PDA

Žiūrėti pilną versiją : Autonominiai elektros šaltiniai

Nilas
05-01-2014, 16:23
Šiais laikais tapo madinga diskutuoti atsinaujinančios energetikos tema. Mums, tvenkinių turėtojams ko gero atsinaujinanti energetika pirmiausiai asocijuojasi su orapučių maitinimu, apšvietimo, saugos kamerų įrengimu, gal net vandens pašildymu ir t.t. Visai atsitiktinai (nes anksčiau tuo niekada nesidomėjau) pamačiau, kad populiarėja mažos autonominės jėgainės, kurios gali pagal poreikį aprūpinti elektra. Jų kainos nėra labai jau didelės, pvz. 500W - 1100Lt; 1kW -5000 Lt. Kai kurios iš jų konbinuoja vėjo ir saulės energiją. Kaip manot, ar tai būtų gera alternatyva elektros kabelio ir apskaitos spintos diegimui prie tvenkinio tose vietose, kur elektra sunkiai privedama?
50305031

Darulis
05-01-2014, 17:11
Prieš kokius 5 metus man pačiam teko rimtai pasidomėti, tik galingumai mano variante vaikščiojo nuo 3-10 kW.
Kiek pamenu, tai 10kW vėjo jėgainės kaina buvo apie 60-80 000Lt su pristatymu į vietą.
Negaliu dabar ką nors tiksliau pasakyti, bet čia kaina pačio generatoriaus su visa įranga.....??????
Koks reikalingas padas?? Kiek kūbų betono teks sulieti? Koks jos aukštis (vėjo jėgainės)? Šiaip rimtesnei vėjo jėgainei reikalinga studija, t.y. toje vietoje su tam tikru prietaisu fiksuoti vėjo srautą ir šiaip skaičiuojama, kad ji dirbs tik 2/3 laiko. Kai labiausia reiks (vasarą), ji gali "atostogauti" dėl vėjo stokos. Bent ankščiau reikėjo, kad vėjo stiprumas būtų bent 3-4 m/s. Ridenį ir pavasarį jo tikrai pakaks, o va žiemą ir vasarą neaišku... Kažkur turiu šiokius tokius gal dar likusius paskaičiavimus apie vėjo jėgainių gaminamą elektrą.

Bet jei 1kW kainuoja 5000 Lt, tai čia sudominai. Tik kiek atsistotų galutiniame variante, jei darytum vandens pašildymą su orapūtės darbu. Labai nustebčiau jei kaina būtų tik apie 10000 Lt.
Čia elektrikai geriau galėtų tarti žodį.

Ernis
05-01-2014, 17:22
Domėjausi šia tema, kiek pamenu horizonatalios vėjo jėgainės neapsimoka todėl, kad minimalus vėjo greitis turi būti 3 m/s, kad išjudintų mentis. O jas pajudinus tikrai negausit 1 kw ar 500w, tokie galingumai atsiranda prie 10m/s, žinoma skirtingai nuo dizaino ir pagaminimo kokybės. Vertikalios jėgainės reikalauja didesnių vėjo gūsių apie 5-6m/s, kad pradėtų įsisukti. O kaip žinom natūraliai gamtoje nėra kaip kad iš ventiliatoriaus pastovei pūstų,tad ir el.srovės nebus pastovios.Dar gyvenama aplinka tuti įtakos ar ant kalvos namas ar žemumoje ar miško nėra 100 metrų spinduliu aplink. Tad grįžtant prie lyginimo horizontaliosios ir vertikalios, tai šalia namo horizotalioji jėgainė tas pats kaip tūrėti akvariumą su įjungta pompa miegamąjame. O vertikalios ypatingai tyliai dirba, bet minusas, kad mažiau elektros pagamins, nes daugiau vėjo reikia. Jei pats meistrautumeisi vėjo jėgainę, manau labiau apsimokėtų, nes pats galėtum apsiskaičiuoti magnetų dydžius, emaliuotos varinės vielos storį, sparnuotės ilgį, aukštį stulpo, aišku kokiai detalei sustreikavus pačiam ir susitvarkyti būtų geriau, nei leisti vėl pinigus ir pirkti iš kokios firmos. Tokia mano nuomonė apie vėjo jegaines.

Saulės batareiką teko pačiam pasidaryti, tai atsiliepimai geri būtų, bet kas keisčiausia vasaros sezonu mažiau elektros yra sukaupiama negu žiemos, nes aukšta temperatūra labai stipriai kerta per naudingumą saulės batareikos. Pasigaminti nėra sudėtinga, jei nesieki grožio ir tobulumo. Visgi DIY. Pasigaminęs buvau 100w batareiką, tai be tiesioginių saulės spindulių 30-40w būna gan pastovi įtampa, čia kalbu apie polycrystaline solar cell's, monocrystaline sollar cells yra mažesnės ir duoda 30 procentų daugiau elektros tačiau jau reikalingi tiesioginiai saulės spinduliai, tad jei nemotorizuotas stulpas( kad sektų saulės judėjimą ) reikia pačiam kas valandą sekti saulės padėtį. Ant stogo dėti saulės batareikas variantas atkrenta, dėl karščio, tad padėjus ant žemės, didelė tikimybė jo ryte nebepamatyti.

Kodėl daro kombinuotus variantus nežinau, gal dėl papildomo krovimo naktį kai vėjas truputuką sukyla, gal komerciniais sumetimais, paspėlioti galima.

Čia mano asmeninė nuomonė apie alternatyviuosius energijos šaltinius.

Nilas
05-01-2014, 17:24
Nemanau, kad mažoms jėgainėms reikalinga studija, na gal toms kur viršija 10kW tai ir tikslinga daryti, visgi investicijos visai kitos. O tokių jėgainių paskirtis visai kita.
Prie tvenkinio (pasvajojant) gal galėtų būti kažkas tokio.
http://www.skelbiu.lt/skelbimai/mini-hibridine-saules-ir-vejo-jegaine-16028591.html
http://www.skelbiu.lt/skelbimai/1-kw-24-48-v-vejo-jegaine-17238888.html
http://www.skelbiu.lt/skelbimai/vejo-jegaine-500w-1130lt-16131509.html
Truputį rimtesnis variantas:
http://www.skelbiu.lt/skelbimai/vejo-jegaines-aerocraft-individualioms-5387076.html

Darulis
05-01-2014, 17:34
Nilai į tavo pasvarstymus aš galėčiau atsakyti taip:
Pirmiausia pasiskambini, sužinai kur yra įrengta tokia vėjo jėgainė ir nuvažiuoji į vietą ir išsiaiškini..
Kai aš bandžiau pakliūti pas pardavėjo parduotą vėjo jėgainę (1 kW ar tai 3 kW nepamenu), tai taip ir neteko jos pamatyti.......
Manau su ja buvo kažkas negerai arba ji nepateisino liūkesčių ir man nenorėjo to parodyto....

Na bet dabar prabėgo nemažai laiko, 5 metai, technologijos tobulėja, kaina krenta, bet aš turiu savo nuomonę šiuo atveju...

Nilas
05-01-2014, 17:37
Kai aš bandžiau pakliūti pas pardavėjo parduotą vėjo jėgainę (1 kW ar tai 3 kW nepamenu), tai taip ir neteko jos pamatyti.......
:))))
Kaip jau sakiau, man tai visiškai nauja tema, todėl labai įdomu buvo išgirsti tiek tavo, tiek Ernio patirtis. Dėkui.

Ernis
05-01-2014, 17:40
Neoficialiomis žiniomis keli maži vėjo malūnėliai pagamins daugiau elektros nei 1 "gibonas" malūnas.

Ernis
05-01-2014, 17:54
Atsiminiau straipsnį apie Kaunietį ginekologą paklojūsį iki 80 000 lt sumelę už 10 kw jėgainę, kuri niekados neatsipirks nes pagamina tik tiek, kad vos užtenka namo apšvietimui. Tad ne dydis esmė ir galingumas. Gal dar ir straipsnį atrasiu tarp savo bookmark'sų.

Darulis
05-01-2014, 18:17
Atsiminiau straipsnį apie Kaunietį ginekologą paklojūsį iki 80 000 lt sumelę už 10 kw jėgainę, kuri niekados neatsipirks nes pagamina tik tiek, kad vos užtenka namo apšvietimui. Tad ne dydis esmė ir galingumas. Gal dar ir straipsnį atrasiu tarp savo bookmark'sų.

Taip tikiu Erni, bet gal dabar technologijos pabėgo į priekį ir mūsų sapaliojimai nėra visai teisingi::))))
Gal Nilas išras ką nors įdomaus...

Ernis
05-01-2014, 18:47
Apie išradimus kalbant jau viskas yra išrasta tik ne viskas yra dar atrasta. http://www.windenergy7.com/

Darulis
05-01-2014, 18:52
Apie išradimus kalbant jau viskas yra išrasta tik ne viskas yra dar atrasta. http://www.windenergy7.com/

Žiūrėjau čia kažkada 2013 m. neseniai laidą apie saulės kolektorius, tai jų našumas šoktelėjo net 30 proc. per kokius 3 m.

Rolandas
05-01-2014, 18:59
Buvau prieš 15 metų Olandijoje tokiame viename '0 ciklo" name t.y. pilnai apsirūpina elektra, karštu vandeniu, apšildymu ir buitiniu vandeniu skalbimui, wc (lietus). Gėrimui tik ima iš vandentiekio.
Tikiu, kad dabar tai ne stebuklai ir tikrai įmanoma ir pigiau, paprasčiau.

Ernis
05-01-2014, 19:00
Jau bandžiau DIY šitą kolektorių, tai nespėjau ant saulės pastatyti ir skaidrus paviršius sutrūko. Deklaruojama 90 C laipsnių atsparumas to stiklo, tai šoktelėjo per kelias minutes karštis. Ant saulės buvo 30C ~

Zenith firma daro sistemas, sukoncentruoto šviesos taško į saulės batareiką ( parabolės pagalba ) http://www.youtube.com/watch?v=5-UpSPUULI4 Gaunami du produktai elektra, bei karštas vanduo. Ir pačios saulės batareikos našumas daug didesnis nei standartinių 17 procentai.

Junka
05-01-2014, 19:02
Kodėl daro kombinuotus variantus nežinau, gal dėl papildomo krovimo naktį kai vėjas truputuką sukyla, gal komerciniais sumetimais, paspėlioti galima.

Realiai, tai be krovimo nakties metu, yra pastebėtas toks dėsningumas: kai saulės nėra, dažniausiai būna apsiniaukę, blogas oras, lyja, VĖJAS... :) Todėl ir dubliuoja sistemas.

O realiai, tai šiai dienai neįsivaizduoju, kur reikia gyventi, kad norimo galingumo (na tarkim 10-15 kW) neatvestų tinklai oro linija iki vietos pigiau, nei jums kainuos vėjas/saulė sistema. Kai buvo VST ir reikėdavo prisidėti prie statybos 40% nuo sąmatinės vertės, tada ne vienas galvojo apie alternatyvą, o dabar... Nebent būtų galimybė parduoti į tinklą gera kaina ir/arba saugoti tinkle paties pasigamintą energiją ir ją suvartoti savo poreikiams, kada reikia. Bet čia yra viena bendra bėda: KAS'as jau turi būti ant sklypo ribos pastatytas :)

Ernis
05-01-2014, 19:07
Čia šiaip dar radau nuorodėlę, užvirs gal diskusija dar labiau :D http://journeytoforever.org/biofuel_library/methane_bate.html

Kaip optimos-linijos aliejų paversti degalais :) http://www.youtube.com/watch?v=nAgeMQxb2ck

Kaip be elektros užkelti vandenį į norimą aukštį iš vandens šaltinio http://www.youtube.com/watch?v=qWqDurunnK8

Kaip išsikepti valgyti saulės pagalba http://www.youtube.com/watch?v=jrje73EyKag O čia kaip pasigaminti parabolę, nesudėtingas būdas http://www.youtube.com/watch?v=ZRiZn1GQCBU

Čia jau kai valgyt pasidarysit :) http://www.youtube.com/watch?v=4AsnE9kwyDw Čia prie to pačio tik rimtesnis nuo 3:36~ http://www.youtube.com/watch?v=jTvAL7ty53M

Rolandas
05-01-2014, 19:13
Apie biodujas reik atskiros temos. Ir net vėjas, saulė reiktų atskirt.

Junka
05-01-2014, 19:17
Jei nuorodoje turėta omenyje viščiukų kakę ir energiją iš jos, tai realu. Bet bėda - reikia viščiukų. Viščiukams pašaro, šilumos ir t.t.

Prieš kokius 5 metus turėjau gan įdomų pasiūlymą konstruoti biodujų jėgainę panaudojant karvių mėšlą maišomą su kukurūzais, nuo to turinio nuimti dujas ir jas deginti kameroje, kurioje šiltas oras suktų mentes ir gamintų elektrą, o tuo pačiu nuimant šiek tiek šilumos ją panaudoti viso tos "košės" šildymui. Ale nebuvo kada, nors kai pagalvoji - turėtų kažkas gautis :)

Ernis
05-01-2014, 19:30
Nu va atrodo visa jau informacija pasidalinau.

Nilas
05-01-2014, 20:51
O realiai, tai šiai dienai neįsivaizduoju, kur reikia gyventi, kad norimo galingumo (na tarkim 10-15 kW) neatvestų tinklai oro linija iki vietos pigiau, nei jums kainuos vėjas/saulė sistema...

Na matai, man šita visa mintis išsirutuliojo iš to, kad mano uošvis, kai žiemą sodyboje negyvena, tai ir elektrą išjungia. Įsiprašyti, kad įjungti visam name elektra vien dėl orapūtės truputėlį sudėtinga, visgi namas senas ir medinis, o uošvis žmogus pagyvenęs, atsargus ir bijo elektrą be priežiūros palikt įjungtą. Todėl aš į tuos "propeleriukus" užmečiau akį su mintim, ar minimaliai investavus pakaktų sugeneruotos energijos 60w orapūtei pavežti. Daugiau man iš to malūnėlio nieko nereikėtų, užkeliu ant kluono stogo ir lai makaluojasi. Kadangi vienkiemis plynam lauke, vėjai pastoviai gan nemaži pučia, tai leidau sau pasamprotauti apie autonominę energiją. :))

Junka
05-01-2014, 21:33
Tai kur bėda čia? Paimi ir pasidarai atskirą grupę nuo įvado - birbink sau orapūtę į sveikatą, o tuo tarpu visą kitą laikyk atjungtą... Arba net ne grupę, o rozetę prieš įvadinį automatą, tai leis laikyti bendrą automatą išjungtą, o KAS'e (kur skaitiklis - laikyt įjungtą). Nu žodžiu - įterpk rozetę tarp skaitiklio ir įvadinio automato :) Kažkaip sunkiai man šiandien :)

Nemas
06-01-2014, 16:42
Įdomią temą čia pakabinote... ir aš buvau ant tų atsinaujinančių "pasikabinęs", ta čiau kol kas jos dar neatsiperka nei per kur... nebent, kaip kolega minėjo, lesto, elektra atgal pardavinėt, bet čia jau atskiras dalykas.
Šiaip supermamose yr tema apie tai ir yra žmonės kurie pasistatę tuos malūnus, veda kasmetine statistiką ir... nieko gero. Suprantu, Nilai, kad tau ne tai aktualu, o 60w orapūtei galingumo daug nereikia... manau nebūt čia baisiai brangu, nors tikrai finansiškai neapsimokantis dalykėlis. Bet vat tiems, pas kurios elektros nėra arti, tai vis šiokia tokia išeitis... .

Ernis
06-01-2014, 17:26
Nilai, mano manymu šitoks variantas būtų geresnis tavo atvėju. http://www.youtube.com/watch?v=A0sc6INKmmc
Čia dar kažkoks naujo dizaino tuo pačiu principu veikiantis prietaisas 4l per sekunde. http://www.youtube.com/watch?v=J_lD06C0zXk

deivis
18-02-2014, 00:15
Taip, technologijos paėjo į prieki. Prieš mėnesi buvau pas draugeli, jis pasistatęs saulės batareiką 170w (koks modelis neklausiau) tai ji veikia ne nuo saulės, o nuo šviesos, ne saulėta diena rodė 130w , o apsiniaukusia 110w, tai gal kokia 40w ar 60w orapūte ir patemptu,

5257 5258

Darulis
18-02-2014, 06:43
Manau reikalingas būtų akumuliatorius.
O kur perteklis pasidėtų???
Tiesa jei per šalčius žiemą nustotų veikti bent 30 min, tai būtų šakės.
Na nežinau.... Man tokie dalykai nepatikimi per atstumą.
Tavo Deivi ar Tvis variantu, tai gal ir nieko...

Ernis
18-02-2014, 07:56
deivi,
Pas tavo ' draugelį ' polycristaline tipo saulės batareika, kuri kaupia išsisklaidžiusią šviesą. Monocristaline tipo tik tiesioginius saulės spindulius kaupia, bet dirba efektyviau trečdaliu.

Daruli,
Taip reikalingas akumuliatorius. (Geresnis variantas būtų tiesioginis panaudojimas, be tarpininko). Akumuliatoriai statosi ne mašininiai, nebent nori tik pabandyti ir pažėti kaip akumuliatorius yra sugadinamas per laiką. Deep cycle akumuliatoriai statosi. Jų kainos nemenkos. Deep cycle akumuliatorius galima max iškrauti iki 40proc. talpos, ne daugiau. Arba trumpinsite tarnavimo laiką. O dar geresnis akumuliatorius būtų ličio akumuliatoriai. Juos galima iškrauti iki 100 proc. ir įkrauti. Krovimas trūputi našesnis nei deep cycle, bet kaina dar didesnė. ( Tokias batareikas naudoja telefonai ir t.t, tik mažesnės talpos ).

Dėl pertekliaus yra jungiama papildomai kaitrinė lemputė, kuri ir suvartoja perteklių. Ir žinoma statosi spec.kroviklis kuris ir reguliuoja įtampos ir srovės eismą iš saulės batareikos iki akumuliatorio ar kaitrinės lemputės. Be kroviklio galima pažėti kas būna kai perkrauni akumuliatorių. Primins naujus metus..

Jeigu naudosite orapūtes, Jums reikės dar mašininio inverterio, kuris 12v keičia į 220v. Spec.kroviklis turi jungtį šiam inverteriui prijungt.

studentas
18-02-2014, 11:12
Turiu saules elektrinę, ir galiu pasakyt, kad žiemą praktiškai net orapūtei neužteks, nes apie 80 proc. energijos sugeneruojama per 6 geriausius mėnesius. pvz. lapkritį 1,3proc. gruodį 1,1proc. sausį 3,2 proc. metinės sugeneruotos elektros energijos, kai vien tik per gegužę apie 15,5proc. Taigi, jei nori žiemą pajungt 60W orapūtę, tai realiai reikėtų kažkur 4 kWh galios elektinės ir tai dar su sąlyga, kad kiekvieną dieną sniegas bus valomas. Realiai, kad žiemą viena orapūtė veiktų patikimai, kaina tokio malonumo sakyčiau būtų kažkur apie 20000 litukų.

Ernis
18-02-2014, 17:00
Polycristaline ar monocristaline sistemą turi?

studentas
18-02-2014, 17:16
Polikristalinę. Na bent man aiškino, kad neverta statyti monokristalinės, nes monokristalinės truputi didesnis efektyvumas neatsveria kainos. Ją galbūt verta statyti tik ten kur trūksta ploto. O žiema yra žiema: dienos trumpos, saulės kampas žemas, kiekvieną rytą nepribėgiosi ant stogo sniego valyt, nors šią žiemą, su sąlyga, kad sniego buvo nedaug, valiau sąžiningai.

Ernis
18-02-2014, 17:21
gal daugiau papasakosi? kokio galingumo? kokia firma statė? iverterį ar naudoji? ar akumuliatoriai yra? ir t.t

Viktoras O
18-02-2014, 17:24
Sveiki, kokios galios saulės elektrinę naudojate? kiek energijos pagamina ziemos metu per 1h?, 1para?

studentas
18-02-2014, 17:55
Man statė Arginta, akumuliatorų nėra nes visą elektrą superka Lesto, o be inverterio neimanoma nes elektrinė generuoja pastovią srovę, o tinkluose kintama. Apibendrinus tarkim 1 kW galios elekrinė per metus pagamina apie 900-1000 kWh. priklauso kokie metai paklius, ar bus daug lietaus, ar šaltas pavasaris ir pan. Valandos ar dienos vidurkio neskaičiuoju, nes dieną per lietų gali būt 0 po lietaus bus gal ir 95 proc. galios. Per mėnesį 1kW elektrinės galios gruodį pagamina mažiausiai - tik 11kWh., vasaros mėnesiais vidutiniškai apie 150kWh.

Ernis
18-02-2014, 19:34
Be inverterio įmanoma naudotis, tik prietaisai turi būti DC , o ne AC. Žiemą mažokai kilowatų. Aš kai eksprerimentavau su 50w savadarbe, tai pavasarį rezultatais buvau patenkintas. Čia vasarą 150 kwh gauni per mėnesį ?

deivis
18-02-2014, 23:25
Su šituo tipo (ųpsu) ir akumų 80 ah, buvau pajunges 40w elektros lempute, pasižiurėti kiek atlaiko ąkūmas dingus elektrai, gavosi 9,40 h, o jeigu du akumus ir saule pajungus, vėja, kombinuotai, laikmati. Šitas upsas ir pakrauna akumuliatoriu, jis skirtas visu rūšiu akumuliatoriam

5263

Aš ji naudoju pečiui žiema, vasara žuvytėm kad neuždustu.

studentas
19-02-2014, 08:07
Erni, aš labai abejoju, kad rastum nuolatinės srovės orapūtę, todėl inverteris bus reikalingas. Taip, žiemą mažai pagamina kilovatvalandžių, ne kilovatų. Paprastai kalbant kikovatas momentinis dydis, kilovatvalandė - per tam tikrą laiką pagamintas ar sunaudotas elektros kiekis. Sausio gale idealiomis oro sąlygomis gali pasiekti kažkur pusę savo nominalios galios, tačiau tai trunka trumpai, todėl sugeneruoja mažai kilovatvalandžių. Be oro sąlygų, dar yra begalė kitų faktorių kurie neigiamai įtakoja visos elektrinės sistemos darbą, palyginus su vienu elektrinės moduliu, atsuktu į saulę. Taip, per mėnesį iš kilovato galios elektrinės galima pagamint 150 kilovatvalandžių.
Patenkintas - tai ne dydis.;) Kokia buvo maksimali tavo modulio galia?

Ernis
19-02-2014, 11:05
50w max o, suko 20w motoriuką. Vakare saulei leidžiantis jau matėsi kaip lėtėja greitis. DC motoras tai tiesgiogiai pajungtas buvo, ir be akumo.

gintas-oranda
19-02-2014, 13:12
aš labai abejoju, kad rastum nuolatinės srovės orapūtę, todėl inverteris bus reikalingas.
pats turėjau,o čia gali nusipirkti su visa saulės panėle.http://www.ebay.co.uk/itm/WOODSIDE-SOLAR-POWERED-OXYGENATOR-POND-WATER-OXYGEN-PUMP-1-AIR-STONE-AERATOR-/200948915262?pt=UK_H omeGarden_Garden_Pon dsWaterFeatures_UK&hash=item2ec97d1c3e, http://www.ebay.co.uk/itm/Smart-Solar-Powered-Sunjet-150-Water-Pump-fountain-Ideal-Gift-/191070015913?pt=UK_H omeGarden_Garden_Pon dsWaterFeatures_UK&hash=item2c7ca911a9

Ernis
19-02-2014, 14:41
Vienas is DC variantų tik , kad labai silpnas. Aišku saulės panel jau mažesnė reikalinga. O šiaip manau reikia kokią vėjo jėgainę statyti nedidelio galingumo kartu su saulės. Nors ir vėjo kiek skaičiau nelabai atsiperka, bet žiema daugiau vėjuota būna, tai gal orapūtei ir kaip tik variantas, o vasarą daugiau saulės.

Rolandas
19-02-2014, 15:14
be UPS'o ir konverterių

5264

Ernis
19-02-2014, 17:19
Nepanašus į elektros šaltinį :) labiau į paprastą plūdūriuojančią mechaninę pompą.