PDA

Žiūrėti pilną versiją : Urūgo gruntas. Ar būtinas restartas

Fiskius
30-01-2011, 19:49
Sveiki,

Šiandien išsiaiškinau augalų nebeaugimo priežastį. Gruntas užrūgo :(
Akvariumas 250L, augalinis, paleistas 2009-03.
Gruntas granito skalda, kokių 5-7mm. Po gruntu buvau dėjęs Prodac pogruntį.

Prieš gerą pusmetį pastebėjau, kad nustojo augti Echinodorus Regina, kriptokorinos, žodžiu, viskas kas turi rimtesnį šaknyną. Pagalvojau tuomet, kad baigėsi pogruntinės trąšos. Bandžiau pakaišioti tablečių, molio rutuliukų, jokio rezultato :/
Šiandien nusprendžiau išrauti echus, pažiūrėti kame reikalas. Pasirodo šaknys parudavę, didžiausio buvusio krūmo beveik viskas supuvę, vos pora sveikų, baltų šaknų. Tą vietą kruopščiai išsiurbiau, kvapelis buvo nekoks...
Įtariu po visa augalija, tas pats...

Klausimas toks: 2 metai, čia normalu, kad gruntas užrūgo ir laikas daryti restartą? Ar reiktų po restarto pastambinti gruntą?

Rolandas
31-01-2011, 11:11
Per 2 metus, kad užrugtų gruntas normaliai prižiūrimam akvariume - per greit.
Priežastis, manau, per daug pogrunčio, smulkus, storas pačio grunto storis. Visi rūgimai prasideda kai įsivyrauja anaerobiniai procesai, t.y. nepatenka deguonis arba sutrinka dujų apykaita/cirkuliacija grunte.
Šiuo metu pas mane ~6 metus neliestas akvariumas. Taip, echai sustojo ir apnyko jau senai, bet kai kriptos pradėjo retėt, pradėjau daryt vandens pakeitimus kas savaitę po 20% ir šiek tiek nešvarumus nuo grunto nusiurbinėt. Barzdos galybė, žuvų nedaug, lieka maisto, tai bujoja nuo fosfatų. Papildžiau vieną lempą. Echai rodo kažkokią gyvybę, bet neužteks tokių pakeitimų jiems atsigauti, o kriptos atsigauna. Netgi man jos gražesnės dabar: lapai garbiniuoti, skrotelė paskleista, prigludus prie grunto, spalvos ryškios - atsigaus.
Ką aš darysiu? Kriptas galiu prikelt, bet echus - nelabai. Teks restartuoti.
"Pusinė" gelbėjimo priemonė, jei nenori restartuoti, o kažkas dar visai pakenčiamai želia: intensyviai ir kuo dažniau, kuo iš giliau siurbliuoti gruntą, keisti didesnį kiekį vandens. Nors priklausomai nuo situacijos, kaip ir sakai, kvapelis ne koks - sieros vandenilis (nuodingos dujos ir žuvims, ir augalams), gali tekti plauti viską.

P.S. Fiskius, pafotografuok gruntą tokį. Gražių ir "teisingų" foto daug internete, o seno grunto, akvariumo - nelabai. Bus naudinga pradedantiems pamatyt, palygint kas tai yra. Ačiū

Vigi
31-01-2011, 13:37
Užrūgo gruntas - tai skamba grėsmingai. O kokie grunto užrūgimo požymiai? Nyksta augmenija, krenta žuvys dėl prastos vandens kokybės - tai čia jau vėlyva stadija. O kokie šio proceso pirminiai požymiai?
Senokai tai jau buvo, bet kažkada teko matyti savo akvariume tokį reiškinį kaip pajuodę grunto akmenukai. T.y. pajudinus gruntą, vandens kvapas nelabai koks, akmenukai esantys giliau visi pajuodę. Tai ir vadinama grunto užrūgimu, ar kažkokie kiti požymiai?

Viktoras
31-01-2011, 14:08
Pirmieji požymiai, manau, kai grunte prie stiklo susidaro dujų burbuliukai. Tai liudija, kad užrūgimo procesas prasideda.

Rolandas
31-01-2011, 14:42
Nespėjau pačio "grožio" nufotografuoti, šios foto padarytos jau po kelių gerų prasiurbliavimų.
Dujų burbuliukų nesimato, o ir prie stiklo jiems lengviau pasišalint, nei kur akvariumo viduryje, tarp šaknyno.

Gruntas jau gerokai prasiurbtas ....... Kriptokorinos jau bando tiestis
443 444

Fiskius
31-01-2011, 22:03
Per 2 metus, kad užrugtų gruntas normaliai prižiūrimam akvariume - per greit.
Priežastis, manau, per daug pogrunčio, smulkus, storas pačio grunto storis. Visi rūgimai prasideda kai įsivyrauja anaerobiniai procesai, t.y. nepatenka deguonis arba sutrinka dujų apykaita/cirkuliacija grunte.
P.S. Fiskius, pafotografuok gruntą tokį. Gražių ir "teisingų" foto daug internete, o seno grunto, akvariumo - nelabai. Bus naudinga pradedantiems pamatyt, palygint kas tai yra. Ačiū

Pogrunčio manau ne per daug, nes pagal viską reikėjo dėti dvigubai daugiau, bet aš nusprendžiau kad užteks. Dugnas 100x50, išsklaidžiau 5l kibiriuką pogrunčio.
Bendras grunto storis 7-8cm. Gal ir daugokoka...

Po kokios savaitėlės pafotkinsiu ir sudėsiu grunto fotkes, dabar palei pakraščius viską švariai išvaliau, nusiurbliavau, nėr ką parodyti. Apskritai pakraštys pas mane laisvas, kartais prasiurbliuoju, tai ta problema nelabai ir matosi, bet ten kur sužėlę nepajudinami kriptokorinų sąžalynai... ūūūū manau po jomis neblogos bombos guli :(

Virgism
01-02-2011, 10:15
Labai abejoju ar po kriptų šaknynu galėtų "užrūgti gruntas". Nes paprastai kur augalų šaknynas stiprus, ten bakterijos deguonį gauna per augalų šaknis...taigi bėdos po augalų šaknimis tikrai neturėtų būti.

Fiskius
01-02-2011, 12:03
Bet po echais tai užrūgo, šaknynas juk irgi nemenkas.

tadas
01-02-2011, 12:34
Va čia ir yra kabliukas... Augalai turi skirtingus "prioritetus" siurbti medžiagas. Pas vienus dominuoja medžiagų ėmimas šaknų pagalba, pas kitus kombinuojasi šaknys ir lapai, o pas trečius medžiagos daugumoje įsisavinamos per lapus.
Kriptokorinos priklauso prie pirmųjų, o echinodorusai prie antrųjų. Todėl nieko nuostabaus kad po jais, grunte ir vyksta skirtingos bėdos...

Atsiprašau už nemoksliškus išsireiškimus...

Fiskius
05-02-2011, 20:01
Na va, pafotkinau vaizdialį po savaitės.

Rūgstantis gruntas:
492 494

Bendras vaizdialis. Per savaitę stiklas kiek apaugo :/
495

Po itais echais jaučiu irgi ragai. Anksčiau augo kaip pasiutę ir ydėjo, dabar baigia sunykti. Ryt irgi rausiu, iūrėsiu kas dedasi, nusiurbliuosiu.
496

Echinodorus regina ileido po iokį tokį lapelį. Manau atsigauna :)
497

Čia iaip su macro paaidiau :)
493

Manau rytoj apskritai rausiu viską iskyrus jau rautus echus, bei kriptokorinas, viską isiurbliuosiu ir susodinsiu atgal.

futurama
06-02-2011, 13:59
Sveiki,

Stebėdamas savo akvariumą, pastebiu, kad tie oro burbuliukai grunte yra tik prie priekinės sienelės, t.y. nei akvariumo galinėj, nei šoninėse, kur gruntas liečiasi su stiklu jų nematyt. Kadangi priekinės sienelės gruntas uždumblėjęs, visad maniau, kad dumbliai augdami deguonį skleidžia :) bet kokiu atveju, užkilijavus tamsia juosta, dengiančia gruntą ant stiklo - burbulai išnyko per dvi sav. Kambarys į pietį pusę.

jurna
07-02-2011, 09:51
Pas mane akvariume irgi yra burbuliukų prie stiklo. Ir jų daugiausia ten, kur auga pievelė, todėl irgi manau, kad burbuliukai nebūtinai rūgimą reiškia. Priedo vakare burbuliukų būna daugiau nei ryte.
Kadangi turiu daug dumblių, tai rūgimo niekad neatmečiau. Vieną dieną juokinau šeimyną - rinkau tuos burbuliukus švirkštu ir uosčiau :-) . Užuosti supuvusio kiaušinio nepavyko...

Fiskius
07-02-2011, 10:58
Aš irgi nekreipiau dėmesio į tuos burbuliukus prie stiklo, kol išrovęs echus pamačiau, kad tikrai negerai...

Viktoras
07-02-2011, 11:42
Taip atrodė pas mane gruntas kur auga pieva:
515

Ir kaip matyti, gruntas pakankamai užsinešęs dumblu, bet jokio burbuliuko nei ryte nei vakare. Kai akvariumas buvo išardytas, tai jokio nemalonaus kvapo, ar pajuodavusių zonų aptikta nebuvo.

O čia vieta kur supiltas smėliukas. Po mėnesio prie priekinės sienelės pasimatė burbulai. Pamaišius smėlį, į paviršių išeidavo pajuodavusio smėlio zonos ir kildavo burbulai.
516

Kaip matyti jau prie priekinės sienelės matosi burbulai.

jurna
07-02-2011, 14:18
Na jeigu dėl burbuliuku prie stiklo kito varianto nėra, tuomet aš būsiu akvariumo užrauginimo čempionas - užrauginau per metus.
Ar verta tokį gruntą dar bandyti prikelti? Gilius nusiurbimus augalais užsodintame akvariume daryti kiek problematiška. Ar geriau pasiterlioti vieną dieną ir viską restartuoti?

jurna
14-02-2011, 09:58
Šį savaitgalį pagaliau susiruošiau restartui. Tai pats gruntas buvo neužsinešęs, praktiškai švarus, jokio kvapo. Tačiau pogruntis, nors ir pilnas augalų šaknų, atsidavė supuvusiais kiaušiniais. Manau jokie gilūs nusiurbimai nebūtų davę efekto, nes pogruntis buo atskirtas tinkleliu ir jo išpurenti nebūtų pavykę.

Taigi buvot teisūs, sakydami, kad burbuliukai negali būti niekas kitas, tik grunto anaerobinių procesų produktas. Ir užrūgti gali ir metų senumo gruntas, jei jis neteisingai įrengtas.

P.S. 200L restartas užtruko ~8 valandas. Čia neskaičiuojant biohumuso paruošimo, kurį vakarais dariau beveik savaitę (plovimas, virinimas, džiovinimas).

Viktoras
14-02-2011, 11:28
Gal pasirodė mano teiginiai labai kategoriški, bet burbuliukai grunte, kaip indikatorius užrūgusio grunto yra būtina, bet nepakankama sąlyga. Bet tai geras indikatorius padedantis atkreipti dėmesį ar nėra grunte problemų. Po to kai pastebi burbuliukus galima įkišti gilyn į gruntą vamzdelį ar žarnelę ir per ją su švirkšti prisiurbti vandens iš pačio apatinio grunto sluoksnio. Jei tas vanduo skleis ne kokį kvapą, na tai jau procesas tikrai prasidėjo.

Fiskius
16-02-2011, 12:25
Čia neskaičiuojant biohumuso paruošimo, kurį vakarais dariau beveik savaitę (plovimas, virinimas, džiovinimas).

Gal galima plačiau apie tą biohumusą?

jurna
16-02-2011, 19:27
Apie biohumuso paruošimą naudojant pogrunčiui pakankamai detaliai aprašyta čia:
http://www.barrreport.com/showthread.php/5633-Earth-worm-casting-for-nutrient-enriched-sediments-how-to
Tik mano pastebėjimas būtų toks, kad plauti reikia labai saikingai. Nes kitokiu atveju viskas išsiplauna ir lieka smėlis :-)
Aš savo 200l akvariumo pogrunčiui dėjau 3l jau paruošto biohumuso, sumaišyto su 3l keramzito ir granito skaldos (ką turėjau po ranka, su tuom ir maišiau, svarbu nedėti gryno).