PDA

Žiūrėti pilną versiją : Savadarbis 600 ltr Vortex filtras

Vilius
25-07-2014, 22:21
Sėkmingai ir ganėtinai nebrangiai įgyvendinau senai brandintą idėją - namų sąlygomis pasigaminti didelio tūrio Vortex filtrą. Kadangi ši tema gan aktuali ir savadarbių URS sistemų entuziastams, tad trumpai dalinuosi vortex filtro gamybos procesu, gal kam pravers.
Visi žinom, kad tokių egzotinių dalykų kaip didelio tūrio vortex filtrai Lietuvoje nenusipirksi, o iš užsienio parsisiųsti tokį didelių gabaritų aparatą taip pat būtų didelis galvos ir piniginės skausmas... Ieškodamas išeities jau kurį laiką galvojau ir bandžiau ieškoti iš kokių medžiagų namų salygomis galimėtų sulipdyti vortex'ą. Lietuvoje labai dažnos ir populiarios 200 ltr plastikinės statinės, bet dėl "mažo" tūrio man jos netiko. Pasiskaičiavau, jog mano siurbliui, kuris varinėja vandenį per 27 kub.m. talpos baseiną reikia mažų mažiausiai 500 ltr talpos vortex'o. Mąsčiau, jog vortex'ą galimėtų bandyti suvirinti iš nerudyjančio metalo, bet paskaičiavus vien medžiagų kainas teko ieškoti alternatyvų. Ilgą laiką nesėkmingai dairiausi didelio tūrio apskritų plastikinių talpų, kol netikėtai pas vieną kolegą kieme pamačiau tai ko man reikėjo...:)
http://www.thomasphilipps.l t/pr/namu-ukio-ir-sodo-prekes/ivairios-namu-ukio-prekes/lietaus-statine/993
Nusprendžiau, kad ši 93cm x 80cm plastikinė statinė kuo puikiausiai tiks mano filtro projektui. Pirma užduotis buvo iš plokščio statinės dugno kažkokiu būdu suformuoti kūgį, jog vėliau filtre besisuskančios šiukšlės nusėstų į patį statinės centrą, kur pro sklendę pašalinamos lauk. Pradžioje pagaminęs skardinę kūginę formą uždėjau ant jos "bačką" ir statybinio feno pagalba po truputį šildydamas pabadžiau suformuoti kūgio formą iš plastikinio statinės dugno. Kadangi dėl pakankamai storo plastiko dugnas gan sunkiai deformavosi veikiamas karščio, padidinau feno galią ir... pradeginau dugne skylę..
6044
Tuo pačiu supratau, kad reikiamo dydžio kūgio iš esamo plastikinio dugno visvien nebūtų pavykę suformuot. Teko griebtis plano B - stiklo pluošto. Išpvoviau "bačkos" dugną. Iš plono lankstaus stikloplasto išpjoviau ir suformavau reikiamą kūgį.
6045
Centre kūgio įmontavau plastikinio vamzdelio galą:
6046
Toliau prasidėjo terlionės su stiklo pluoštu... Grubiu švitriniu popierium pašiaušiau "bačkos" dugno briauną, jog klijuojamas stiklo pluoštas gerai prikibtų prie plastiko. Ant kūgio viršaus klijavau du stiklo pluošto sluoksnius - 150 ir 300 mikronų. Sudžiūvus stiklo puoštui reikėjo šiek tiek pašlifuoti ir visi vargai jau baigti. Tiesa, dėl apsidraudimo stiko pluošto dugną prie plastikinės bačkos dar papildomai sutvirtinau kniedėmis. Toliau jau laukė baigiamieji darbai. Pusdienį sugaišau kol iš metalo išpjoviau ir suvirinau vandens įtekėjimą į vortex'ą:
6047
Taip pat iš 10cm plastikinio vamzdžio naudodamas silikoną sukontravau ir vandens išbėgimą iš vortex'o:
6048
Ir bene svarbiausia baigiamoji dalis buvo tinkamai įtvirtinti vortex'ą jo nuolatinėje darbo vietoje - visgi 600 kg svorio!
6049
6050

Reziumuojant, šio vortex'o gamyba man atsiėjo šiek tiek virš 200 litų neskaitant darbo (darbo neskaitau, nes konstravimas mano hobis). Analogiški vortex filtrai užsienyje kainuoja tūkstančius litų, tad spręskite patys. :)

Pabaigai įkeliu video, kurį pažiūrėjus pranyks visos dvejonės veikia ši sistema ar ne:

https://www.youtube.com/watch?v=99o-lH0-U4o&list=UU2Iu--x9CMnyLrLTJ_-s1BA

Labiausiai esu patenkintas tuom, kad tas purvinas darbas, kuris trukdavo kelias minutes valant kempines dabar teužtrunka kelias sekundas ir rankos lieka sausos. :)

Rolandas
25-07-2014, 22:34
Tik trys žodžiai: NUO STA BU.
Dėkui už detalų, iliustruotą straipsnį.

Sartorius
29-07-2014, 17:04
Puikiai atrodo, šaunuolis :)

Kodėl išėjimą padarei šone, o ne centre?

Vilius
29-07-2014, 23:12
Tiesa pasakius su vandens išėjimu bandžiau įvairias kombinacijas. Pagrindinė bėda ta, jog išvedus vamzdį bent šiek tiek toliau iškart sugadinamas besisukančio vandens srautas, sukurys gaunasi netolygus, ko pasėkoje šiukšlės nusėda ne centre, o šone. Visa tai vyksta dėl to, jog mano siurbliui, kuris paduoda 2 ltr per sekunde net ir šis vortexas yra per mažas. Pagal mano skaičiavimus vortexas turėtų būti apie tonos tūrio, tuomet besisukančio vandens greitis būtų gerokai mažesnis ir išvedus išėjimo vamzdį iki centro, jis galbūt nesugadintų srauto.