia, kad ne visada gali pasitikėti ar gauti pilną, teisingą informaciją šiuo klausimu. O pareikalauti ar patikrinti nėra kaip, ne taip lengva arba brangu.
Dideli pinigai, visada daug gundymo. Todėl natūralus, ekologiškas maistas visada turės savo kainą.

Beje, ar kas nors esate girdėję apie karpių ir karosų hibridus? Kas tai per žuvis?
Taip, girdėjau. Pernai, minimas ūkis, kažkiek išveisė tokių. Daroma siekiant geresnio atsparumo aplinkos sąlygoms (ligos, deguonies poreikis). Gal kiek nukenčia augimo sparta.
Gyvų "nečiupinėjau", galėčiau paklausti. Arba patys galėtų parašyti čia ;)
Šiaip gamtoje daug "natūralių" hibridų pasitaiko. Žvejai daugiau papasakotų...
Nelaikyčiau tai genų inžinerijos sritimi :)

Nilas
16-02-2011, 19:47
Nelaikyčiau tai genų inžinerijos sritimi :)
Na taip, inžinerijos čia gal ir nėra, bent jau dėl to kad genai pasidalina atsitiktine tvarka, na ir sakykim eilę metų atrenkant tam tikrus palikuonis ir juos vėl kryžminant galima išgauti kakokią tai jau apibendrintą veislę. Tiesiog tie rezultatai sunkiai valdomi, kaip gaunasi taip gaunasi. Niekas iš anksto nežino kokias savybes iš kurios žuvies perims palikuoniai. Gal tie "karp-osai" bus lepūs deguonies atžvilgiu kaip tėvelis karpis ir augs prastai kaip mamytė karosė, tai tokiu atveju gaunasi ablomas :( Jei kas užtiksit ką nors netyčia apie juos - pasidalinkit. Smalsu.

Genetiškai modifikuotos lašišos (nuotrauka auksčiau) atrodo ne taip blogai kaip tie kultūristai upėtakiai. Lašišų atveju buvo atrinktas artimiausiais jų giminaitis (jei teisingai supratau) kuris turi geresnes augimo charakteristikas ir būtent augimą reguliuojantis genas buvo persodintas atlantinei lašišai. Teoriškai tokia žuvis nuo "originalo" skiriasi tik per vieną geną. Ar tai pavojinga? Nežinau. Aišku tokios patobulintos žuvys gali uzurpuoti natūralių žuvų terpę...

Rolandas
16-02-2011, 20:30
Lašišų atveju buvo atrinktas artimiausiais jų giminaitis (jei teisingai supratau) kuris turi geresnes augimo charakteristikas ir būtent augimą reguliuojantis genas buvo persodintas atlantinei lašišai. Teoriškai tokia žuvis nuo "originalo" skiriasi tik per vieną geną. Ar tai pavojinga?
Ne taip paprasta. Čia iš spaudos straipsnio supaprastintai pasakyta.
Kad perkelti geną, tai keliama ne tik "nekalta" geno DNR. Tai ir vektorius, pradžia, inicijavimo, pabaiga. Dažnai genas multiplikuojamas (daug jo keliama), o taip pat aktyvavimo seka. O kas pasakys, kad seka po kokio krosingoverio nepradės aktyvuoti kitų genų? Arba virusas patvarkys genomą taip, kad negreit suprasim. Na, čia genetika, žymiai sudėtingiau.
Poveikį galėsim "pamatyti" anūkuose ir laiko mašina dar neatrasta, kad grįžt ir išsivalyt ar atsisakyt.
O poveikis aplinkai, kai ištrūkę žuvys (o tikrai taip nutinka ir nutiks) įmaišys savo "patobulintus" genus į laukines populiacijas?
Negąsdinu, bet skeptiškai ir atsargiai žiūriu į GMO maiste ar dėl poveikio aplinkai.
Geriau jau tegu tie lynukai auga lėčiau, karosai priešinasi su savo turima jėga. Nereikia nei monstrų, nei kyborgų.
Vertinkime natūralumą, kurio vis mažiau lieka.

Jogaila
16-02-2011, 21:14
O! Mano mėgstamiausia tema. Kaip aš ją sugebėjau pražiopsot?!
Aš irgi esu natūralistas, bet į genetinio modifikavimo galimybes žiūriu iš principo teigiamai. Tačiau - KIEKVIENĄ ATVEJĮ REIKIA NAGRINĖTI ATSKIRAI IR LABAI KRITIŠKAI!

Dėl "natūralumo" tai kas be ko, bet yra labai sėkmingų genų inžinerijos atvejų. Vienas jų (nesusijęs su žuvimis - atsiprašau už "ne į temą") - "žmogaus" insulinas. Tie, kas serga cukriniu diabetu, arba kieno artimi žmonės serga, girdėjo ar praktiškai susidūrė, kad leidžiamas insulinas būna pvz., galvijų, būna ir žmogaus. Galvijų insulinui ilgainiui gali susidaryti imuninis atsakas, o žmogaus ne. Kaip gaunamas "žmogiškasis". Ogi į paprastą žarnyno lazdelę (bakteriją) įmontuotas žmogaus insulino genas - ir ta bakterija "kaip beprotė" sintetina insuliną, sintetina ir sustot negali. Belieka tik jį išskirt iš terpės. Rezultatas - milijonai žmonių gali ramiai leistis šį nepakeičiamą hormoną nebijodami, kad jų imuninė sistema suveiks į jį kaip į antigeną. Tai va, nežinau, kas čia iš natūralumą vertinančių bandytų rodyt savo principus GMO atžvilgiu, jei tektų rinktis - ar genetiškai modifikuotas (jis būtent toks ir yra) "žmogaus" insulinas, ar mirtis.

Bet tokių atvejų nėra taip jau daug. Dažniausiai kiek teko prisiskaityti anksčiau ar vėliau nueinama į lankas, kažkas neįvertinama, kažkas gaunasi ne taip - o pasekmės liūdnos. Dėl to ir visa ta neigiama visuomenės reakcija.

Žuvų genų inžinerijoj aš (kaip tas pats natūralistas) matau tik vieną kryptį - atsparumas ligoms, ypač virusinėms. Kaip žinia, virusai (o nuo jų vaistų kaipo ir nėra) kad patektų į organizmą turi prisikabint prie receptoriaus. O jei receptoriaus nėra (jis pakitęs, ar pan.), vadinasi ir virusas negalės įsitvirtinti ir sukelti ligos. Arba kitas tokių modifikacijų atvejis - už imunitetą atsakingų ląstelių "pajėgumų" didinimas. Tačiau tai vėl gi gali būti labai trumpalaikis pasiekimas. Virusai ar kitos prigimties ligos netruks prisitaikyti ar atrasti "kitą landą", kitą auką.

O tie visi greitesni augimai, didesni vislumai, platesnis mitybos, gyvenimo sąlygų diapazonas - oi kaip tai gali suveikt "perlenktos lazdos" principu - čia mano manymu GMO skeptikai yra visiškai teisūs.

Rolandas
16-02-2011, 21:26
Neneigiu genų inžinerijos. Medicinoje, farmacijoje visomis "už", kad jau sustabdėme natūralią atranką.
Tik dėl maisto pramonės neskubėčiau, atsargiau vertinčiau.
Tiesa, nežinau net kaip pats pasielgčiau ar nesusigundyčiau pažaist. Prieš pora metų vienas kursiokas (JAV, genetikos profesorius) apsilankė vienoje mūsų žuvivaisos įmonės laboratorijoje, apžiūrėjęs pasakė: reikia dar poros instrumentų nebrangių ir... nusipirkti "genų" (maždaug 100 $) ir gali žaist su spalvomis, pvz, akių, žvynų.... gali įmest geną, dėl kurio F1 arba F2 palikuonys bus nevislūs.
Įsivaizduojat komercinę vertę rubino spalvos skaliarų, mėlynomis ir dar šviečiančiomis tamsoje akimis, o skaičius rinkoje ribotas?
O kas paskui, ko dar reikės vėl ir vėl nustebint?

Jogaila
16-02-2011, 21:55
Tai va, kad taip su visokiais "šviečiančiais" efektais į tas lankas paprastai ir nueinama.
Dėl maisto pramonės - na, visokie augliai auga ir kitos ligos pareina, mano manymu, daugiau nuo "E serijos" priedų ir visokių "trūčyznų" (pesticidų ir t.t.) likučių, nei nuo kokio įmontuoto geno ekspresijos tame produkte.

gintas-oranda
20-02-2011, 00:35
Labas visiems,

Genetiškai modifikuoti Vaivorykštiniai upėtakiai. Kaip manote, ar neperlenkiama lazda? O gal ateityje tai bus normalu?

Kodėl ateityje, - jau dabar tai normalu. Jei parduotuvėje žuvies kaina padidėtų 3-5 kartus, tai visi rėktų, kad nenormalu, o dabar kaip ir normalu, nors esanti prekyboje lašiša jau dabar beveik visa modifikuota. Ateityje, manau, bus dar daugiau modifikuotos ar užaugintos kanalizacijos vandenyje žuvies ir tai normalu, norint išlaikyti vis didėjanti žemėje žmonių kiekį. Net Vatikano dvasininkai žiūri "pro pirštus" ar pasisako už kišimosi į "dievo daržą", nes manau, kiekvienas bent kiek sveiko proto turintis žmogus supranta, kad be to (kišimosi į "dievo valdas") mes visi neišgyvensim. Na, nebent mus pačius pradėtų modifikuoti ar kryžminti su kiniečiais, nes girdėjau, kad jiems saujos ryžių per diena pakanka. Be to, kažkaip tai negirdėjau pasisakymų apie vartojamos modifikuotos žuvies blogą poveikį žmonių sveikatai. Manau ir ateityje jos lietuviams nebus, nes mes pagal savo finansines galimybes ir papročius, esame kiaulienos vartotojų kraštas, o tiems kurie ir dabar turi galimybę kasdien šaukštais ikrą kabint, siūlyčiau susirūpinti, kad nepradėtų nuo per didelio fosforo kiekio, naktį akys spindėt.

Nilas
20-02-2011, 01:30
Net Vatikano dvasininkai žiuri "pro pirštus",ar pasisako už kišimosi į "dievo daržą"

Su Vatikano dvasininkais nereikia perlenkti lazdos, pro pirštus tikrai nėra žiūrima, aišku, tie kas užsiima tom genetinėm modifikacijom, moka politiškai gerai sužaisti. Pagraudena senukus vyskupus apie mažėjančius pasaulio išteklius ir badaujančius vaikus, tai tie ir suminkštėja. Kita vertus Bažnyčia tokiais klausimais visada yra "tarp kūjo ir priekalo". Jei draustų modifikuotus produktus, tuomet genetikai rėktų, kad Bažnyčia viduramžiuose gyvena ir nepripažįsta mokslo, kai genetiškai modifikuoti leidžiama, tuomet natūralistai prabyla, kad Bažnyčia juos "išdavė". O kaip visiems įtikti? Niekada negali žinoti, kaip viskas gausis vėliau, žmogus iš principo visada yra konservatyvus, bet būna, kad po kurio laiko paaiškėja, kad viskas tik į gerą. Mediciną irgi galime laikyti "kišimusi į Dievo daržą", bet taip pat galime tai laikyti, kaip Dievo siųstą pagalbą. Manau, kad ir daugelis ties šiais dviem aspektais susimąsto.

o tiems kurie ir dabar turi galimybę kasdien šaukštais ikrą kabint, siūlyčiau susirūpinti, kad nepradėtų nuo per didelio fosforo kiekio, naktį akys spindėt.

:DD ..šitas geras... :D

Fiskius
20-02-2011, 12:50
kakaip tai negirdėjau pasisakymų apie vartojamos modifikuotos uvies blogą poveikį monių sveikatai.

Mano iniomis, tas poveikis dar nėra itirtas, nes jis gali pasireikti tik 3 kartoje, taigi madaug po 100 metų, mūsų anūkai suinos, galėjom mes valgyti GMO, ar ne, bet kelio atgal jau nebus.

jurna
21-02-2011, 10:54
Mano iniomis, tas poveikis dar nėra itirtas, nes jis gali pasireikti tik 3 kartoje, taigi madaug po 100 metų.

Tai yra pagrindinis argumentas, kai neturima jokių argumentų. Apeliuojama į tai, kad dar nera itirta, viskas neaiku ir greičiausiai ateityje bus blogai. monijos istorijoje yra daug tokių pavyzdių:
1. Buvo teigiama, kad kaitrinės lemputės kenkia sveikatai, ypač smegenims.
2. Europiečiams buvlės nuodingos. Venecijoje pusė monių mirė badu, nes kakas paskleidė į gandą ir monės nevalgė atsiųstos pagalbos bado metu.
3. Mikrobangų krosnelė kenkia sveikatai. Jau apie tai nustojo nekėti.
4. Mobilieji telefonai sukelia vėį, genetines mutacijas. Apie tai vis dar neka, bet jau maiau.

A asmenikai manau, jog į sąraą papildys GMO ir mogaus veiklos keliamas klimato atilimas.

Nesakau, kad viskas, ką mogus sukūrė nenatūralaus, yra nekenksminga. Tačiau a labai atsargiai vertinu tai, ką "neka monės", ypač visokie neaikūs gamtos ir natūralumo mylėtojai, facebooke su wireless'iniu notebook'u garsiai reikdami emocijas, koks yra blogas monijos progresas ir reikia sulipti atgal į medius.

Rolandas
21-02-2011, 11:01
Truputį į šoną nuo genetikos :)
aš tai norėčiau, bent jau atostogas praleist be elektros, mobiliako, interneto, radio. TV...
Žinau žmonių ekstremalų, kurie savaitės žygiui į gamtą pasiima tik miegmaišį, polietileno skiautę ir degtukų.
Maisto tik duona ir druska. Bet nevadinčiau to lipimu į medžius. Toks požiūris pas juos. Man jis įdomus. :)
Arba "senovėje" naudotą daugkartinę stiklo tarą, nesudėvimą maišiuką - "sietką". O dabar kiek vienkartinių maišelių (vienam obuoliui pvz), gražių pakuočių, kartais brangesnių už turinį (Actimel pvz), negendančių, neprarūgstančių, neapkirpstančių, atitinkančių VISAS LEISTINAS normas... produktų. Ir kas? Kaina, šiukšlių verslas, užimtumas, darbo vietos, alergijos - progresas? Gal

Jogaila
21-02-2011, 11:28
Turiu ir dar blogų naujienų "natūralistams" - ar žinote, kad ir mielės, kurios raugina daugelį dabartinių vyno rūšių, o alų tai jau tikrai visos yra genetiškai modifikuotos? Įstatomi ten visokių kilerinių toksinų genai, padedantys mielių kolonijoms susidoroti su kitų mikroorganizmų kolonijomis (taip gerėja jų gaminamas produktas, jo kokybė būna stabilesnė, nes negadina visokie atsitiktinai patekę "laukinukai"). Taip pat ir atsparumas pagaminto alkoholio kiekiui - "šiuolaikinės mielės" pakelia didesnę alkoholio koncentraciją - stipresnis vynas. O jau kur dar papildomai įmontuotos pektinazės, celiuliazės (nebelieka nuosėdų, reik mažiau cukraus)...

Taigi, norėdami gerai praleist vakarą su draugais, kad man šitų trūčyznų (vynas, alus, ir t.t.) nė į burną (!) - būkime principingi GMO atžvilgiu iki galo, kaip ir iki galo "natūralūs" ;) (ateityje šį "blogų žinių natūralistams" sąrašą manau pamažu pratęsiu)

Rolandas
21-02-2011, 11:35
Taigi, norėdami gerai praleist vakarą su draugais, kad man šitų trūčyznų (vynas, alus, ir t.t.) nė į burną (!) - būkime principingi GMO atžvilgiu iki galo, kaip ir iki galo "natūralūs"
Kodėl iki galo. Aš (asmeniškai sau) galvoju, jei galiu išvengt/atsisakyt vieno ar kito produkto, tai kam jį imt į krepšelį ir tapt/netapt (požiūrio klausimas) bandomuoju?
Ir nenukentėsiu, jei jo nepaimsiu į krepšelį.
Aišku, ir natūralistu netapsiu. Reikia gi rūbų, baldų, mašinos... Na taip, be maksimalizmo kraštutinumų dėl principų. :)

Jogaila
21-02-2011, 11:44
Na, čia buvo mintys visiems, linkusiems pasirašinėti visokiausias peticijas :)
Jei jau draudžiam, draudžiam viską... ir maksimalizmas netruks išblėsti.

gintas-oranda
21-02-2011, 19:38
O gi žiur, iš kur tokioje mažoje Lietuvoje tiek daug krepšininkų atsirado. O tai pasirodo pripliurpė aliaus su modifikuotom mielėm, užkando modifikuotos lašišos ir į 50 dydžio batus nebetelpa. O aš galvojau, kad tai nuo Černobilio radiacijos...

Jogaila
21-02-2011, 20:10
;-) na, visa tema jau beveik "ne į temą", bet taip, krepšininkams manau dar ypač tie kileriniai toksinai padeda - pasklidę su prakaitu varžybų metu, tiesiog užmigdo visą gyvastį priešininko komandai...

gintas-oranda
21-02-2011, 20:32
Čia tie, kileriniai toksinai, turbūt nuo kanalizacijoje augintų šamų?

Marius S
21-02-2011, 21:07
Jokioj kanalizacijoj jokio šamo nei kažkokios kitos žuvies neužauginsi ir su didžiausiais norais. Manau, kažką ten kitko prisigaudo neatskirdami šamo <cenzūra> ir po to bėdavoja, kad neskanu :)

gintas-oranda
22-02-2011, 01:36
Nu kaip tai, jokio amo, jokioj kanalizacijoj neuauginsi. Juk per TV3 laidoje "Kodėl" Rūta sakė ,kad dar ir siunkiujų metalų daug turi, o tie metalai smegenis minktina, rodos, pangasijų filė vadino .Nu, nu gi tie amai, kur zoo pardėse rykliniais amukais vadina.

Marius S
22-02-2011, 08:14
Pangasijas tai iš Kinijos inportuoja, augina jas ten savo upėse, bet manau kiekvienas žino kad jų upės pačios užterščiausios pasaulyje, nes viską kas nereikalinga verčia y upe o ji nuplugdo jiems iš po nosies patogu ir sanaudų mažai reikalauja, bent jų toks mastymas, dauguma žuvu jau išnyko bet pangasijų matomai neveikia tokie brudai tai ir auga jos ten sparčiai ir kaupia savyje visas kenksmingasias medžiagas. Odėl šamų tai tikrai kalbame ne apie ryklinį šamą, laidoje minėjo afrikinius šamus, bet gal jie ir ph ir kiti parametrai šiektiek platesnio intervalo, tačiau jokia žuvis neaugtų kanalizacijoje, ir kalbėjo per ta laida neaišku kas per asmuo, galintis prišnekėti yvairios informacijos, bei ja skleizdamas turėti savų interesų tad aš asmeniskai nesipuolu aklai tikėti tomis laidomis, mane net juokas ėmė kokia progresija jie skelbe kas kenksminga kai pajuto kad reitingai kyla, kai pradėjo nuo daržoviu tai ir pasidėjo, kenksminga mėsa, poto žuvis, poto kremai poto kosmetika, ant galo ir vanduo, kaista kaip krivickas išgyveno stikline išgeres :D

Fiskius
22-02-2011, 09:04
Grinevičiūtė ten nemažai ir grybo papjauna savo laidose (pvz. ajajai karpis su kirmėle-dėle :D ), bet iš esmės, tai gerai kad sujudino šitą reikalą. Daug yra negerumų, nors pagal normas viskas legalu.
Kas dėl pangasijų, noriu patikslinti Marių, kad jos žvejojamos vietname, kur pasak Grinevičiūtės, karo metais amerikontai pylė daugybę dioksinų ir kitokios tručyznos, kad išnaikintų džiungles.
Taip kad, reikia atsirinkti info, kas yra kas ir stengtis kuo mažiau nuodytis.

Marius S
22-02-2011, 09:10
jutube yra daug klipu apie ta visa procedūrą, kaip amerikiečiai išnaikina iš lėktuvų berdami nuodus miškus ir kokie dar dabar vietnamiečių vaikai gimsta, patariu kas silpnesniu nervų geriau net nežiūrėti, aš jau skaičiau save šaltakrauju bet užteko pora klipukų kad nuo pc nueiti :( tad apie pangasijų val valgymą aš kategoriškai prieš.

Administrator
22-02-2011, 09:37
Tema: Genetiniai eksperimentai akvakultūroje.
Prašau nenukrypti nuo temos. Kitaip teks valyti, rakinti įdomią temą.

jurna
22-02-2011, 10:56
Gryžtant prie temos, ar haploidinę, tetraploidinę ir panašią hibridizaciją laikyti genetine modifikacija? Šiuo metu tokie organizmai nepriskiriami prie GMO. Tačiau iš esmės tai taip pat yra genetinės modifikacijos, tik atliktos kitokiais, "natūralesniais" metodais. O gal šie organizmai nepriskiriami prie GMO tik todėl, kad nebeliktų ne GMO maistinių kultūrų ir gamtos mylėtojai nebeturėtų ką valgyti?
Kur yra riba tarp priimtino genomo modifikavimo ir nepriimtino?

gintas-oranda
23-02-2011, 11:11
Sorry,kas nesuprato,ar įžeidžiau,o kas suprato manau smagiai pasijuokė.Paprasčiau siai norėjosi parodyti,kaip atsiranda pasakos panašiomis temomis ir po to nebenorima vartoti,kad ir modifikuotos lašišos,ar pangasijų.

Fiskius
23-02-2011, 13:01
Sorry uz offtopica, bet reikia pabaigti :)
Ne viskas yra pasakos, ne viskuo tikėti reikia, bet... pasakysiu dėl ko aš tapau atsargus ir įtarus.
Anksčiau taip pat viską ramiai valgiau nes žinojau, kad yra maisto ir veterinarijos tarnyba, viskas mokslininkų patikrinta, saugu ir t.t. tačiau prieš 3 metus susirgau bjauria liga - opiniu kolitu. Dar vadinama civilizacijos liga, nes ja serga tik šiauriečiai ir tik išsivysčiusių šalių gyventojai. Prieš 20 metų Lietuvoje šios ligos atvejai būdavo vienetiniai, dabar mano likimo draugų daugybė. O viskas nuo to paties "saugaus" maisto... spėjami varijantai: E priedai, visokių tručyznų (herbicidų ir t.t.) likučiai, gal būt atvežtiniai vasiai irgi privaryti visokio brudo...
Dėl to paties GMO "saugumo" dabar labai nepasitikiu ir stengiuosi, kad mano vaikams netektu kentėti to ka tenka man.

Jogaila
23-02-2011, 14:25
Taigi sakau - GMO 99 atvejais iš 100 - nė prie ko. "Vėžį varo" būtent tie visi "civilizacijos priedai". Na ir kas, kad ta žuvis didesnė nuo genetinių modifikacijų ar visokių neįprastų hibridizacijų ar dirbtinai indukuotų mutacijų. Jei didesnė - daugiau "mėsos", jei vislesnė - irgi daugiau "mėsos". Bet va, jei atsparesnė užterštumui, nes sugeba arba akumuliuot arba detoksikuot savo organizme teršalus, arba ne tokia jautri deguonies stygiui ir gali užterštuose vandenyse gyvent, kuriuose prikaupia visokio "gėrio". Va čia tai ir yra ta užslėpta GMO lėto veikimo bomba (tik vienas iš galimų atvejų).

Rolandas
23-02-2011, 14:31
Nenoriu kietų, beskonių, gražių, ir virusams atsparių pomidorų, nenoriu :)) Kur gaut senoviškų sėklų?
O dėl poliploidijos, kiek pamenu, P. Amerikoje daug augalų, kai kurios žuvys (eršketai) natūraliai poliploidai.

Fiskius
23-02-2011, 15:28
Tagi vat. Ir jei pvz. žuviai "įmontuotas" kitos žuvies genas, sąlygojantis greitesnį augimą ar panašiai, tai kaip ir nieko, bet kai kokiai bulvei įterpiamas barsuko genas, tai ką aš žinau...

Dėl pomidorų sutinku su Rolandu. Mane dar domina bulvės. Nu neberandu tokių skanių kaip vaikystėje, rodos vienas virtas galėtum valgyti. Kiek veislių išbandėm, ne tas ir tiek. Kažką panašaus radau biržuose tarybinej valgyklelej, nu pasaka kokios skanios. Reiks sekantį kartą pabandyt paklausti iš kur jie jas jama :)

Jogaila
23-02-2011, 15:32
... bet kai kokiai bulvei įterpiamas barsuko genas, tai ką aš žinau...
O jeigu žmogui įterpiamas dramblio genas? Kas pas žmogų pailgėtų? ;-)

Fiskius
23-02-2011, 15:56
O jeigu žmogui įterpiamas dramblio genas? Kas pas žmogų pailgėtų? ;-)

Nežinau, todėl ir baisu valgyti tokius stebuklus :)

Nilas
23-02-2011, 16:01
Turbūt gal prieš kokius 12 metų laikraštyje esu skaitęs kad genetikai eksperimentuoja su karpiais, jiems įterpdami galvijų genus, neva dėl geresnio augimo. Jei kada parduotuvėj pamatysit karpį su ragais - geriau nepirkit.

Marius S
23-02-2011, 20:45
Teko girdėti kad ožkai yra įterptas kažkoks voro genas, tuomet melžia tas ožkas ir iš jų pieno išgauna super stiprų pluoštą, kurį kosmonautikoje naudoja.

Nilas
23-02-2011, 21:10
Visgi manyčiau, kad kalbant apie genetinius eksperimentus, tai kur kas papraščiau būtų supaprastinti sąlygas smulkiajai akvakultūrai, nei metų metus mėgintuvėliuose kažką pilstyti. Akivaizdu, kad žuvies gali būti užauginama daug daugiau, tik reikia žmones skatinti tuo užsiimti. Jei žuvis būtų taip pat lengvai superkama, kaip pienas ir kiauliena, tai žuvies eksportas išaugtų kelis kartus. Manau, tos žuvys, kurios yra modifikuotos turėtų ilgus metus praleisti laboratorijose kol būtų įsitikinta, kad galima saugiai naudoti. Be to, tos modifikacijos neturėtų būti prasilenkiančios su protu, pvz. kaip temos pradžioje pateikti neproporcingai raumeningi upėtakiai.

Pikulis
25-02-2011, 18:58
Panevėžio turguje teko matyti neproporcingai raumeningų karpių, vat įdomu kokiais jie ten premiksais buvo šeriami, o gal ir ten jau modifikuoti buvo? :D Jei norit įsivaizduot kaip jie atrodė, tai maximiniams karpiams ana tiek dar ant kupros mėsos pridėkit, tada bus panašūs :D.

Rolandas
25-02-2011, 19:02
Dėl karpių lietuviškų, galite būti ramūs. Genetiškai modifikuotų nėra, o ir pašarai geri - pagrinde grūdai.
O parduotuvėje visada galima paklausti iš kur žuvys, prašom parodyti įsigijimo dokumentus. O kad su kuprom mėsingom - tokie ir turi būti geros veislės, gerai nuauginti.
Visa selekcija siekia apvalių (iš šono žiūrint), plačių pečių ir su kuprike. Tokius ir rinkis, daugiau mėsos. ;)

straipsnis (delfi) (http://www.delfi.lt/news/daily/Health/produktai-su-gmo-kelia-klausimu-ir-vartotojams-ir-medikams.d?id=424710 49)
... pamaitintume milijonus... Jei truputį paspekuliuot, tai skamba kaip slaptas ginklas sustabdyti/sutrikdyti tų milijonų dauginimąsi arba pagreitinti žmogaus evoliuciją, kur 0,0000000000...1 procento pakitimų gali būti naudingi, o kiti atmetami kaip neprisitaikę, žalingi. Sužaidžiam tokią ilgalaikę loteriją, kai vaikaičiai gaus/negaus "prizą", o gal bus pririšti prie medicinos, farmacijos paslaugų? :)

Nilas
11-10-2011, 01:07
:))) Žiūrėdamas linksmą reklaminį filmuką prisiminiau šią temą. Nors ir klipas ne apie genetinius eksperimentus, tačiau kaip iliustracinė priemonė gali vaizdžiai pasitarnauti. Kompiuterinė grafika valdo....:)

http://www.youtube.com/watch?v=0zbgtuhxqPM
:) čia šiaip..atsipalaidavi mui...:)

Jogaila
11-10-2011, 21:13
Apie genetines manipuliacijas su jumoru iš gerosios pusės - tikrai veikia atpalaiduojančiai ;-)))