PDA

Žiūrėti pilną versiją : Žuvies auginimas uždaroje erdvėje su pratekančiu vandeniu

reidas
17-10-2012, 21:07
Sveiki visi. Čia esu naujokas. Vakar visą vakarą studijavau forumo temas. Be galo naudinga ir įdomi informacija. Norėtųsi ir man padaryti kokį nors indėlį į visą šį projektą. Vakar kilo mintis dėl žuvies auginimo uždaroje erdvėje su pratekančiu vandeniu. URS man neatrodo patraukli dėl didelių investicijų. Taipogi neretai naujokams sudėtinga išvengti klaidų, o tai sąlygoja nuostolius dėl žuvies dvėsimo.
Taigi grįžkime prie šios gijos temos. Sistemą su pratekančiu vandeniu grubiai įsivaizduoju taip: švarus vanduo iš gręžinio ateina į baką su žuvimis, tada išbėga į kanalizaciją. I baką taip pat paduodame deguonį. Jei yra poreikis, pašildome vandenį. Mano manymu šioje sistemoje nelabai apsimokėtų auginti šiltavandenes žuvis tokias kaip afrikinis šamas, kadangi būtų dideli šildymo kaštai, tuo tarpu idealiai tiktų margajam upėtakiui. Laukiu Jūsų pastebėjimų ir nuomonių dėl to ką parašiau, kur buvau teisus, kur labai klystu ir pan. Esminiai klausimai kylantys eksploatuojant tokią sistemą, manau, yra kaip greitai turi cirkuliuoti vanduo, kiek paduoti deguonies, ar svarbų vaidmenį vaidina vandens charakteristikos, kokias žuvis galima būtų auginti, kokia cirkuliacija turėtų būti, auginant tik apie 20vnt žuvų(ką ir planuoju), kaip ji keičiasi, jei laikoma 50kg žuvies ir t.t. Na laukiu Jūsų pastebėjimų;)

Rolandas
17-10-2012, 21:21
Na, Lietuvoje šaltinių vanduo 7-9C, jei ne terminiai.
Inkubacija patemps (man patiktų 5-6C), lervutėms pakelt truputį mažoka (reiktų bent 10-12C).
Auginimui gerai, nors nebus optimalūs-maksimalūs tempai, bet daug kitų problemų išspręsim.
Reiktų apsispręst ar marguosius, ar vaivorykštinius. Augimo tempas iki 0,5kg, skirsis bent 3 kartus.
Esmė:
1. Deguonis. Reiktų pasimatuot kiek duoda šaltinis, būna, kad tik iki 20%, tuomet reiks aeracijos arba esant didesnei žuvų biomasei - oksigenacijos (priverstinio deguonies tirpinimo vandenin). Tam reiks siurblio, "piltuvo", vamzdžių ir elektros - brangsta reikalas. Taigi, pirma pasimatuoti vandens O2 ir nepamaišytų pilna hidrocheminė analizė.
2. Vandens debitas. Pasiskaičiuosim kiek atneša deguonies, kiek gali išnešti teršalų lauk.

Žinant debitą, kiek mg/l atnešama ir išminusavus suvartojimą (žuvų kvėpavimas), galime pasiskaičiuot kokią biomasę galim laikyti, kiek deguonies reiks papildomai, priverstinai paduoti.
Tarša, pašarai - antras skaičiavimas.
O bus pakankamas nuolydis iš šaltinio į planuojamas talpas ir iš jų lauk?

Užmesk dar akį čia: http://www.aquaclub.lt/forumas/viewtopic.php?f=2&t=327

reidas
17-10-2012, 22:02
Na dėl nuolydžio dar neaišku, bet tai neturėtų būti problema, kadangi galima paaukštint lygį betonuojant ar šiaip kokį siurbliuką įsistatyt (aišku tas reiškia papildomas pastovias elektros išlaidas), na bet šioje vietoje daugiau-mažiau pamasčius manau kiekvienas gali rast išeitį asmeniškai, nes tam turbūt nereikia specialių žinių. Aišku nebent kąnors konkrečiai domina atsakymas. Tai jeigu taip konkrečiai kalbėtume - gal reikėtų pradėti nuo sprendimo, kokią žuvį auginti? Labai nesigilinau dėl to, bet galvoje kol kas sukasi tik vienas variantas - vaivorykštinis upėtakis. Kiek suprantu, jo auginimas žymiai populiaresnis už margojo upėtakio, kadangi margasis lėčiau auga ir yra laikomas labiau laukiniu ir kaprizingesniu, ar tai tiesa? Kokios rūšys iš šaltavandenių dar galėtų būti auginamos?

Rolandas
17-10-2012, 22:12
Pirmiausia kokiu tikslu? Gal jūs patriotas ar žvejas ir tik margasis, joks ne vaivorykštiniss. Gal reik daug ir greitai žuvų šeimai, tada vaivorykštinis.
Galima dar palijas, palijų-margųjų hibridus, dar ką gal.

O pradėti reiktų nuo vandens tyrimo.

reidas
17-10-2012, 22:50
Na esu i patriotas, ir žvejas, bet šiam kartui tikslas yra tiesiog malonumo gavimas iš auginimo proceso, o vėliau, jei išeis, pasigardžiuoti žuvimi. Taigi tada apsistokime ties vaivorykštinio upėtakio auginimu (jeigu neprisijungę nariai šioje vietoje turi kokių nors pasiūlymų, tai pateikite juos vėliau). O kur galima būtų atlikti tuos vandens tyrimus? Kokius elementus reikėtų matuoti? Manau jau rytoj tą galėčiau atlikti. Kas dėl deguonies kiekio? O negalima nesukti sau galvos dėl 02 ir duoti jo avansu daugiau?

Rolandas
17-10-2012, 23:04
O negalima nesukti sau galvos dėl 02 ir duoti jo avansu daugiau?
Galima, tik kiek balionas kainuoja? Priklausomai nuo žuvų kiekio, gali reikti poros savaitei. ;)
Man patinka čia: http://www.v-t.lt/

reidas
17-10-2012, 23:16
Beje, Rolandai, planuoju rytoj įsigyti vandens matuoklį. Kaip suprantu, jis atlieka ne vieną funkciją - matuoja 02, ph, amoniako kiekį ir t.t. Kaip suprantu be šio daikto niekaip neišsiversiu. Kuris mano atveju būtų optimalus variantas pagal kainos ir kokybės santykį? Dėl O2 - ar yra koks nors skirtumas tarp buitinio oro kompresoriaus ir zoo prekių parduotuvėje parduodamų burbuliatorių? Ten buna net skirtų 30 m3 tvenkinukams. Jeigu nupirkti tokį ir pastoviai laikyti įjungtą. Ar tuėtų tokio užtekti 1m3 bačkai, kurioje butų ne daugiau 50kg žuvies?

Rolandas
17-10-2012, 23:29
Kol kas siūlyčiau aiškintis, paskui pirkti.
Neskubėkit, įsigysit nelabai tinkamų daiktų.

planuoju rytoj įsigyti vandens matuoklį. Kaip suprantu, jis atlieka ne vieną funkciją - matuoja 02, ph, amoniako kiekį ir t.t.
Negirdėjau apie tokį. Galima modelį, firmą sužinot?

reidas
17-10-2012, 23:33
http://www.hannainst.lt/?page_id=4&category=5

Rolandas
17-10-2012, 23:39
Kaina bus apie 1800Lt (O2, pH), manau. O metų neištrauks.
Tik ne Hanna

reidas
17-10-2012, 23:54
oho kokios kainos. Tai o nebūna pigesnių variantų? Nes kiek teko čia paskaitinėt, nemažai narių kažkokius matuoklius turi, tikrai labai per brangu vien dėl pažaidimo įsigyti tokį pirkinį. Aš suprantu, kad, siekiat maksimaliai gerų rezultatų svarbi kiekviena smulkmena, bet jeigu žmogus nori tiesiog pasižaisti ir pils švarų vandenį iš gręžinio, tai gal jis galėtų apsieiti pradžioje be visų tų matuoklių, hmm.. Kaip ten dėl to vandens iš gręžinio? Imant standartinius atvejus iš praktikos, ar galima būtų pasakyti, kad tokio vandens parametrai plius-minus yra standartiniai ir jie negyvai nenukamuoja upėtakio? Ir dar kartelį dėl O2, gal kas gali atsakyti, kame skirtumas, naudojant pramoninį kompresorių ir naudojant paprastą burbuliatorių iš zoo parduotuvės su 3000 litrų galingumo. Ar turėtų tokio užtekti 1m3 bačkai, su 50kg žuvies?

Nilas
18-10-2012, 00:21
oho kokios kainos. Tai o nebūna pigesnių variantų?
Kiek žinau net ir gerokai padėvėti oksimetrai kainuoja apie 1000 Lt. Tad šitas pirkinukas yra profesionalams skirtas.
Burbuliatorius mano kukliu supratimu geriau, kad būtų su tam tikru galingumo rezervu. Ir svarbu, kad membraninis. Tiktų ir akvariuminis, tik aišku upėtakis tai ne lynas ir ne šamas. Jam deguonies reikės daug. Galbūt tą gręžinio vandenį reikėtų paleisti per kažkokią kaskadą, kad pakeliui į bačką dar prisisotintų deguonies, o burbuliatorius su keliais difuzoriais tiesiog padėtų permaišyti visą vandenį. Bet kaip teisingai buvo pastebėta, reikia galvoti ir apie vandens išleidimą, kad ant dugno nesikauptų atliekos, nuodijančios vandenį.

Rolandas
18-10-2012, 09:36
Pirmiausia, kūbe 50kg yra daug. Jei neužteks debito ir deguonies, orientuokis iki 30kg.
Kompresorius niekada nebūna per galingas.:) Rinkis ne kiek litrų duoda, o kiek gali skirt litų mėnesiui už elektrą. Rinkčiausi 40-60W prietaisiuką.
Gal gali foto parodyti šaltinio ir tos vietos, kur statysi auginimo talpą/as?

Hanna silpnai kotiruojasi tarp profesionalų.
Jei labai pigiai, patikimai reikia ir tai prie namų, pabandykit pasidomėt deguonies nustatymas Vinklerio jodometrijos būdu.
Pigu, tik reiks truputį kruopštumo ir kampelio/spintelės "laboratorijai", kur susidėt indus ir reagentus. Lai nebaido žodis "laboratorija" - tai įdomu, kaip sakoma, yra šarmo. :)
nuo 29 pusl. http://water.usgs.gov/owq/FieldManual/Chapter6/6.2_v2.1.pdf

P.S. užmesk akį dar čia, kur "Deguonies matavimo priemonės", kad nesikartočiau
http://www.up.lt/straipsniai/skaitykite/?article_id=2773

Galbūt tą gręžinio vandenį reikėtų paleisti per kažkokią kaskadą, kad pakeliui į bačką dar prisisotintų deguonie
Prašom, foto iš Čekijos (vienos žuvų perdirbimo įmonės gyvų žuvų sandėliai)

reidas
18-10-2012, 16:13
Nilas, dėkoju už informaciją. Taigi mintį dėl oksimetro pirkimo kol kas braukiu iš sąrašo. Dėl kaskados, manau tikrai verta pasibandyti, kadangi išlaidos tam būtu nedidelės, o naudos vis tiek būtų. Rolandai, foto negaliu parodyti, keistai nuskambės, bet mano telefone nėra kameros;) Ir apskritai, ta vieta, kur planuoju viską įrengti, yra tam tikru atstumu nuo mano namų, aš ten retokai nuvažiuoju, kol kas nėra poreikio. Pradžioje vis vien, kiek laikas leis, "žaisiu" pas save, o kai žuvys paaugs, tada jau persikelsiu. Ten yra žmogus, kuris pastoviai ten gyvena, tai esant reikalui galėtų pagelbėti man dėl priežiūros. Su jūsų pagalba nusižiūrėjau kompresorių. Iš grynai akvariuminių - nieko gero, nes galingiausias yra 500l/h, iš rimtesnių pramoninių nepatiko tai, kad jie brangiau kainuoja, ima daugiau elektros ir labai burzgia. Taigi nusiziurejau kompresoriu galingumu ~4000 l/h, kaiip manote?
Ai, ir dar, bandžiau šiandien pasidaryti savo namų gręžinio vandens tyrimus, bet nieko nesigavo, nes nesugebėjau sukonkretint, kokių elementų tyrimo man reikia. Gal galima būtų sukonkretint?

Rolandas
18-10-2012, 19:12
nieko nesigavo, nes nesugebėjau sukonkretint, kokių elementų tyrimo man reikia. Gal galima būtų sukonkretint?
Prašyk pilną hidrocheminę analizę. Kažkur apie 100Lt. Žinosi ar gali gerti.

Jei pats negyveni, tai kaip saugosi, šersi ir pan. - problema. Jei nėr apsaugos, nors ir turi žuvis, bet jau neturi. ;)
Yra elektra šalia?

P.S. šiaip tai nuorodą į e-parduotuves su moderatoriais esam sutarę trinti. Ir ši bus tuoj iškirpta.
Tai reklama, tegu tarias, jei jiems reikia, kad apie juos žinotų, o mums rūpi tik gaminys.

reidas
18-10-2012, 19:31
Atsiprašau, jau ištryniau;) Dėl priežiūros Rolandai, kada nusipirksiu dujinę auto, tai tie 20 km nebus problema nuvažiuot nors ir kasdien, o šiaip įtaisysiu automatinę šėryklą arba, jei tai bus bangu, tada tas žmogelis pašers, kai aš tingėsiu. Dėl vagysčių, jų nebus, kadangi visas veiksmas vyks pastate. Elektra taip pat yra. Jau kitą savaitę planuoju įsigyti upetakiukų, už kiek įmanoma įsigyti? Koks dydis būtų optimalus?

Nilas
18-10-2012, 19:36
Jau kitą savaitę planuoju įsigyti upetakiukų,
Kuo šersi?

Rolandas
18-10-2012, 19:47
Dėl vagysčių, jų nebus, kadangi visas veiksmas vyks pastate
Tai tada ne visai prataki iš šaltinio? Čia jau apie URS kalbam? Ar siurblys pastoviai pumpuos šaltinio vandenį?
Jei startiniam pasiauginimui akvariume, kaip mano aukščiau duotoje nuorodoje, tai nuo kokių 20-50g pats tas pradėt (nereiks brangių, startinių pašarų, sutaupysi biškį).
Pirmiausia kreipk dėmesį į žuvų kokybę, paskui tik į kainą. Gyvas daiktas, ne smėlis. Reik mokėt už gerą potencialą, ne už gramus, centimetrus.

reidas
18-10-2012, 20:19
Kiek domėjausi, tai berds neturėtų kilti problemų dėl specializuotų pašarų. Šiaip nuo senesnių laikų dar turiu 3 maišus afrikinių šamų pašaro, jei valgytų, tai duočiau ir šį. Sistema prataki, kaip ir sakiau. Jei leis nuolydis, bandysiu apsieit be siurblių, jeigu ne, tada įtaisysiu kokį negalingą. Supratau, tada taip ir padarysiu, imsiu apie 40g svorio. Dėl to žuvų potencialo tai pasimečiau. Tokiam ekspertui kaip aš įmanoma tą įžvelgt? Maniau svarbu kad tik kvėpuotų ;)

Rolandas
18-10-2012, 20:26
Čia toks šeštas jausmas, užmeti akį ir žinai, o pabandyk aprašyti į ką žiūri, ką matai ir nesigauna.
Bet...

kaip išsivystę pelekai, ar neapirę
ar neiššokę akys
ar proporcinga galva, t.y. ar ne per didelė ar nepanašu į distrofiją
ar gerai atšertos, neužleistos
ar nekišamos atsilikusios, atrūšiuotas brokas
kaip judrumas
kaip godžiai ima maistą
kaip kūno spalva, ar kailis žvilga? :)
ir t.t. ir pan. :)

reidas
20-10-2012, 19:49
Na štai, šiandien pasidariau vandens tyrimus. Dar nenusprendžiau kurį pilsiu į akvariumą.Tyriau namų gręžinio ir vandenį iš švaraus upeliuko (jame savaime gyvena upėtakiai). Prieš tyrimus buvau linkęs naudoti "laukinį" H2O, kadangi maniau jis bus minkštesni, geresnis PH, o svarbiausia dėl gerųjų bakterijų, kadangi kiek suprantu vandenyje iš gręžinio jų nėra. Tyrimų rezultatai mane labai nustebino, štai: a) upės vanduo - Ph 8.0 ; KH - 16; GH - 260mg/l Geležis - 0,2mg/l b) gręžinio -Ph 7,8; RH - 9; GH - 180mg/l ; geležis - 0.// Nitritus, nitratus, fosfatus, co2, NH3, NH4 netyriau, kadangi jie manau neviršytų normos. Pagal šiuos duomenis esu linkęs rinktis gręžinio vandenį, kadangi tinkamesni ph, kietumo, geležies rezultatai, be to mažesnė tikimybė atsinešti kokią infekciją. Dėl gerųjų bakterijų išsiaiškinau, kad kol atsineščiau vandenį iš upės, jos vis tiek žūtų, nebent labai skubėčiau, o tai jau labai būtų sudėtinga. Ką galvojate jūs? ar teisingai samprotauju? ar nieko nepraleidau? o gal reikėtų pamatuoti dar kokias nors medžiagas?

Sartorius
20-10-2012, 21:22
Gerosios bakterijos, čia tos kur iš TV reklamos?

Aš, tavo vietoj, vis delto, panaudočiau upelio vandenį, jo savikaina mažesnė.
Jei dar pavyktų be siurblio paleist į taplpą su žuvimis, būtų super.

Na, bet kiekvienas daro pagal savo supratimą :)

reidas
21-10-2012, 11:21
Na dėl bakterijų, gal ne visai tiksliai išsireiškiau, bet manau dauguma supras, ką turėjau omeny. Dėl vandens kainų galima nekalbėti, kadangi kol kas man jo nereikia didelių kiekių, nes pradinė paauginimo stadija vyks akvariume, tai tiek ten to vandens ir bus. Vis dar laukiu nuomonę, jeigu norite, juk pats nesusitvarkysiu, užsilenks tyrimas;)

Rolandas
21-10-2012, 13:46
Na štai, šiandien pasidariau vandens tyrimus...
Tyriau namų gręžinio ir vandenį iš švaraus upeliuko (jame savaime gyvena upėtakiai)...
Nitritus, nitratus, fosfatus, co2, NH3, NH4 netyriau, kadangi jie manau neviršytų normos.
Neužtenka manyti/nemanyti. Tyrimai parodys kiek ko yra., o paskui pats žinosi ar viršija ir kiek konkrečiai. Tam ir tyrimai.
Gaila, kad nepilną tyrimą dareisi. O kur dareisi?

Dėl gerųjų bakterijų išsiaiškinau, kad kol atsineščiau vandenį iš upės, jos vis tiek žūtų, nebent labai skubėčiau, o tai jau labai būtų sudėtinga.
"Gerosios" bakterijos ne su vandeniu nešiojamos. Jų prisiauginama filtre.
Blogosios, t.y. patogeniškos, taip, tokių reikia vengt, kad patektų į sistemą.

nežinau ką tau ir patart, labai plačiai kelis dalykus derinam vienoje temoje. Man vis dar neaišku ar auginsi pratejančiam baseine ar akvariume ar URS kombinuotam.
Jei akvariume, kurk naują, atskirą temą, kad neplaktume visko į vieną.
O pats kaip matai eksperimentą, tikslą, norimą rezultatą?

lyncix
30-03-2013, 15:10
Labas. gal yra nuomoniu apie lauko betoninius tvenkinius upetakiams auginti maitinamiem is greziniu.
kokios ju perspektyvos? auginant zuvis
ar jie pranasesni uz urs? ar atvirksciai niekam tike.
ar ju vandeni galima nuleidineti i drenazinius (melioracinius) griovius ir ar bet kokios akvakulturos sistemos vandeni galima isleisti i tokius griovius

OnnaD
29-04-2013, 18:22
Sveiki,

Planuojame savo kieme daryti baseiną žuvims, galbūt galėtumėte parekomenduoti nebrangius kasybos darbus Vilniuje ir jo rajone?

Būčiau dėkinga.