PDA

Žiūrėti pilną versiją : Kaip įveisti vandens lelijas nederlingame, žvyringame grunte

martiz-zz
22-09-2012, 22:01
sveiki, jai prūdas yra pagrinde žvyras,smėlis augalai labai sunkiai auga, tiksliau neauga, lelijas pasisodinau pernai tiesiai i dugna, šiemet išaugo labai skurdžios, po viena du lapelius. tai klausimas jei sodinant i koki indą, kibirą ar kažką su gera žeme ką padaryti, kad jos išsiplestu i dugn?

Redaguojam lietuviškai.
Administratorius

tvis
22-09-2012, 22:17
Kažkaip neturėjau bėdos su lelijų lėtu augimu.Paskutinį sykį gal prieš tris metus sodinau į baltą šlyną ir nieko,žydi ir plečiasi.Kad lelijos nori trąšios žemės pastebėjau. Problemą spręsčiau taip: užmerkčiau mėšlo, plaukiančią frakciją išmesčiau,o skęstančią nuskandinčiau prie lelijos.Manau toks veiksmas būtų naudingas ir žuvim.

Junka
22-09-2012, 22:35
Lelijas sodinau taip: nuvažiavau į senukus, prisipirkau tokių juodų plastikinių vazonų (kaip vienkartinių ar kažką), pripjausčiau kvadratinių skylių 2X2 cm, privariau į tą kibirą žemės derlingos su durpėm maišytos, pasodinau lelijas, iš viršaus viską užhermetizavau moliu kad žuvys neišknistų ir šitą vazoną įkišau ~ 1 m (ar truputį giliau) po vandeniu. Lelijos bujoja.

Sartorius
23-09-2012, 08:40
Pralinksminai :D

iš viršaus viską užhermetizavau moliu kad žuvys neišknistų

Karpinėms žuvims molis, kaip katinui valerjonas...
Nelabai suprantu kam atvirame grunte vazonas net ir su skylėmis, juk visvien reikia, kad augalas į gruntą kabintusi, o vazonas apriboja augimą.
Teko susidurti su tokiu lelijų sodinimo būdu, imi džutinį audeklą (iš jo bulvinius maišus daro), ant jo supili kalnelį drėgno substrato pasodini leliją, užriši audeklą į ryšulį, gumbą pozicionuoji viršuje, galima ir po audeklu, bet ne substrate, tada ryšulį paskandini tinkamoje vietoje. Džutas per metus suyra ir lieka tik pylimėlis iš kurio auga lelija. Jei keras silpnas, nedidukas, tuomet sodint/skandint reikia negiliai 30-50cm, jei augalas stiprus, galima ir 1-1,5m. Substrato "turtingumas" jau kiekvieno asmenisnis reikalas, paprastai dedamas smėlis, molis, durpė ir užmaišoma dumblu. Tokie dalykai kaip mėšlas ar juodžemis nedideliam tvenkinukui būtų katastrofa, bet dideliame manau galima bandyt.

Darius1
23-09-2012, 09:25
Aš šį pavasarį pasisodinau leliją smėlyje 0,5m. gylyje, tai kuo puikiausiai prigijo ir netgi žydėjo. Nedėjau nei molio, nei durpės. O gal, čia kaip kurioms rūšims reikia derlingo grunto, o kitoms užtenka paprasčiausio smėlio?

Junka
23-09-2012, 10:02
Sartorius

Ar matėte, kolega, lelijos šaknį kokių 5 metų amžiaus? Lelijos taip įsišaknyja, kad be kastuvo neišrausi. Dėl molio: pas mane karpinių žuvų ne ypatingai. Dėl jūsų sodinimo būdo - irgi esu taip daręs pas tėvuką tvenkinyje, kur buvo koks milijonas karpių (50a prūde) - iškniso nespėjus pasodint. Sekantį kartą dėjom į bulvių maišą žemes, akmenų, sodinom lelijas ir tada visą tai - į vielos tinklą ir į dugną. Lelijos auga. Tinklas metams bėgant supūna.

Aš dar kitą variantą bandau (nuvažiavę buvom į PL Aquflorą pirkt lelijų, tai te patarė). Esmė tokia: sodini į vazoną be skylių (arba skyles tik dugne, taip kažkodėl geriau sakė), o po metų trauki lauk ir su visu išsivysčiusiu šaknynu kiši tiesiai dugnan. Tipo tokiu atveju sparčiai išsišaknyja lelija dugne.

martiz-zz
24-09-2012, 08:55
na, man pasirodė į maišą geresnė mintis vien dėl to, kad nelieka dugne bereikalingu šiukšlių kaip kibiras, o persodinti reiktu, nardyti... dar klausimas, ar verta dar šiemet sodinti taip? tiksliau savaitgali? nes turėčiau galimybe gauti jų. ar iki pavasario jos numirtu tik?

Jogaila
24-09-2012, 09:03
Dabar lelijoms prasidėjęs tikrasis ruduo - lapų atmirimas ir pasiruošimas žiemai. Aš tikrai dabar nesodinčiau, o pastatyčiau su vazonu, kuriame augo tokiame gylyje, kad nepasiektų ledas. O jei jas galima gauti tik plikomis šaknimis, tai geriau neimti, o palaukti pavasario.

Mano kūdros dugnas išklotas žvyru. Ant jo prisinešė smėlio ir dumblo. Šis sluoksnis pakrantėse ne daugiau 10-15 cm. Lelijos tikrai nesiskundžia (Tiesa, intensyvaus žydėjimo metu kartą kitą papildomai jas pamaitinu trąšų tabletėmis į šaknis). Kai kuriais atvejais net gi geriau kai žvyras (skalda) yra apačioje. Tada vandens lelijų šaknys pasiskleidžia virš žvyro dumble, jas lengviau esant reikalui galima iškast (jei šį procesą išvis galima pavadint lengvu).

Pinigas
24-09-2012, 20:00
sodinau į vazoną kad nesiplėstų, nes paskui vargas kai visa kūdros kampa užbujoja :) aišku pavasario pabaigoje

martiz-zz
25-09-2012, 10:25
sodinau į vazoną kad nesiplėstų, nes paskui vargas kai visa kūdros kampa užbujoja :) aišku pavasario pabaigoje

na, man kaip tik geriau, kad jos išsiplėstu kuo daugiau, gal kokios rūšys yra kur labiau plečiasi ir geriau auga blogomis sąlygomis? kad sąlygos labai prastos sprendžiu iš to, kad šalimoje tokio grunto baloje yra lugnių keras kuris mano manymų tik vegetuoja, nes nei auga,nei plečias, visais metais keli lapukai ir tiek.

Jogaila
25-09-2012, 10:52
Gal ten šaltiniuota vieta? Va jau kas, kiek girdėjau, nepatinka lelijoms (tas pats ir su lūgnėm) visuose gruntuose, tai šaltas vanduo į šaknis.
Apie veislių tinkamumą bandoma išsiaiškinti čia (http://www.akvariumas.lt/showthread.php?55-Vandens-lelijos-Tinkamiausios-auginti-Lietuvoje-veisl%C4%97s)