PDA

Žiūrėti pilną versiją : Skalūninių dujų gavyba Lietuvoje

Sartorius
04-02-2013, 11:11
Sveiki,
Buvau pakankamai indiferentiškas skalūninių dujų gavybos temai, bet pažiūrėjęs filmą GasLand supratau, kad Shevron'as ateina į Lietuvą ne gėlių darželio puoselėt, o rimtai ir grėsmingai intervencijai į šalies ekologiją. Gruntiniai ir paviršiniai vandenys nukentės pirmoje eilėje ir apie gyvą žuvį ir geriamą vandenį dujų gavybos teritorijoje galima bus pamiršti.
Siūlau susipažinti:

https://www.youtube.com/watch?v=9eoS0wWGOHk

Nilas
04-02-2013, 11:33
Kai filmas rusiškos kilmės, o Gazpromo pardavimai jau kelinti metai smunka, tai smarkiai abejoju šios propagandos "nuoširdumu".

Darulis
04-02-2013, 12:55
Darbe teko šiek tiek prisiliesti prie skalūninių dujų..
Tai jų Lietuvoje yra tik apie Tauragę ir max iki Klaipėdos...
Dabar bijau pasakyti apie kokius galima būtų kalbėti kiekius, bet man jie pasirodė labai nedideli.
Maža to reikia keisti įstatymus, nes telkinių vietos kur galima būtų juos ieškoti yra išnuomuotos tiems, kurie ieško naftos.
Na būsiu nustebęs jai Lietuva ims naudoti savo skalūnines dujas..
Čia man labiau šviečiasi politika ir gan didelė dėl šių dujų..

Netgi SGD (suskystintų gamtinių dujų) terminalas nėra ekonomiškai pasiteisinantis statinys..
Čia irgi politiniais tikslais dėmesio sulaukęs projektas.
kaip ir Elektrėnų elektrinė gaminanti brangesnę elektrą negu rinkoje yra parduodama..

Nilas
04-02-2013, 16:36
Netgi SGD (suskystintų gamtinių dujų) terminalas nėra ekonomiškai pasiteisinantis statinys..
Kodėl taip manai? O ar Būtingės naftos terminalas ekonomiškai nepasiteisino? :) Nejaugi antžeminis dujotiekis iš Kataro pasiteisintų labiau? :)

kaip ir Elektrėnų elektrinė gaminanti brangesnę elektrą negu rinkoje yra parduodama..
Elektra brangesnė, nes ji išgaunama deginant brangiausias Europoje dujas. :)

Dabar bijau pasakyti apie kokius galima būtų kalbėti kiekius, bet man jie pasirodė labai nedideli.
Dėl nedidelių kiekių niekas čia tų dujų neieškotų. Nebent mūsų politikai blefuoja ir bando Gazpromo patiklumą. Bet kuriuo atveju rusiškų filmukų apie skalūnų dujų žalą siūlau net nežiūrėti. Būsiu kategoriškas tuo klausimu.

Darulis
04-02-2013, 17:46
Na manau, kad tikrai blefuoja...
Per maža teritorija manyčiau..
Na laikas parodys..
Bijau suklysti, bet kiekiai nėra dideli palyginus su Achemos sunaudojamais kiekiais.
O plius pagrindinis pirkėjas būtų Achema, o ji tikrai nepolitikuos ir pirks kur pigiau..

Kas dėl SGD, tai nebent kokį plaukiojantį laivą naudoti kaip patį terminalą...
Darė studiją, tai aritmetiką buvo neigiama...

Yra didelė tendencija, kad dujos turėtų pigti, nes jų negali nei kaupti nei sandėliuoti..
Rusijoje, kai kuriose šachtose jos paprasčiausia išleidžiamos į orą lyg sudeginant....
Dujų kaina išbrangsta dėl logistikos..

Mažeikių nafta yra padariusi taip, kad labiau pirkėjui apsimokėtų pirkti pas juos negu kur kitur...
Čia kalbu apie automobilines..

Sartorius
04-02-2013, 18:32
Kai filmas rusiškos kilmės, o Gazpromo pardavimai jau kelinti metai smunka, tai smarkiai abejoju šios propagandos "nuoširdumu".

Nilai, matyt žinai kur kas daugiau nei aš, pasidalink. HBO mano žiniomis nepriklausoma kabelinė amerikos televizija, kaip rusai sugebėjo juos priversti sukurt šitą filmą, man lieka myslė.

Sartorius
04-02-2013, 18:40
Būsiu kategoriškas tuo klausimu.

Na, nereikia jau taip kategoriškai :)
Viskas ko reikėtų, tai truputis kritinio mąstymo, to tikrai pakaks (pasidomėk bent jau hidraulinio smūgio technologija).
Kita vertus, reikia tik šiek tiek palaukt, tavo kaimas regis Tauragės rajone, tai naujienas sužinosime tiesiogiai iš žmonių patirsiančių SD gavybą savo kailiu.

Junka
04-02-2013, 19:09
Kas dėl SGD, tai nebent kokį plaukiojantį laivą naudoti kaip patį terminalą...

Jei įsigilinti į tai, ką šiuo metu rengiasi "pirkti" Lietuva (pirkti = nuomoti, Lietuva = Klaipėdos nafta), tai pamatytume vieną laivą su išdujinimo įranga, t.y. laivas suskystintas dujas vers dujinės formos ir vienas laivas bus kaip transporteris. Iš esmės - tai ir bus kaip terminalas, kuris švartuosis ties Kiaulės nugara.

Aurielka
04-02-2013, 20:02
Aš esu 'už' teritorijos išžvalgymą ...tegul konkrečiai pasižiūri ir pasako, o dėl poveikio aplinkai - viskas aplinkui kenkia iš esmės, tik to kenkimo mastai būna skirtingi. Juk visą gyvenimą mus 'žeidžia' mobilių telefonų bangos ir kiti bangavimai, automobilinės dujos ir kitokios dujos ...žmogus prieš 500 metų turbūt numirtų gana greita mirtimi, tačiau kartos pasikeitimas yra skaičiuojamas apie 70-80 metų ir sugebėjimas adaptuotis, jei tai nėra letalus variantas yra įmanomas. Aš norėčiau gyventi ekologiškai ir natūraliai, tačiau realiai taip nesigauna, nors Lietuva šiuo klausimu tikrai yra vienoje iš geresnių situacijų, nes miškų mes turime Europos mastu, vieną iš didžiausių procentų teritorijos atžvilgiu.
Kitas dalykas yra interesai ir pinigai - čia jau ne mūsų daržas - visada bus tokie dalykai ir nelabai ką paskeisi ...

Tomis
04-02-2013, 20:52
HBO mano žiniomis nepriklausoma kabelinė amerikos televizija, kaip rusai sugebėjo juos priversti sukurt šitą filmą, man lieka myslė.
Pinigais žinoma. Jokia čia myslė.
Labai jau naivu manyti, kad rusai staiga susirūpino ekologija Lietuvoje.

Sartorius
04-02-2013, 21:46
Pinigais žinoma. Jokia čia myslė.
Labai jau naivu manyti, kad rusai staiga susirūpino ekologija Lietuvoje.

Jau nebe juokinga :/
Kam rusai perka dokumentinį filmą apie ekologines problemas amerikoje?

Tomi, pagelbėsiu su geografija, JAV kitame žemyne, jie neperka rusiškų dujų, jie pašonėj turi Kanadą.
Jei jau ieškom sponsorių, tai už tokį filmą mokėti turėjo kanadiečiai :)

Nilas
04-02-2013, 22:01
Nilai, matyt žinai kur kas daugiau nei aš, pasidalink.
Pritariu Tomiui, rusai pasidaro labai dideli gamtos mylėtojai srityse, kurios liečia jų eksportą, t.y. dujos, nafta, atominė energija. Visa kita, su aplinkosauga jiems nedraugauja. Jie gauna milijardus iš mūsų ir jiems tikrai nevisvien, kai eksportas smunka. Keista kodėl jie taip "mylėdami" gamtą tyli apie Baltijos jūros taršą, kurioje jie patys palaidojo tūkstančius tonų cheminio ginklo. Kodėl tas karo laikų bombas turi iš dugno kelti švedai, suomiai, norvegai su savo ištekliais, kodėl to nedaro mūsų garbūs rytų kaimynai, kurie ir kalti dėl viso to? Tai va tokia čia ir meilė gamtai.

Grįžtant prie temos apie dujas, tai skalūninės dujos yra tos pačios įprastos dujos, tik gilesniuose sluoksniuose, tačiau betkuriuo atveju žemiau gruntinių vandenų. Todėl nematau kodėl ta tarša turi būti didesnė, jei vistiek reikia gręžtis per tą patį vandeningą sluoksnį? O ir gręžimo technologija čia ne pats svarbiausias veiksnys.

Kita vertus, reikia tik šiek tiek palaukt, tavo kaimas regis Tauragės rajone, tai naujienas sužinosime tiesiogiai iš žmonių patirsiančių SD gavybą savo kailiu.
Taip, gyvenu iš tiesų vos už poros dešimčių kilometrų nuo žvalgomos teritorijos, bet dėl to nei kiek nesijaudinu. Labiau jaudinuosi dėl Kaliningrado AE, kuri statoma maždaug 30km nuo mano namų, va tas "atominis žigulys" tai pasitikėjimo tikrai nekelia. Lietuvos ekonomikai labai reikalinga dujų gavyba, nes finansiniu požiūriu dėl dujų kainos nukraujuojame per daug, mokame milijardus, užuot kaip kitos šalys naudoję savo išteklius.
Jeigu sakalūninių dujų žala tokia didelė, tai kodėl tada tyli ES, juk mus sieja bendri interesai, įstatymai, aplinkosauginės konvencijos, kai kurios šalys arba organizacijos labai aktyviai vykdo aplinkosaugines programas ir aktyviai rūpinasi gamtos apsauga ES mastu, tačiau iš jų priekaištų nėra, tai jei pasitelksime "kritinį mastymą" apie kurį Sartorius kalbėjo, logika peršasi tokia, kad grėsmes mato tik tie, kam yra ekonominis interesas tas problemas "pamatyti". :)

Nilas
04-02-2013, 22:22
Todėl, kad nuo sovietinių laikų yra įprasta plauti smegenis, kalbant apie už "didžiosios tėvynės" ribų kerojantį blogį. Negi manai rusai ims ir parodys kiek patys savo kieme taršos padarė? :) Kadangi JAV yra skalūninių dujų pradininkai, tai kodėlgi nepagąsdinus svetimais baubais. O be to pasižiūrėkim, kaip kinta jėgų balansas dujų rinkoje, kažkam teks smarkiai prisukti dujų kranelius, nes rinkoje gresia žaliavos perteklius.

Kanadiečiai turi galvą ant pečių, gautus pinigus už žaliavas jie investuoja į šalies ekonomiką, o ne pravalgo. Jie puikiai išgyventų ir be dujų eksporto į JAV, nes turi tvarią ekonomiką ir vieną žemiausių pasaulyje korupcijos reitingų. Rusijos biudžetas yra planuojamas atsižvelgiant į žaliavų eksporto perspektyvas, o bet kokie žaliavų kainų kritimai reiškia milžinišką deficitą.

Sartorius
04-02-2013, 22:29
Sudėtinga diskusija :)
Pradžiai, palikim tuos rusus ramybėj, dabar ne apie tai, jų kėslai visada buvo ir yra aiškūs.
Kalba apie technologiją ir jos žalą aplinkai.

eigu sakalūninių dujų žala tokia didelė, tai kodėl tada tyli ES

Na, netyli, Prancūzijos (kuri uždraudė hidraulinio smūgio gavybos technologiją) aplinkosaugos ministrė pasakė:
"I’m against hydraulic fracturing. We have seen the results in the U.S. There are risks for the water tables and these are risks we don’t want to take."

http://www.businessinsider. com/france-bans-fracking-2011-5

Nors Bulgarija mums ne pavyzdys, bet jie irgi uždraudė SD gavybą, aplinkosaugininkai padirbėjo.

Sartorius
04-02-2013, 22:39
Todėl, kad nuo sovietinių laikų yra įprasta plauti smegenis, kalbant apie už "didžiosios tėvynės" ribų kerojantį blogį. Negi manai rusai ims ir parodys kiek patys savo kieme taršos padarė? :) Kadangi JAV yra skalūninių dujų pradininkai, tai kodėlgi nepagąsdinus svetimais baubais. O be to pasižiūrėkim, kaip kinta jėgų balansas dujų rinkoje, kažkam teks smarkiai prisukti dujų kranelius, nes rinkoje gresia žaliavos perteklius.

Kanadiečiai turi galvą ant pečių, gautus pinigus už žaliavas jie investuoja į šalies ekonomiką, o ne pravalgo. Jie puikiai išgyventų ir be dujų eksporto į JAV, nes turi tvarią ekonomiką ir vieną žemiausių pasaulyje korupcijos reitingų. Rusijos biudžetas yra planuojamas atsižvelgiant į žaliavų eksporto perspektyvas, o bet kokie žaliavų kainų kritimai reiškia milžinišką deficitą.

Taip ir nesupratau, tai kodėl rusai apmokėjo šito filmo gamybą?

Nilas
04-02-2013, 23:47
Ekonominis interesas+ geopolitika.
Turėsim savo dujų - vadinasi nepirksim rusiškų. Pakankamai daug loginių argumentų matau surašyta ČIA (http://www.15min.lt/naujiena/pinigai/energetika/nuo-europos-planu-rusijos-gigantui-gazprom-linksta-keliai-664-302883).
Lygiai tas pats su atomine energija. Šiandien mes esame gerai melžama karvutė Rusijai, jie darys viską, kad tik ta karvutė ir toliau duotų daug pieno. Tokie filmukai, tai jau atgyvenęs propagandos modelis.

liucpikc
05-02-2013, 09:19
Pakankamai daug loginių argumentų matau surašyta ČIA (http://www.15min.lt/naujiena/pinigai/energetika/nuo-europos-planu-rusijos-gigantui-gazprom-linksta-keliai-664-302883).
Jūsų nurodytas straipsnis man pasirodė daug labiau propagandinis, nei tas filmas ;)

Nilas
05-02-2013, 09:38
Jūsų nurodytas straipsnis man pasirodė daug labiau propagandinis, nei tas filmas ;)

Aš tik apeliuoju į elementarią logiką ir istorinę patirtį, kam šie dalykai svetimi, lai tegul laukia išgelbėtojų iš Rusijos.

rolandelis
05-02-2013, 09:41
Kiekvienas lindimas i gamta,turi pasekmes

Sartorius
05-02-2013, 10:41
Ekonominis interesas+ geopolitika.
Turėsim savo dujų - vadinasi nepirksim rusiškų. Pakankamai daug loginių argumentų matau surašyta ČIA (http://www.15min.lt/naujiena/pinigai/energetika/nuo-europos-planu-rusijos-gigantui-gazprom-linksta-keliai-664-302883).
Lygiai tas pats su atomine energija. Šiandien mes esame gerai melžama karvutė Rusijai, jie darys viską, kad tik ta karvutė ir toliau duotų daug pieno. Tokie filmukai, tai jau atgyvenęs propagandos modelis.

Nilai, su visa pagarba, daug emocijų ir mažai turinio :(
Man sunku diskutuoti, kai naudojami "neprisiūk rankovę" tipo argumentai.
Koks, po galais, rusų ekonominis interesas amerikoje + kokia geopolitika, kada JAV neperka dujų iš rusų ir niekada nepirks?
Filmas apie JAV ir jų ekologines problemas. Fox'as pradėjo kurti filmą 2008 m. o Lietuva apie savo skalūnų eksplotacija pradėjo svaigti tik po dviejų metų.

Aš suprantu, kad kiekvienas lietuvis su motinos pienu gavo arklišką dozę rusofobijos, pats toks esu :)
Tačiau, pažvelkime į faktus, pamastykime apie šios technologijos įtaką gamtai, gruntiniam vandeniui, ekosistemai.
Mes nuolat bėgdami nuo rusiškos meškos užlipame ant grėblio (Williams vienas gražesnių pavyzdžių, nekalbant jau apie ES ir atominės uždarymą). Man asmeniškai jokio skirtumo tarp Shevron'o ir Gaspromo nėra ir vieni ir kiti ateina pasipelnyti ir jeims giliai nusišvilpt ar švarus vanduo mūsų upėse ir ežeruose.

Ir dar, apie "gerai melžiamą karvutę", turiu tave stipriai nuvilti, apie karvę kalbėti - žvirblius juokinti :)
Mes ne karvė, net ne ožka, nepatrauksime ir triušio įvaizdžio, geriausiu atvėju nupiepusi jūrų kiaulytė.
Mūsų importas tesudaro 0,66% nuo Gazpromo eksporto, ekonominiu požiūriu tokia eksporto dalis Gazpromui yra nereikšminga. Šiuo konkrečiu atvėju juos (Rusiją) domina politinė įtaka, o ne kapeikinis biznis.

Nilas
05-02-2013, 14:50
Sartoriau, šitas filmukas skirtas ne išimtinai Lietuvai, o visoms posovietinėms šalims, kurios dabar galvoja apie skalūnus. Skiekiama atbaidyti neva "blogu pavyzdžiu". Tad ši filmukas nukreiptas ne prieš JAV, o neabejoju, kad siekiama rytų Europoje sukurti neigiamą skalūninių dujų gavybos įvaizdį. Turbūt man nereikia įtikinėti, kokie kiekiai dujų susidaro bendrai sudėjus Lietuvą, Lenkiją ir Ukrainą. Visos šios šalys kasmet vis mažina dujų importą iš Rusijos, pažiūrėk į plikus skaičius. Ukraina net nebenuperka įsipareigoto dujų kiekio ir jį kasmet mažina, tą patį daro Lietuva. Tai kur rusams dėti tas dujas? Baltarusiams parduoti už 180 usd/kub.m.? Parduoti Vokiečiams? Vokiečiai taip pat mažina rusiškų dujų importą. Šito filmuko sąmata juokingai maža, playginus su tuo kiek tokia propaganda sukelia širšalo ir gaišaties. Kiekvienas pradelstas mėnuo priimant sprendimus turi savo piniginę išraišką, ši yra palanki "jų" naudai.

Sartorius
05-02-2013, 16:56
Sartoriau, šitas filmukas skirtas ne išimtinai Lietuvai, o visoms posovietinėms šalims, kurios dabar galvoja apie skalūnus. Skiekiama atbaidyti neva "blogu pavyzdžiu". Tad ši filmukas nukreiptas ne prieš JAV, o neabejoju, kad siekiama rytų Europoje sukurti neigiamą skalūninių dujų gavybos įvaizdį. Turbūt man nereikia įtikinėti, kokie kiekiai dujų susidaro bendrai sudėjus Lietuvą, Lenkiją ir Ukrainą. Visos šios šalys kasmet vis mažina dujų importą iš Rusijos, pažiūrėk į plikus skaičius. Ukraina net nebenuperka įsipareigoto dujų kiekio ir jį kasmet mažina, tą patį daro Lietuva. Tai kur rusams dėti tas dujas? Baltarusiams parduoti už 180 usd/kub.m.? Parduoti Vokiečiams? Vokiečiai taip pat mažina rusiškų dujų importą. Šito filmuko sąmata juokingai maža, playginus su tuo kiek tokia propaganda sukelia širšalo ir gaišaties. Kiekvienas pradelstas mėnuo priimant sprendimus turi savo piniginę išraišką, ši yra palanki "jų" naudai.

:) Filmas skirtas amerikiečiams, o nukreiptas prieš gamtos darkymą, jis parodo kas atsitinka su gamta ir jos ištekliais kada naftos ir dujų korporacijos nekontroliuojamos pradeda iškasenų eksplotaciją. Kitaip sakant, leisk kiaulę į šventorių, tai ji ant altoriaus užlips.

Jei kas nors diskusijoje pasakytų, kad Gazpromas sumokėjo už šio filmo vertimą ir bando aštinti debatus dėl aplinkosaugos Lietuvoje (Lenkijoje ar Ukrainoje), neturėčiau ką ir paprieštaraut, pilnai tikėtina. Tačiau pasisakyta buvo apie tai, kad rusai sumokėjo filmo kurėjams, man asmeniškai tai kelia šypseną, nes filmas pradėtas kurti tuo metu, kai niekas nesapnavo apie SD gavybą Lietuvoje. Na, o amerikiečių tarnybos į skutus sudraskytų tuos kas paėmė rusiškus pinigus ir bando kenkti nacionaliniam interesui.
Dabar debatai inicijuojami kongrese, o apie SD gavybos žalą atvirai pasisako didelė dalis visuomenės veikėjų, gal ir jiems rusai sumokėjo?
Sąmokslo teorijos šiais laikais labai populiarios, ypatingai jos išvešėja antirusiškos isterijos fone (primena liaudies priešų medžioklę sovietmečiu).

Aš asmeniškai sutinku mokėti už brangias rusiškas dujas ir nenoriu, kad Shevron'as pompuotų į Lietuvos žemę chemikalų. Man labiau imponuoja Prancūzijos pavyzdys, jie aiškiai suvokia, kad šiuolaikinės technologijos yra nepatikimos,o užteršimo rizika labai aukšta, reikia laukti, kol technologijos bus patikimesnės.

Ačiū už tūriningą diskusiją, jos pasekoje teko daugiau pasidomėti tema.

BTW, 2012 vasarą Aspeno idėjų festivalyje vyko debatai šia tema, mano galva, labai įdomi ekspertų diskusija. Rekomenduoju, tiesa be vertimo, rusai dar nespėjo nupirkti vertimo :)

http://www.youtube.com/watch?v=vOH1eyiy65o

Taigi, NO FRACKING WAY!

Nilas
05-02-2013, 20:02
Šie klausimai turbūt ne mūsų jėgoms, tegul aiškinasi atitinkamos tarnybos. Belieka viltis, kad nugalės objektyvūs faktai, kad ir kurioje pusėje jie bebūtų. Labiausiai nesinorėtų, kad šalies raidą įtakotų Grinevičiūrės ar Krivicko lygmens žurnalistika, nesakau, kad šis filmas būtent toks, bet kartais "nepriklausomi" tyrėjai priverda daug ir bereikalingos košės.

Sartorius
06-02-2013, 13:06
Seimo Aplinkos apsaugos komitetui pliusas: http://www.lrytas.lt/verslas/energetika-ir-susisiekimas/aplinkos-apsaugos-komitetas-siulo-stabdyti-skalunu-duju-projekta.htm

O Mazuronis (pirmasis turėjęs skalambyti varpais) pasirodė nekaip, pavadino tai skubotu sprendimu. Pavojinga žvalyba nėra skubota, jo manymu reikia žvalyti, o tik po to aiškintis ar yra pakenkta gamtai.

Haris
06-02-2013, 14:18
Visiems labai patinka mokėti rusams už dujas. Estai ižgauna jau tas dujas o mums nereikia.

Tomis
06-02-2013, 20:43
Jau nebe juokinga :/
Tomi, pagelbėsiu su geografija, JAV kitame žemyne, jie neperka rusiškų dujų, jie pašonėj turi Kanadą.

Nesupratau Tavo klausimo Statoriau. Galvojau kelias dienas ir man pasidarė juokinga. Skalūninių dujų technologija išplėtota tik JAV.
Manau Statoriau ir Tu juoktumeisi už pilvo susiėmęs jei rusai tokį filmuką būtų užsakę na pvz. pas lenkus (būtų buvę daug pigiau). Įsivaizduoji toks kadras:
Lenkas kaž kur nuo Augustavo prie lauko išvietės rimtu veidu pasakoja kaip išgauna dujas. Ir smarvė baisi, ir gruntinius vandenis teršia, ir didelės musės skraido, ir...

Dėkui, kad priminei man geografiją. JAV tikrai kitame žemyne ir net kitoje žemės rutulio pusėje. Jau kelinti metai jie neperka ne tik rusiškų dujų, bet ir kanadietiškų. JAV nebe inportuoja dujų iš užsieno, o kas met vis daugiau eksportuoja.

Bet nemokėjo. Manau, kad JAV Kanada buvo ne vienintelis dujų tiekėjas. Dujas dar tiekė laivais rusai, norvegai, kataras ir kt. Taip pat ir Kanadai JAV buvo ne vienintelis dujų pirkėjas. Kalbu būtajame laike, nes šiandien JAV dujų (ne naftą) nebe inportuoja.
O Europoje yra kitaip. Rusai yra didžiausias dujų tiekėjas. Daugeliui posovietinių šalių vienintelis. Rusai mato kaip slysta bizniukas iš rankų.

Tomis
06-02-2013, 21:02

Rusai negali kaip tikri verslininkai mažinti kainų kai atsiranda konkurentas. Rusijos ekonomika perdaug priklauso nuo gamtinių išteklių eksporto. Todėl imasi įvairiu priemonių, tokių kaip filmukas, politinė korupcija ir kt. O jau ekologija ir dar Lietuvoje... Užteko Lietuvai susimauti per referendumą dėl IAE kaip baltarusijoje su treksmu įvyko oficialus Astravo AE statybos aikštelės atidarymas. Ir dar pragydo apie dar vieną AE kažkur netoli. O AE Karaliaučiuje? O naftos platforma Kuršių Nerijoje prie pat Lietuvos sienos? Aplankyk kada nors Nidą. Kai būna geras oras platforma jūroje matosi nuo kopų. Pro žiūronus tai tikrai.

Dar321
07-02-2013, 10:49
Matyt ir šitą filmuką rusų užsakymu sukūrė...
http://www.youtube.com/watch?v=dEB_Wwe-uBM

Sartorius
07-02-2013, 11:56
Pritariu, Dariau,
Regis prie to prisidėjo iluminatai, žydai ir masonai...

Sartorius
07-02-2013, 12:06
Mielas, Tomi, tiesą sakant ši tema jau išsemta :)

Gatvės politikieriai lieka su savo nuomonėmis (čia apie tave ir mane). Gaila, kad mūsų diskusija tai visos Lietuvos diskutavimo kultūros atspindys – vieni apie ratus, kiti apie batus. Aš ne specialistas (dujų gavybos klausimais), bet man įdomu būtų dalyvauti argumentuotame nuomonių pasikeitime šiuo klausimu. Norėjosi kaip geriau, bet išėjo kaip visada :) Apmaudu, kada diskusijos dalyviai negali diskutuoti be sąmokslo teorijų, nuolat pagardindami pokalbį stipria rusofobija ir nei kiek nesibodi atvirai meluoti (manau ne iš piktos valios, tiesiog iš nežinojimo).

O dabar keli faktai:

JAV tikrai kitame žemyne ir net kitoje žemės rutulio pusėje. Jau kelinti metai jie neperka ne tik rusiškų dujų, bet ir kanadietiškų. JAV nebe inportuoja dujų iš užsieno, o kas met vis daugiau eksportuoja.

- JAV niekada nepirko rusiškų dujų ir niekada jų nepirks, nes pašonėj Kanada kuri jų turi apsčiai.
- JAV pirko, perka ir pirks kanadietiškas dujas (kol jos nesibaigs :), galim lažintis). Nuo 2000 metų JAV dujų importas iš Kanados sudarė ~90% viso dujų importo ir ši dalis praktiškai nekito iki 2013.
- 2007m. JAV dujų importas buvo didžiausias per visą istoriją, 2008 pradėjus masinę skalūnų dujų gavybą importas pradėjo kristi ir (po 5 metų) 2012 m. JAV importas sumažėjo tik 32% (nuo 2007m. lygio).
- JAV niekada neeksportavo dujų, šiandien tai daryti draudžia įstatymai, matyt ir neeksportuos nes amerikiečiai labai tam priešinasi (niekas nenori gyvent cheminiame savartyne, tam, kad lobtų dujų korporacijos).

Manau, kad JAV Kanada buvo ne vienintelis dujų tiekėjas. Dujas dar tiekė laivais rusai, norvegai, kataras ir kt.

- Taip, Kanada nebuvo vienintelis tiekėjas (nors ir tiekia 90%)
- Kartoju, rusai niekada netiekė amerikiečiams dujų.
- Taip, Norvegai tiekė suskystintas dujas JAV (2008-2011) ir pateikė ~0,57% viso importo (tikriausiai Norvegiškos dujos geriau tinka žiebtuvėliams)
- Kiti irgi tiekia dujas, net visus 10% nuo bendro importuojamo kiekio, didžiausi - Trinidadas, Karatas ir Egiptas.

Tomi, dar keli pastebėjimai dėl argumentacijos ir loginių klaidų. Atmeskime sąmokslo teorijas ir pasižiūrėkime kaip vyksta argumentacija.
Pavyzdys:
Antys gali plaukioti vandenyje.
Antys yra paukščiai.
Vištos yra paukščiai.
Išvada:
Vištos gali plaukioti vandenyje.

Niekam nekyla abejonių, kad Gaspromas padarys viską, kad neprarasti rinkų Europoje dėl skalūnų eksploatacijos. Manau tam jau skiriama daug lėšų. Tačiau tai nereiškia, kad rusai apmokėjo amerikietišką dokumentiką prieš daugiau nei 6 metus.

Aš asmeniškai nepritariu potencialiai pavojingos gamtai technologijos panaudojimui Lietuvoje.
Ačiū dievui, gudresnių šalių draudžiančių „frakingą“ (hidraulinio smūgio technologiją) skaičius didėja, prie Prancūzijos ir Bulgarijos žada prisijungti D.Britaija ir Čekija.

Beje, aš už savas dujas, bet tik tada kai jų išgavimas bus saugus ir kontroliuojamas, na bent jau taip kaip atominė energetika :)

Dar321
07-02-2013, 12:46
Pritariu, Dariau,
Regis prie to prisidėjo iluminatai, žydai ir masonai...

Aha, ir dar ko gero taipogi ir šį - http://www.youtube.com/watch?v=AHQt1NAkhIo ;)

Sartorius
07-02-2013, 13:38
Aha, ir dar ko gero taipogi ir šį - http://www.youtube.com/watch?v=AHQt1NAkhIo ;)

Nėr kalbų, gazpromas per arabų emiratus prafinansavo ir šitą filmą, tik neapskaičiavo ir į minusą nuėjo, nuostolis 7,5 milijono $ :(

Sartorius
09-02-2013, 12:49
Šiek tiek statistikos:

Vienam skalūnų dujų gavybos grežiniui aptarnauti reikia 20 000 tonų vandens.
O kiek tai vandens?
Įsivaizduokite, kad stovite prie tvenkinio kurio gylis 2,5m ir plotas 800 hektarų.

Tam, kad išgaut dujas į vandenį reikia pripilt cheminių medžiagų, jų keikis bus nuo 100t iki 400t.
Jei auto cisterna veža 20t, tai tokių cisternų reikės nuo 5 iki 20, o jų toksinį turinį reikės suversti į 800 ha tvenkinį.

Lieka atsakyt į klauimą kur dujų gavėjas padės 800 ha toksinio vandens tvenkinį?

arūnas
09-02-2013, 12:58
Šiek tiek statistikos:

O kiek tai vandens?
Įsivaizduokite, kad stovite prie tvenkinio kurio gylis 2,5m ir plotas 800 hektarų.

Tam, kad išgaut dujas į vandenį reikia pripilt cheminių medžiagų, jų keikis bus nuo 100t iki 400t.
Jei auto cisterna veža 20t, tai tokių cisternų reikės nuo 5 iki 20, o jų toksinį turinį reikės suversti į 800 ha tvenkinį.

Lieka atsakyt į klauimą kur dujų gavėjas padės 800 ha toksinio vandens tvenkinį?

siaubas- nejau į Nemuną... :(

Dar321
09-02-2013, 22:03
Šiek tiek statistikos:

O kiek tai vandens?

Truputį suklydai - 20.000 tonų (arba kubinių metrų) bus "viso labo" 2,5m gylio ir ~90x90 m, kas yra 0,8 ha, tvenkinukas.

Nilas
09-02-2013, 23:06
Truputį suklydai - 20.000 tonų (arba kubinių metrų) bus "viso labo" 2,5m gylio ir ~90x90 m, kas yra 0,8 ha, tvenkinukas.

Visiškai teisingai. O tie grėsmingieji chemikalai - tai pusės aro kūdriukės dydžio kiekis (100 kubų). Teisingumo dėlei reikėtų pridurti, kad tie baisieji chemikalai, tai mūsų buitinės chemijos plačiai vartojami ingredientai. Kai tie patys "toksiški" chemikalai pilami į 2 km gylį, tai jau laikoma tragedija, bet kai juos iš savo skalbimo mašinų paleidžiame į paviršinius vandenis - tada nieko. Argi nekeista? :)

Darulis
09-02-2013, 23:17
Apsiraminkit su tom skalūninėm dujom....
Galėčiau suderėti, kad Lietuva neišgaus jų..
Jų labai maži kiekiai ir jai gerai atsimenų, tai tarkim Lenkijoje jos yra 200 m. gylyje, o pas mus jos glūdi 1 km. gylyje ir tik toje teritorijoje kur yra naftos telkinių plotai...

Nilas
09-02-2013, 23:56
Jų labai maži kiekiai ir jai gerai atsimenų, tai tarkim Lenkijoje jos yra 200 m. gylyje, o pas mus jos glūdi 1 km. gylyje ir tik toje teritorijoje kur yra naftos telkinių plotai...
Klysti, pas lenkus jos kaip tik yra giliau nei pas mus. Pas juos 4 km gylyje, pas mus iki 2 km.

Jų labai maži kiekiai ir jai gerai atsimenų
Pasak geologų, šių išteklių Lietuvos poreikiams 30-60 metų pakaktų. O tai jau ne taip ir mažai.

Apsiraminkit su tom skalūninėm dujom....
Taip, ši diskusija iš tiesų bergždia, o svarbiausia - nieko bendro su žuvimis.

Sartorius
10-02-2013, 17:27

Truputį?
Apsivožiau kaip reikalas, trajaka iš matematikos turėjau :/

O kalusimas galioja, kur 20 000 t užteršto vandens dėti?

Sartorius
10-02-2013, 17:50
O tie grėsmingieji chemikalai - tai pusės aro kūdriukės dydžio kiekis (100 kubų). Teisingumo dėlei reikėtų pridurti, kad tie baisieji chemikalai, tai mūsų buitinės chemijos plačiai vartojami ingredientai. Kai tie patys "toksiški" chemikalai pilami į 2 km gylį, tai jau laikoma tragedija, bet kai juos iš savo skalbimo mašinų paleidžiame į paviršinius vandenis - tada nieko. Argi nekeista? :)

Shevrono pasakiatę apie "buitinę chemiją" jau girdėjom :) Matyt dėl to, kad visa tai tik nekalta "buitinė chemija" Europos šalys viena po kitos daudžia jos panaudojimą :)

Taip, ši diskusija iš tiesų bergždia, o svarbiausia - nieko bendro su žuvimis.

Apie vaisingumą spręsim... rudenį :)
Šioje šakoje, kalbam apie aplinkosaugą, mano galva SD gavyba viena iš aktualiausių aplinkosaugos temų šiandien.
Tema susijusi ne tik su žuvimis, bet ir su paviršinio bei gruntinio vandens švara, geriamo vandens ištekliais, bei ekologija apskritai.

Nilas
10-02-2013, 18:09
O kalusimas galioja, kur 20 000 t užteršto vandens dėti?

:) Cha, Sartoriau, o kur tamstos rajonas deda ne ką mažiau užterštą vandenį? Nors ir nežinau kur pats tiksliai gyveni, bet palyginimui galiu pasakyti, kad vienas namų ūkis ar tai būtų butas, ar namas per mėnesį išleidžia apie penkis kubus t.y. 5 tonas ne ką mažiau užteršto vandens (šampūnai, skalbikliai, santechnikos chemija, chloras, organinių junginių tarša ir t.t.). per metus vienas butas užteršia apie 60 tonų vandens. Nedidelis daugiabučių kvartaliukas (1000 butų - arba 10 daugiabučių namų) per metus užteršia apie 60 000 tonų vandens. O čia tik vanduo, nekalbu apie buitinių atliekų kiekius. O jei dar apskaičiuotumėm viso miesto taršą, tai skaičiai būtų labai įspūdingi. Tačiau, kažkodėl nematome didelių problemų susitvarkyti su milijonais tonų nuotekų, bet kažkodėl randame problemų dėl 20 000? Argi ne keista?

Darius1
10-02-2013, 18:37
Sveiki, vat Nilai, čia puikei pastebėjote :) Puikus atsakymas. Tos skalūninės dujos, tik menkas lašelis jūroje.

Sartorius
10-02-2013, 20:40
:) Cha, Sartoriau, o kur tamstos rajonas deda ne ką mažiau užterštą vandenį? Nors ir nežinau kur pats tiksliai gyveni, bet palyginimui galiu pasakyti, kad vienas namų ūkis ar tai būtų butas, ar namas per mėnesį išleidžia apie penkis kubus t.y. 5 tonas ne ką mažiau užteršto vandens (šampūnai, skalbikliai, santechnikos chemija, chloras, organinių junginių tarša ir t.t.). per metus vienas butas užteršia apie 60 tonų vandens. Nedidelis daugiabučių kvartaliukas (1000 butų - arba 10 daugiabučių namų) per metus užteršia apie 60 000 tonų vandens. O čia tik vanduo, nekalbu apie buitinių atliekų kiekius. O jei dar apskaičiuotumėm viso miesto taršą, tai skaičiai būtų labai įspūdingi. Tačiau, kažkodėl nematome didelių problemų susitvarkyti su milijonais tonų nuotekų, bet kažkodėl randame problemų dėl 20 000? Argi ne keista?

Nilai, nesažininga taip :) kam, painioti Dievo dovaną su kiaušiniene?
Kodėl Shevronas SD gavbai nenaudoja šampūno, skalbimo miltelių ir chlorkės? (klausimas retorinis, atsakinėt nereikia :)

Buitinės nuotekos pasirodys kompotu, kai SD gavybos atliekos paklius į kanalizaciją. Sąrašas čia (http://fracfocus.org/chemical-use/what-chemicals-are-used).

Beje, google galima rasti daug info apie Shevrono nuotykius Ekvadore ir kitose panašiose šalyse.
Dujų Lietuvai žinoma reikia, bet ar tokia kaina?

Jogaila
10-02-2013, 21:33
Aš irgi už tai (ir be jokių ten specialių argumentų), kad šituos "ševronizmus" reik raukt ir apie juos pamiršt. Užtenka vienu metu tokiai mažai šaliai vieno valstybinės reikšmės cirko - atominės, su visomis dukterinėmis didelių išeitinių pašalpų mokėjimo įmonėmis, tokiomis kaip leo, ir panašiais valdininkiškos minties suktukais. Aš tik vieną reportažą per tv ir tai viena akim prabėgom pažiūrėjau - mutagenai, kancerogenai, sterilumą skatinantys ir kt. preparatai. Man to užteko nuomonei susidaryt. Nu ir kam to mums reik... Nespės išgaut tų dujų tiek kiek vienas kaimas po kopūstienės per nakt pribezda, o jau kur nors bus chemijos nuotėkis.

Tomis
14-02-2013, 19:50
Kol mūsų politikieriai buria su skaičiais pasaulis po truputį juda progreso link.
http://verslas.delfi.lt/energetika/tyrimas-skalunu-revoliucija-nafta-atpigins-40-proc.d?id=60675161

arūnas
18-03-2013, 13:27
... va tatai... :(
mūsų rajonui irgi tas gresia...
dabar atseit naftos žvalgysis...
trečiadiėnį vyks bendruomenės susirinkimas, na bus matyt kas kaip

Saulius64
18-03-2013, 19:11
Pas mane jau dvi savaitės kaip naftininkai skambinėja.Atsieit praves kažkokius tai kabelius naftos paieškoms,jeigu padarys žalos,sumokės pagal nustatytus tarifus.Keletą kartų pasakiau kad nesutinku,tai šiandien vistiek gavau registruotą laišką o jame paruošta sutartis, tik parašą padėk.Net nuostolių apmokėjimo kainininkas įdėtas.Skambinu jiems,sakau kad manęs tai nedomina,ojie sako turit atvykti parašyti raštu kad atsisakote.Keista kažkaip,lygtai man reikėtu.

Nilas
18-03-2013, 19:30
ojie sako turit atvykti parašyti raštu kad atsisakote.Keista kažkaip,lygtai man reikėtu.

:) Bičiuliai, žemės gelmių turtai priklauso valstybei, jums priklauso tik "dirvožemis", tad tarkitės dėl palankių sąlygų, kol dar su jumis cackinasi. Jei valstybė nuspręs savo naudai ieškoti naftos, ji ir ieškos jos ten kur panorės. Aišku, visada yra bandoma su žemių savininkais susitarti gražiuoju, bet jei niekas nenorės sutikti, bus pritaikytos tam tikros įstatyminės priemonės. Deja, bet taip yra visame pasaulyje. Kai yra kalbama apie milijardus litų pajamų, dėl vargano ūkininko ir jo kviečių lauko niekas nesiterlios. Jei valstybė gali nacionalizuoti bankus, gamyklas, dujotiekius, tai atimti kviečių lauką iš ūkininko vieni juokai. Tik dėl kompensavimo dydžio jau bus per vėlu tartis :).

Junka
18-03-2013, 19:55
Nilas

Nereikia taip gasdinti žmonių. Nėra viskas taip paprasta, kad atėjo valdžia ir išpirdolino porą bažnytkaimių, išbuožino rajono ūkininkus. Esmė labai paprasta: valstybės reikmėms, ginant načionalinį interesą galima taikyti kai kurias nepopuliarias priemones, bet jų nepritaikysi prieš visuomenės dalį, t.y. gal nuskambės keistai, bet vienybėje yra jėga, su kuria priversti taikstytis visi. Šiuo atveju ir Chevronas ir valdžia, ir bele kas geriau pasistengs sukiršint visus tarpusavyje, papirkt, suskaldyt, o tada jau bus galima taikyti kitas priemones argumentuojant, kad: visi gi už tyrinėjimus, gavybą, o čia va tie keli tik stoja prieš Lietuvos gerovę.

Darulis
18-03-2013, 21:00
Nilai tu ne visai teisus dėl žvalgymo..
Prieš 1,5 metų teko man šiek tiek domėtis dėl žvalgymosi galimybių..
Tai viena iš sąlygų buvo kur reikėjo žemės savininko sutikimo norint vykdyti tuos darbus.
O plotų laisvų toje pusėje tikrai yra nedaug..

Nilas
18-03-2013, 21:12
Nereikia taip gasdinti žmonių. Nėra viskas taip paprasta, kad atėjo valdžia ir išpirdolino porą bažnytkaimių, išbuožino rajono ūkininkus. Esmė labai paprasta: valstybės reikmėms, ginant načionalinį interesą galima taikyti kai kurias nepopuliarias priemones, bet jų nepritaikysi prieš visuomenės dalį, t.y. gal nuskambės keistai, bet vienybėje yra jėga, su kuria priversti taikstytis visi. Šiuo atveju ir Chevronas ir valdžia, ir bele kas geriau pasistengs sukiršint visus tarpusavyje, papirkt, suskaldyt, o tada jau bus galima taikyti kitas priemones argumentuojant, kad: visi gi už tyrinėjimus, gavybą, o čia va tie keli tik stoja prieš Lietuvos gerovę.

Būtent, net jei ūkininkai nenori į savo laukus įsileisti gręžėjų, bet galbūt atsiras dalis žmonių, kurie reikalaus, kad valstybė naudotų savo resursus, kaip ir kitos civilizuotos šalys. Jei žemės gelmių turtai priklauso valstybei, tai reiškia priklauso ir kartu visiems tą valstybę išlaikantiems žmonėms. Todėl šioje situacijoje žodį turi ne tik žemės savininkas.

Rolandas
07-04-2013, 18:47
http://www.delfi.lt/news/ringas/politics/astancikiene-penkios-netiesos-apie-skalunu-dujas.d?id=61077863

AvesGarer
29-10-2019, 11:14
This excellent phrase is necessary just by the way

<a href=https://prom-electric.ru/>.</a>